görsel

National Geographic dergisinin her yıl düzenlediği fotoğraf yarışmasında en etkileyici kareler seçildi.

Bu gerçekten inanılmaz bir kare.

Meksika, laguna san ıgnacio'da elini uzatan bir turist, çiftleşmek ve yavrularına bakmak için körfeze gelen gri balinalardan birine dokunmayı umuyor.

Fotoğraf Thomas p. Peschak
görsel

(bkz: ara güler)
görsel

2018 Siena uluslararası fotoğraf ödülleri yarışmasında doğal fotoğraflar birincisi,

Fotoğrafçı amos nahum,

Antartika da bir Antartika kaplanı, penguen avlarken.
görsel

Kalbime saplanmış hançeri çektim
Kanım şiire döndü
Ömrüm üç kere yandıysa
Bir kere söndü

Ekmeği de sevdim aşkı da
Biri olmadan öbürü yarım kalıyor
Bölünmüş ekmeğe sor da anlatsın
Gülmek, bir çocuğun yüzünde
Nasıl güzel duruyor

Günlerimiz telaşlı
Saklımızda zehirli ok
Korka korka yürüyoruz aşkın üç adım yolunu
Sesimizi süsleyip çiçekli sözcüklerle
Küfrümüzü meyvede kurt gibi saklıyoruz
Kimi yüreklerde aşk kirleniyor
Kimi aşklarda yürek
Demişlerdi zamanında
Gözünün yaşına bakmazlar şair
Aşkın ekmek ile imtihanında

Her şiirim yolculuktu ayrı bir şehre
Kalbim üç kere gittiyse
Bir kere döndü
Sabrıma emanet ettim gülüşüme selamet
Benim çoktan sustuğumu
Dönüp bana anlatmayın

Barış Çelimli
-Kırlangıç Üşümesi-  .. (c) Ara Güler..
görsel

Kadın, bilmeyene nef's, bilene nefestir.
görsel

Lola de Almeida / Folha de São Paulo

_______

12 milyonluk nüfusu ile Brezilya'nın en kalabalık kenti.

Sau Paulo..
Geçenlerde Facebook'ta gördüm, hemen telefon arka planı yaptım.. Mükemmel bir atmosfer ya.
görsel
görsel

Bir fotoğraf çekerken zamanlama neredeyse her şey demektir.

Doğru zamanda doğru fotoğrafı yakalamak ise hiç kolay değildir.

işte en iyi zamanlama ile çekilmiş bir fotoğraf.
görsel

Dünyanın gelmiş geçmiş en çok basılan fotoğrafı.

"1960 yılında bir gün Belçika’dan gelen La Coubre adlı silah dolu gemi Küba limanına girdi. işçiler gemiyi boşalttığı sırada art arda iki büyük patlama oldu. Olanlar katliam gibiydi. Çok sayıda insan parçalarına ayrıldı. Ertesi gün halk, kurbanların kalıntılarını gömmek için orada toplandı. Fidel, o cenaze töreninde bir konuşma yaptı.
Fotoğrafçı Korda, kalabalığın arasından makinesiyle kürsüye yaklaştı. Objektifle çevreyi tararken bir an karşısında Che’yi gördü ve deklanşöre basıp o kareyi çekti… "

"Çektiği kare tarihin popüler bir parçasına dönüştü ama Alberto Korda o fotoğraftan tek kuruş telif hakkı alamadı. Komünist Fidel’in Küba’sında telif hakkı aforoz edilmiş bir kavramdı. Resimler ve fikirler insanlar tarafından paylaşılmak içindi. Che, 1965 yılında Küba’dan ayrılıp ortadan kaybolduğunda herkes onu arıyordu. Yüksek tirajlı Paris Match dergisi, “Che nerede?” diye soran bir makale yayımladığında, Korda’nın çektiği portreyi tam sayfa bastı. Ancak fotoğrafın altında fotoğrafçının adı yazmıyordu. Yan sayfadaki küçük bir görselde ise bir kalabalığın aynı fotoğrafı poster olarak taşıdığı görülüyordu. O karenin Avrupa’da nasıl yayıldığı ise bir sırdı."
görsel
görsel

Omayra Sanchez (1985): Frank Fournier tarafından çekildi. 

Omayra Sanchez, 14 Kasım 1985'te patlak veren Nevado volkanında ölen 25 bin kişiden biriydi. 3 gün boyunca çamurun yani volkan atıklarının içinde kaldı. Ölümle beklerken gösterdiği cesaret ve attığı gülücükler hala akıllarda. 3. günün sonunda hipotermia yüzünden öldü.

Çekilen bu fotoğraf son 50 yılın en iyi fotoğrafları arasına seçildi. Kolombiya hükümetinin bu faciadaki ihmalkârlığını gözler önüne sererek büyük bir soruşturmaya neden oldu.
görsel

1984 yılında Steve McCurry tarafından fotoğrafı çekilen ve ertesi sene National Geographic'in Haziran sayısına kapak olan 'Afgan kızı' Şerbet Gula tüm dünyada tanındı.
görsel

2017 yılının drome ile çekilmiş en iyi fotoğrafı.

"Kutup ayısının üzerinden" fotoğrafıyla Büyük Ödülü kazanan, Florian Ledoux.
görsel

Mağara fotoğrafçılığı, mutlak karanlığın dünyasına fotoğraflarla tanıklık etmek olarak tanımlananıyor.
Mağaralar milyonlarca yılda doğadan süzdükleri renkleri ve oluşumları ile insanlara tarifsiz güzellikler sunuyor.
içeriye doğru adım attığınız ilk andan itibaren farklı renk ve biçimlerde sarkıtlar, dikitler, sütunlar, bazılarında gölet ve akarsularla bambaşka bir dünyanın kapısını aralıyor.

Gua Air jermih, malezya
görsel

Darren Soh (Singapur), iPhone XS Max

iPhone ile çekilmiş en iyi fotoğraflardan biri.
görsel
Kendi çekimimden istanbul.
görsel
görsel
Fotoğrafçı Marc Riboud,

Çiçek çocuk.

Vietnam savaşına karşı eylem yapmak üzere Pentagon'un bahçesinde toplanan ve kendisine silah çeviren askere çiçek uzatan kız.
görsel
görsel