bugün

delikanlı gibi yurdunda kalıp, erkek gibi savaşmak varken türkiye'ye iltica eden kafkas suriyelilerinin, iltica ettikleri türk yurdunda, türk evlatlarına uygulamakta oldukları ırkçılık.
Yapın amk siz de yapın.
Çerkes ırkçılığı vardır sevgili türkler. Misal vereyim;

Bir Cerkes köyünde cocuklara " sen kimin evladisin", "anani mi seviyon babani mi" diye sorulmaz, " sen kimsin?" diye sorulur. Daha çocuk konusmayi bilmeden yarım yamalak "çekesim" demeyi öğrenir.

Çerkesle evli olmayanların genel ismi, ' türklüdür'.

Çerkes köylerinde Cerkes olmayan kimse oturamaz. içlerine almazlar, istemezler.

Kovulmuş oldukları topraklara hala gönülden bağlılar, büyük miktarda bağışlar yaparlar, türklerin umreye gittiği gibi her yıl ziyarete gidenleri bile var.

Bir Cerkesle türk evlenirken, cerkes düğünlerinde has oyunlar oynanir, cerkes yaslilari meydanda önde oturur, türklerin sandyeleri arkadadir, gariplerim düğünü görmek için hep bir yandan uğraşa girerler.

Bir türk Cerkes ailenin içine girdi mi, cerkesler lütuf edip içine aldıkları için bu evladı, bir kaç yıl dış kapının mandalı gibi davranirlar.

Cerkesler böyledir ışte, canlarim.

Edit: bayrak konusuna gelince, cerkeslerin bayrağı hep vardi, bu bir simge. Turkiye ye yapilan, ya da yapilacak bir ihanet olarak algilanmamalı. Asla öyle insanlar olmadık.
yavaş yavaş türemeye başlamıştır.

bir kaç çerkes tanıdığım bayrak falan paylaşmaya başladı.

hayırdır?
olmayan ırkçılıktır zira ülkeye en iyi uyum sağlayan az sayılı millet onlardır. Ha bazılarının dötü kalkık oluyor bir üstünlük çakaları falan onların da havaları itinayla indiriliyor.
Dikkatimi çekti, Sadece bugün değil Bu bir kaç zamandır sözlükte ısıtılıp ısıtılıp servis edilen, hortlatılan başlıkla amaçlanan ne acaba ? Kimin bi tarafına ne kaçtı ki acaba ? Çerkesler size cevap bile vermeye tenezzül etmezler haberiniz olsun. Asildirler çünkü. Ama biz yörükler pervasızızdır. Ağzımızın vavını açtığımız zaman kafanıza hani o eşşek varya, onu bi tarafı yağar.

Görürsünüz ırkçılığın ne olup olmadığını sonra.
Uzaya çıkınca sınır görmüyorsun değilmi? Anlayışına sahip kimselerce hümanizm adına hor görülen ama geçmişten günümüze ve günümüzden geleceğe sürecek olan doğanın kanunu ırk anlayışının rahatsız ettiği soysuz kişi beyanı içeren başlık. Ben Çerkes değilim Türküm lakin kendi ırkıma sahip çıktığım kadar cerkeslerinde kendi ırkına sahip çıkmasını olağan karşılıyorum. Irk unsuru aidiyet duygusu açısından önemlidir. Ya değilse sen siyahsın ben beyaz senden üstünüm anlamında değil yazdıklarım.
Leş beyinliler, kıymetli ve haşmetli ırkım hakkında bırakın bir şey söylemek, bu ırkın ismi yazılan başlıklara girerken bile ceketini iliklemelidirler.

Her neyse, ya söyler misin sevgili türk, kürt, laz insanlar. Sizler nezaketin asaletin ancak bir ali Cerkesle karşılaştığınız zaman ne anlama geldiğini görebilirsiniz. Bizler şalvar giymiyoruz siz giyiyorsunuz, bizler kizlarimizi kaşenleriyle birlikte gece eglencelere gönderirken sizler 15 yasinda evlendiriyorsunuz, bizim gençlerimiz müzik aleti çalıp, ata binebilir çok afedersin sizinkilerden kac tanesi bunları yapabiliyor? börekler bizde, el isleri bizde, dans desen alasi bizde, dillere destan güzelliğimizden bahsetme gereksinimi bile duymuyorum bu arada lafi gelmisken siz ne işe yariyorsunuz yahu?
Ah neyse ben 2 rekat şükür namazı kilmaya giderken sizde bunu okuyup eksileyedurun.

Cinsellikten daha fazla haz verir.
Şimdi, her insan kendi ırkını sever. Bunda garipsenecek birşey yoktur hatta gayet doğaldır da. Ancak gördüğüm kadarıyla bunlarda şöyle birşey var, adamlar çerkes olduğunu belirttiklerinde bi ayrıcalıkları varmış havasıa giriyorlar.
+ben çerkesim.
-hmm yani?
+yani öyle.. Çerkesim.
- ben de türküm memnun oldum.

