bugün

sigarayla birlikte içilmeye kalkıldığında olması muhtemel durum.çünkü sigara çay ikilisi ne kadar muhteşem bi ikili olsa da ikisinden biri mutlaka unutulur ve bu genelde çaydır.sigara biter çay akla gelir lakin çay piç olmuş loğusa şerbetine benzemiştir.
saatlerce kaynayıp acılaşması.
(bkz: paşa çayı)
laz halkına yapılmış büyük bir terbiyesizliktir.. özellikle de rizeli olanlara.
çay ile bisküvi yerken bisküviyi çayın içine düşürmektir.
çaya şeker koyduğunu unutup bi daha şeker koymaktır. hatta daha da iğrenci süper geyik bi arkadaşın şekerliğe tuz koyması ve bütün temiz, saf duygularla sizin o tuzu çaya koymanızdır.
çaya dokuz adet şeker atmak. nasıl bir midedir bu acaba ?
cayi bardaga koyup tikinmaktan ya da cene calmaktan buz gibi olmasina yol acmaktir.
sohbete dalıp çayı soğutmak.
okul kantininde plastik bardağında çayını yudumlarken arkadaşının gelip elindeki hanımeller bisküvisini çayına bandırması.
ofiste tam gönül rahatlıgıyla vrdiğiniz molayı taçlandıran eyleme baslarken murphy kanunları gereği birbiri üstüne gelen işler nedeniyle çaya dokunamamaktır.
dengesizin birinin kolunun çarpmasıdır. her gruptada vardır bir tane. yok arkadaş yılda bir gün çayı devirme günü ilan edelimde istedikleri gibi devirsinler bizde yıl boyunca huzurla çayımızı içelim.
bi başkasının bardağı tam da dudağın geldiği kısımndan tuttuğunu görmek.. yapmayın lütfen şu hareketi..
yanlışlıkla güzelim çayın içine tuz dökmek.
kahvaltı ederken, çataldaki sucuklu yumurtanın çay dolu fincana düşmesidir.
Bandırılıp bandırılıp yenen bisküvinin dipte birikmeye başlaması, ahenk ile yüzmesi, rengin kayması ile birlikte çayın piçleşmesi.
yeterli derecede tiryakisi olmama rağmen her seferinde başıma gelendir. bir başka şeyle uğraşırken bardakta kalan çay illa soğuyacak ve içimeyecek hale gelecektir. neden yapıyorum ben de bilmiyorum ama çayın makus talihi bu...
(bkz: kanayan yara)
çok keyifliyken koyulan çaydan daha bir yudum dahi içmeden sevgilisinden ayrılan arkadaş kişisi sizi arar ve hiç susmadan konuşmaya başlar. onu dinlemekten çayı tamamen unutursunuz ve çay aklınıza geldiğinde ıce tea olmuştur.
çayın içini bisküvilerle doldurup iğrenç bir görünüm kazandırmak.
bisküvinin erime noktası hesaplanmadığında çayla birlikte karışarak o lanet görünümü alması.