bugün

çanakkale de bize savaşalım mı diye soran olmadı. adamlar gelip toprağımıza, vatanımıza göz dikti. atalarımız saolsun ellerine verip yolladı. senin karşılaştırdığın savaş suriye ile savaş. adamların topraklarımızda gözü varmı? vatandaşımızın canına kastı varmı? tabiki kafamızı kuma gömmeyeceğiz ama iki yanlış bir doğru etmez. hem suriye uçağımızı düşürürken, reyhanlıda bomba patlatırken neredeydin? medyaya bile yasak koydurttun reyhanlı olaylarında. şimdi nerden çıktı bu efelikler.

önce onbinlerce vatandaşımızı, askerimizi, polisimizi şehit eden pkk ya efelende görelim. bir yandan suriye ile savaşa sokmaya çalış bu ülkeyi, bir yandanda cumhuriyet tarihinin en büyük terör örgütüyle masaya otur. hem onların topraklarımızda gözü var. hesapları ülkemiz üzerine. madem bu kadar çok istiyorsun, önce pkk yı bitir.
vesileyle çanakkale savaşı'nı da kapsayan birinci dünya savaşı'na * nasıl girdiğimizi bir kez daha, hatta birkaç kez daha sorgulayarak ibret almayı ve günümüze dönük ders çıkarmayı gerektiren bir soru.
kesimine hitap ediyor neticede, sorgulama yok, bir şey yok...
sapla samanın birbirine nasıl karıştığına dair iyi örnek olabilecek bir cümle.

şimdi sayın rte sen bir milletin kurtuluş mücadelesi ile emperyalist bir devlet ile yandaşlarının bombalama+katletme odaklı kaynak savaşlarını mı kıyaslıyorsun?
hakikaten çok zekice.
tayyibin gay aşıkları ne derse kabul ettiği için sıçar gibi konuşan başbakan beyanı
göt kıllarına diyor beyler..
boşverelim.
sayesinde chp nin canakkale savaşından önce kurulduğunu öğrenmeme sebep olan über kişiliğin beyanı.
(bkz: birinci dünya savaşı)
(bkz: monarşinin ve totaliter rejimlerin kötü yönleri)
(bkz: breslau ve göben)
Çanakkale' de bizzat vatandaş savaşla karşı karşıya kaldı. Kimse osmanlı padişahına, atatürk' e demedi efendim şuralarla savaşsak şöyle olur böyle olur. Savaş bizzat geldi. O savaş yapılmasaydı esir yaşayacaktık.

Suriye olayıyla bu nasıl bağdaştırılır anlamıyorum. Usta orada ölenlere üzül de, üzülmekle kal hatta yapabiliyosan bireysel yardım gönder. De niye savaşıyoruz amk ? Mantıklı mı bu ? Suriye bizim iç meselemizmiş. Hadi oradan be !
Ucuz utanç.
Zamanın şartlarına, o dönemin koşullarına göre değerlendirilmesi gerektiğini bilmeyen beyin beyanı.
Bariz sicmissin tayyip erdogan.

Baska da bisey demiyorum.
bir tür ergen sorusudur, ne alakası var amk çocuğu? şeklinde şefkatlice yaklaşıp kafa göz dalmak caizdir.
rumlar istanbul'un fethine hayır diyebildiler mi demesi beklenendir. nasıl bir savunma ya bu. evet.
başbakanın kafasının güzel olduğunun habercisidir. Ayranı fazla içme dedik bak noldu şimdi?
"kurtuluş savaşına hayır diyebildin mi ?" demesi beklenmeyecek kişinin cahilleri kandırmaya ve suriye ile savaşa ikna etmeye yönelik kel alaka lafı.
biraz mantık yahu başka bişey değil.

bir şeylere laf atmak için istediğini söyleyebilirsin ama birazda ne söylediğinden haberin olacak.

bu ülkeyi amina koyduğumun arabi için savaşa sokacaksın buna itiraz edenler içinde çıkıp saçma sapan şeyler söyleyeceksin.

bunlar artık başbakanın saçmalamakta nirvanaya ulastiginin kanıtıdır, başka türlü bunun açıklaması olmaz.

umarım kısa zamanda aklıni başına alır yoksa bu gidişle sonu kötü olacak.

bir sabah bakmışsınız 82 musul 83 şam yerine yaprağı yemissin.
Dedik, ama sen anlayamıyorsan biz ne yapalım. diyerek cevaplanması mümkün sorudur.
yazılıp verilen metni ya yanlış ezberlemiş ya da yanlış okumuştur denilesi. (bkz: baban annenin üstüne çıkarken durdurabildik mi)
bu tip cümleleri duyunca beni derin düşüncelere sevk eden sorudur. şöyle ki şimdi hepimiz günlük hayatımızda böyle arada saçmalarız abuk sabuk konuşuruz normaldir insanlık hali. ama bu insanlar başbakan bakan vs. üst düzey devlet görevlisi milyon tane de danışmanı var. e hiç kimse de söylemiyor mu bunlara bu tip şeyler söylenmeyeceğini komik olacağını vs. acaba danışmanları sadece "evet başbakanım, tabi başbakanım siz haklısınız" mı diyor? böyleyse danışmanlara ne gerek var? bakınız örnek sergey lavrov. adam o kadar tutarlı ki her konuda diyorsun beğenmesen bile tamam bunlar bunu savunuyor. bizdeki olaya bak bi de. çıkmış bir tane bakan diyor biz hiç savaş istemedik. güler misin ağlar mısın.
istanbul'un fethinde de savaşa hayır diyememiş bir millete sorulan sorudur.
denilemedi. çünkü çanakkale savaşı başladığında osmanlı çoktan dünya savaşının bir tarafı olmuştu. biraz geç kalınmış bir karşı çıkma olurmuş. ama öncesinde ,cihan harbiden önce, istanbulda ve balkanlarda sosyalistler savaş karşıtı eylemlerde bulunmuşlardır.
Adı kurtuluş savaşıdır. Çanakkale zaferle sonuçlanmıştır. Şimdiki savaş ise petrol savaşı ve insanları suçu yok yere öldürme savaşı bunu idrak edemeyen başbakan neyin ne olduğunu idrak edemediği sürece örümcek beyinliler desteklemeye devam eder.
bu adama ne içiriyorlar yahu.
Br akparti secmeni olarak soyluyorim ki; cok alakasiz bir beyanattir. ne demek istedi anlamadim ben.
Rte den yine full demagoji soslu kafa karıştırma sorusu.
Karşılığında "bunu o zamanın bop eşbaşkanına sormak lazım" denilebilir mesela. Nasıl, biraz ağır mı oldu?