bugün

"kerameti kendinden menkul söz" diye bir şey var. bu onlardan.
“Aman ali rıza bey” şeklinde devam eden cümlenin değişik versiyonu.
Her hicret bir inkilaptır(ali şeriati).
türk halkı çok dindar bir toplum ve zaten bu dünyadan fazla bir beklentisi yok. ayrıca imamlar bu millete çocukluğundan beri her cumada (bkz: zulme uğrasanız da isyan etmeyin) diye telkinde bulunur.
görsel
nasıl ya nerede zulüm?

silivri hava durumunu da takip etmiyor bunlar.
eğer kur'an hak doğru ise...
eğer kur'an allah kelamı ise...
eğer kur'an uydurulmamış ise...
eğer kur'an değişmemiş ise...
eğer kur'an allah katından din olan islam'ın kitabı ise...
eğer buna göre konuşuyor ve "zulme uğramışsanız da isyan etmeyin" diyen kişi kafirdir.

açın kur'an da şura suresi 36'dan 42'inci ayete kadar okuyun.
allah benim yanımda dedikleri inanmış iman etmiş dini islam olanları nasıl tarif ediyor bakın.
haksızlık zalimlik zulüm karşısında yardımlaşanlara allah benim tarafımda olanlar diyor.
haksızlık zulüm zalim karşısında olup ona ceza verirken o ne yapmışsa ona denk ceza vermeyi emrediyor ve "Bir kötülüğün karşılığı, onun gibi bir kötülüktür" diyor, kur'an hükmü kısas hatırlayın.
ve "Zulme uğradıktan sonra, kendini savunup hakkını alan kimseye (ceza vermek için) bir yol yoktur." diyerek zulme zalime karşı direnme emrediyor.

allah seni slogan atıyor vatan haini yasadışı toplantı yapıyor terörist diye yargılamaz ki zulme haksızlığa karşı senin isyan etme hakkını allah "Allah, ağır ve inciten sözlerin açıktan söylenmesini hiç sevmez, ancak söyleyen zulme uğramışsa o başka. Allah her şeyi hakkıyla işitir ve görür." (Nisa, 4/148) de tanıyor.
eğer kur'an hak doğru ise...
eğer kur'an allah kelamı ise...
eğer kur'an uydurulmamış ise...
eğer kur'an değişmemiş ise...
eğer kur'an allah katından din olan islam'ın kitabı ise...
eğer buna göre konuşuyor ve "zulme uğramışsanız da isyan etmeyin" diyen kişi kafirdir.

bırakın sizin zulüm haksızlığa uğramasını, siz hiç zulüm haksızlık görmeseniz bile zulüm haksızlık görüp mazlumdan yana olmamak allah'a karşı gelmektir.
senin dinin islam ise senin mazlumdan yana olup zulme karşı çıkman sana allah'ın yaptığı bir hayır bir yardımdır.

açın okuyun kasas suresi, 24-24-25'inci ayetleri.

23.Medyen suyuna varınca, suyun başında (hayvanlarını) sulamakta olan bazı insanlar gördü. Bunların yanında da koyunlarını suya salmamak için uğraşan iki kız gördü. Mûsâ onlara, “(Koyunlarınızı burada tutmaktaki) maksadınız ne?” dedi. Onlar, “Çobanlar sulayıp çekilinceye kadar biz koyunlarımızı sulayamayız. Babamız ise çok yaşlı bir adamdır” dediler.

24.Bunun üzerine Mûsâ onların koyunlarını suladı. Sonra gölgeye çekilip, “Rabbim! Bana göndereceğin her hayra muhtacım” dedi.

25.Nihayet kızlardan biri utana utana yürüyerek ona gelip, “Bizim için koyunlarımızı sulamanın ücretini vermek üzere babam seni çağırıyor” dedi. Mûsâ, onun (Şu’ayb’ın) yanına gelip başından geçenleri ona anlatınca Şu’ayb, “Korkma, o zalim kavimden kurtuldun” dedi.
Hazret-i Ömer -radıyallâhu anh- hilâfete geçtiği zaman:

“–Ey nâs! Ben haktan, adâletten ayrılırsam ne yaparsınız?” diye sormuştu. Ahâliden biri:

“–Yâ Ömer! Sen eğrilir, haktan inhirâf edersen, seni kılıcımızla doğrulturuz!” cevâbını verince Hazret-i Ömer -radıyallâhu anh-:

