bugün

her cerkes gencinin 25 yasindan sonra en az bir kere yasadigi olumcul tutku.
evlilik yasina gelen genc dernek dernek, dugun dugun gezdirilerek piyasa yaptirilir ve cerkes bi kiza asik olmasi umut edilir. bi sure sonra ailedeki bu "ille de cerkes olsun" durumu yerini cocuk bekleyen ciftlerin "amaan saglikli olsun da kiz erkek farketmez" teslimiyetine birakir.
hayir annemi de anlamiyorum ki. bizi ciftlestirip yavrularimi mi satacak acaba. kopek ciftlestirir gibi irk bozmamaya calisma cabalari falan.
maalesef annelerdeki baskıdır. çerkes kızların uzun boylu, güzel, hamarat olması annelerin dikkatini çeker.

"be anneciğim ben kısa boyluyum ne yapsın çerkes kızı beni? bak mis gibi türk gelinin olacak" diye çemkirir kısa boylu çerkes erkekleri. *
en büyük sebebi milletimizin asimilasyondan en az şekilde etkilenmesini istemektir. son zamanlar da her ne kadar içine kapalı toplum olmaktan çıkmışsa da genel geçer olarak hala istenmektedir.
kendi benliğini kaybetmemektir. kendi gelenek ve göreneğini yaşatmaktır.
bizlerin baya şanslı olduğunu da gösterir. zira çerkes kızları güzel oluyor baya. daha ne istiyoruz lan?!
Bir çerkez olarak (kafkas dernekleri çerkes diyor tdk çerkez diyor onu da bilemedim) artık varolmadığını gördüğüm tutku. Tabi dedemler falan ister belki ama aileden bir kez bile çerkez olsa gibi bir istek işitmedim. Ha, geldiğimiz şu nokta itibariyle kim olsa kabul edecekler ama çok beklerker.
takdir ettiğim bir davranıştır. ben de bir çerkes olarak bir çerkes kızıyla evlenmeyi umut ediyorum. tabi şartlar neyi gösterir onu bilemeyiz.

çerkes kızları ailenize karşı olsun size karşı olsun gerçekten saygıda kusur etmezler.
Çerkes tavuğunun , çerkes soyundan gelmesi gibi birşey.
Tuhaf bir tutkudur. Acaba Türk erkeğinin ya da Türk kızının aşağı neyini gördüler ya da asimile olmamak için mi bilinmez.
maalesef ki çerkes kızlarının erkeğine gönüllü boyun eğişi yüzündendir. çerkes kızı erkeğini memnun etme sorumluluğunu hayatı boyunca bir yük gibi taşır. her çerkes aile, kızlarını bu ''kültüre'' bağlı kalarak yetiştirir, evin erkeği kutsaldır gibi mantıksız bir temellendirme yüzünden kadınlara kısıtlanmalar yapılır. çerkes kızını istiyor olmanın bu beklentilerle alakası vardır yani.

anne tarafım çerkes, geleneklerimizden ve çocuklarımızı yetiştirme tarzımızdan hoşlanmıyorum.
ırkı bozmamak amaçlı devam ettirilen bir adet . bende çerkesim ve sanılanın aksine çokta serbest büyüyoruz , terbiye dahilin de tabiki . çerkes kızlarının terbiye özellikleri çerkes genciyle mutluluga iter ve yağne (çerkezce de anne demek ) ler çerkes bir gelin isterler .
sanki targaryen ırkı alt tarafı çerkezsiniz işte dedirtir.
Babam tarafından çok övülen gelin tipi. Kültürlerine çok bağlılarmış dedi. ilginç.
(bkz: çankırı)

Anlayan anladı..

Edit: arkadaşlar düzeldi. **
son derece iyi bir seçim, hem kan falan karışmaz, hatta çekezistana göçseler daha daha iyi olur.
çerkesler açıkçası titiz ve hamarattır, aynı zamana bakımlı ve güzeldir. biri varsa diğeri olmaz miti burada ne yazık ki patlar.
Valla benim peder bey pek tutkuyla illah lezgiyle evlen demiyorda dedem işte. ilerde olursa natho kabilesinden olabilir. Lezgi kızlar eqlesin.*
Faşistler.
Kendini çerkez sanan irani şahısları gösteren başlık

Hahahhahahahhahaha*
saygı duyulası tutkudur. çerkesleri az çok bilirim. kültürlerine çok sadıktırlar. gen yapı olaylarını fazla kafaya takarlar o yüzden dışarı pek kız verip kız almazlar.
tercih meselesidir.

(bkz: worapsow adigexer)