Bir de bizim abazan lavuklar vardır. Çerkes kızlarına methiye düzerler. Bunlara aldanmamak lazım. Bunlar buldukları ilk deliğe saplama peşindedirler zaten.
Mesele güzellikse, rus ukraynalı romanyalı slovakya moldovalısı var. Güzelliğe bağlı ali ırk ilan edilecekse bunlardan biri edilmelidir.
Kız alıp vermeme hususunda ise ilginç bir kültür. Kendilerinin bileceği iştir.
Türkiye'de birbirlerini kolladıkları doğru.
Aralarında kürtlerden nefret edenler de var. Gerçi Türklerden de var nefret eden.
ırkçılık yoktur, lutfen kaba etinizden bir seyler uydurmayin.
(bkz: worapsow adigexer)
Bize karsı bile yaptıkları ırkçılıktır. Hasiktir ordan derler adama.
Ya bi durun zaten ortalık karışık çerkes ne şimdi.
irkci degil kibirlidirler. Bir de dugunlere turku kurdu pek dahil etmezler.
Türkiye deki en baba Çerkes ırkçısı gülse Birseldir. Avrupa yakasında iffet karakteri sürekli çerkes ve güzel olmakla övünür,Bülent karakteri ancak çerkes kadınları bu kadar güzel olur vs deyip dururdu. Gülse birselin 2. Çektiği cihangir de geçen dizinin en has karakterlerinden biri yine bir çerkes olan irem saktı. Evet gülse Birsel bu kadar gülecek ne vardı.
Çerkes ne amk öyle bir ırk mı var da ırkçılık yapılsın.
Kan bağı olmasa da çerkes akrabaları olan bir birey olarak uzaktan yakından dışarıya kız vermeme dışında herhangi bir ırkçılıklarına şahit olmadım.
Bir Çerkes kızı olarak tüm ırkçılıklar gibi akılsızlık olarak nitelendirdiğim şey.

Hepimiz insaniz. Kalp.
Dağdan gelip bağdakini kovmak isteyen sığıntı ırkçılığıdır. Ya sessiz sessiz ülkemizde durursunuz ve ihanet etmezsiniz ya da karşılığını sert bir şekilde alırsınız.
Kesinlikle irkciliga karsiyim kurt turk cerkes laz farketmez adam olsun yeter. Humustur toprağa verim veren Edeptir insanı adam eden...
çerkes olduğunu tüm çerkesler belirtir fakat bir çerkes asla ırkçılık yapmaz, tabi çerkeslerden başka birine kız vermemek ve başkasından kız almamak sayılmazsa.
kınanmalıdır.
az kişi tarafından yapılan ve hasbelkader Çerkesler hakkında yapılan ırkçılığa yine de çerkes ırkçılığı denir.
dürüst bir şahidin bunu başka türlü vasıflandırması mümkün olmadığı gibi; bu dışlayıcı tavrın çok az sayıdaki çerkes tarafından sergilendiğini de hatırlatmak yükümü söz konusudur.
imdi bu tanımsal çerçeve sonrası ırkçılığın yapılma modalitesi, Çerkeslerde yaygın olan soya düşkünlük ve atalarla iftiharın çok ötesine geçmiştir. Bununla kalsa zaten buna ırkçılık denemez.

Ama ne zamanki iş Anadolu halklarının tahkirine dönüşmüştür, mesele sadece ve sadece "çerkes ırkçılığı" olarak vasıflandırılmalıdır.
hatta dışlayıcı söylem kafkas kökenli diğer halkları da daha düşük bir konuma yerleştirir.
bu tavır ise yapıcı değil yıkıcı bir tavırdır.
Çerkeslerin en baba kanaat önderlerinin dahi eleştirdiği bir tavırdır ve hak yenmemesi için hatırlatılmalıdır ki "çok az sayıda Çerkes tarfından gerçekleştirilen bir eylemdir".
Tüm halka mal etmek reverse-ırkçılık olacaktır.
yok olma korkusunun tezahürü.

dillerinin yok olmasından yakınanları haklı bulmakla birlikte; hiç değilse "çerkes kültür bölgesi" tarzı kültürel bir özerkliği de desteklerim.

ama ırkçılık, ı-ıh.
ona ırkçılık demeyelim.
hem anne hem baba tarafı çerkes olan biri olarak şunu söyleyebilirim. soyumuzun ve Çerkes kültürünün devamı için dışarıdan ırkçılık gibi görünen tutumlarımız var.ne ben ne ailem ne de çevremdeki cerkeslerden ıstısnalar muhakkak ki var cerkesız bız hede hode dıye laflar duymadım. ırkçı bir millet olsak dilimizi biliyor olurduk.