bugün

3.000 tl fazladan verince 0 arabaya takıyorlar.
üst üste 21 araba saydım hepsinde vardı.

------------------------------------
açız!
patlıcan!
hırsız var!
oyumuzu çaldılar!
evet mühürleri uçup yok oluyo!
laiklik gidiyea!
(bkz: jant)
(bkz: celik jant)
(bkz: çelik jant)
Çelik değil alüminyumdur o, çelik olsa duramazdı. Türkiye'de kafa karışıklığı yaşanan konulardan biriside bu jant meselesi neyse ki ben varım. Neyse hemen aydınlatayım. Aslında çelik jant diye satılan jantlar aliminyumdur gerçi bunu anlamak için alim olmaya da gerek yok. Peki çelik jant varımdır varsa nemenem bir şeydir. Tabi ki vardır, piyasada ki ucuz teneke diye tabi edilen jantlar aslında çeliktir. Yani tam bi al takke ver külah durumu var bu jant meselesinde. Alaşım jantlar ilk piyasaya çıktığında acaba hangi dalyarak bunları çelik jant diye tabir etti işte benim için asıl merak konusu bu.
Gercekteki çelik jantların genelde görüntüsü biçimsizdir ama alüminyum jantlar göre daha sağlamdır.
Özellikle kış aylarında ağırlığı sebebiyle daha güvenlidir ve tuz atıldığı için sadece görüntüsü bozuk durur ama materyalin kendisine birsey olmaz.
Halk dilinde çelik jant denilen ama alüminyum veya alüminyum alışımlı jantlar kış aylarında tuzdan etkilenir. Bozuk yollara pek dayanıklı değillerdir. Hafif olurlar ve madde yapısı sebebiyle daha rahat şekil verilebilindigi için hoş görüntülü görünür.

Alüminyum jantlara çelik jant deniliyorsa; çelik janta ne deniliyor?