“–Elhamdülillâh! Eğrilirsem beni kılıçları ile doğrultacak arkadaşlarım varmış!..” diyerek şükretti ve sevindi.

velhasıl yok öyle bir şey..
türkiye de onlarca tarikat cemaat mezhep var.
bunların elinde kendi açısından yazılmış onlarca kur'an meali var.
tüm kur'an meallerini okuyun, karşılaştırmalı okuyun ve insanlara din diye empoze edilen islam nedir, kaynağından öğrenin.

inanmak veya inanmamak burada mesele değil.
asıl mesele neye inandığınız veya inanmadığınız, neyi savunduğunuz veya karşı çıktığınız ya da hangisi doğru hangisi yanlış asıl mesele bu, gerçeği bilin.
Mantıklı bir yaklaşım.

görsel
sünepe tavrıdır bu.
Yazılı olan dinle, yaşanan ve yaşatılan din çok farklı şeyler yalnız.

Din, toplumu manipüle etmek için en kullanışlı olanıdır. Aklını kullananlar bu tuzağa zaten düşmüyor. Ama ülkedeki cehalet seviyesi inanılmaz derecede rahatsız edici ki. Daha uzunca yıllar bu cehalet zulmüne katlanmak zorunda kalacağız gibi görünüyor..
şu an zulme uğrasanız da isyan etmeyin diyen din ve bu dinde (islam olduğunu iddiasında) olanlar (bildiğimiz, kur'an da yazan islam ise) daha dün yunan ingiliz fransız rus ermeni işgaline zulmüne karşı savaşanları din düşmanı diyorlar ve de ülkenin bağımsızlığı için savaşanlara katli vacip diye ferman çıkarıp görüldüğü yerde öldürülmeleri idam edilmeleri yolunda fetva veriyordu. bugün ise keşke yunan kazansaydı diyor.

oysa haksızlığın kaşısında susan dilsiz şeytandır diyen bir peygamberin, şuara suresinde 227 ayet de "Ancak iman edip salih amel işleyen, Allah’ı çok anan ve haksızlığa uğratıldıktan sonra öçlerini alanlar başka. Zulmedenler hangi akıbete uğrayacaklarını göreceklerdir." diyen bir allah'ın dinine inanan biri kalkıp zulüm haksızlık karşısında sus direnme diyorsa ve dinim islam diyorsa bu insan kafirdir.
ya da onun allah'ı başka allah, onun dini başka islam'dır.
tabi ki bu onun sorunu, onun dini ona, benim dinim bana; karışmak eleştiri yapamayız.
Fakirleri cennette izleyeceğiz diyenlerin beyanatı.

Din Afyondur söylemenin halkın iliklerine kadar nakşedilmesi durumu.
ayrıca sultan allahın yeryüzünde gölgesidir deyip ona söz etmeyi günah belletirler. halbuki aynı onun gibi bir insan.
görsel
zalimlerin kendisine isyan etmesinler diye mazlumlara söylediği söz.
ve bazıları bunu din sosuyla hiçbir ayete, sureye dayanmadan yapıyor bunu.
bu basbayağı münafıklık.
gerçek kafir, zalim de odur. dine zarar verir.
demek ki zalim olduklarını, zalime destek verdiklerini de kabul ediyorlar.
bunu söyleyen ancak ya zalim, ya ondan çıkarı olan birisinin sözüdür.
halbuki haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır demiş hz.ali...
görsel
Hepsini imha ederdim.
Direk böyle vururdum.
Sol elim ağırdır.
Ya da elimin tersi ile.
görsel
teoloji ve felsefe açısından bakarsanız tüm dinler tanrı allah rab odin zeus manitu ahura mazda şiva vb isimlerle anılan yaratıcının inkarı veya yaratıcı inancının yokluğu yüzünden dinler ortaya çıkmadı veya yaratıcı musa isa muhammed isimleriyle anılan peygamberleri insanlar benim yaratıcı olduğumu bilsin diye yollamadı.

tüm dinler zulme haksızlığa adaletsizliğe hukuksuzluğa karşı tepki olarak ortaya çıkmıştır.

dinler dinsizliğe karşı gelmedi ki tüm dinler dine karşı din olarak gelmiştir ve de tüm peygamberler din adamlarına karşı mücadele etmiştir.
örn: hz musa kendini yaratıcının dünyada ki eli gözü gölgesi halifesi olarak gören firavuna karşı, hz isa yahudi din adamlarına karşı, hz muhammed atalarımızın dini ibrahim'in dininin koruyucusu temsilcisiyiz diyenlere karşı mücadele etmiştir.
dinlerin din inancının amacı geliri kazancı gücü toplumda eşit ve adil paylaşılması yanında emek hak hukuk düzeninin adil olmasıdır.
Ulan hani islam hukukunda kısasa kısas uygulaması vardı, seni tokatlayana bir tokat da sen at hakkındır diyorduk. Haftada bir bu dinin hükümlerini mi değiştıriyonuz lan siz .

Tepkisi verilen durum.
din nedir?
bir inanç değildir. hele ki bir düşünce bir ideoloji bir görüş hiç değil.

din teorik bir olgu değildir.
din pratiktir.
dinin kökeninde inanç, yaratıcı olgusuna sahip olmak değildir. yaratıcı inancı olan biri din inancı var dindar sayılamaz ve cennette giremez.

konumuz islam olduğuna göre islam diyalektiği açısından (zenon yaklaşımı açısından Via et veritas et vita) din inancı yaratıcı bilinci iman etmekle oluşmaz allah peygamber kur'an inancım var diyen kişinin dini islam olamaz.
allah kafirleri ankebut 61, yasin 47 de tarif ederken "onlara sorsan yerin göğün sahibi kim desen allah derler, onlara rızıklarınızı hayır yolunda harcayın paylaşın dendiğinde onları allah doyursun, dileseydi onları allah doyururdu" derler diyerek allah kafirleri allah inancı yaratıcı bilinci olanlar olarak tarif ediyor.

din inanç düşünce değildir. din yaşam şeklidir. allah'a inanmakla dinim islam demekle dinin islam olamaz.
namaz kılmakla müslüman olunmaz ama namaz kılarken her rekat kıyama kalktığında okuduğun "Allah'ım, yalnızca sana kulluk eder yalnızca senden yardım dileriz" diye okuduğun fatiha da gibi davranır ve kimseye kulluk etmeden kimseden yardım dilenmeden yaşarsan dinin islam olur.

zekat vermekle dinin islam olmaz ama zekatı sadakayı sol elinle verirken sağ elin görmezse ve verdiğin para mal helal kazanç ise ve de gösteriş yapmadan sadece allah'ın rızası için verirsen (sadaka fitreni alan teşekkür bile etmese bilmese bile) sadaka fitre verdiğin düşmanın bile olsa o zaman dinin islam olur.

hacca gitmekle dinin islam olmaz ama hacca gittiğinde bir karıncayı bile incitmesen, kimseye of bile demesen, kadın erkek efendi köle herkes eşit yan yana ibadet tavaf edersen dinin islam olur.

din düşünce inanç değil, yaşamdır.
allah'ın dedği gibi...
“insan yalnız ‘iman ettik’ demekle, hiç imtihân edilmeden bırakacaklarını mı sandılar? Ant olsun ki biz, onlardan öncekileri imtihan ettik. Elbette Allah (imtihan ederek), doğru söyleyenleri de bilir, yalancıları da bilir.” (Ankebut, 29/2-3)
Size geldiklerinde (yanınıza) inkârla girip yine inkârla çıktıkları hâlde "inandık!" derler.* (Oysa) Allah onların içlerinde gizlemiş oldukları şeyleri çok iyi bilendir. maide 61.
“Bedeviler, ‘iman ettik’ dediler. De ki: ‘Siz iman etmediniz; ancak ‘islam (Müslüman veya teslim) olduk deyin. iman henüz kalplerinize girmiş değildir, Eğer Allah ve Resulüne itaat ederseniz, O, sizin amellerinizden hiç bir şeyi eksiltmez. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.’Hucurât 14.
Hatta ben senin ilahi efendin olduğum için gidin benim için ölün, nasılsa cennete gideceksiniz derler. Her bir din grubu kendisinin seçilmiş olduğunu söyler. Böylece de bu garibanların yaşamı ciddi ciddi bu heriflerin büyülü güçleri olduğunu düşünerek geçer. 20 yıl hocasının atletini saklar, sonra da gün gelince onun için parçalanarak ölür. Onun karşısına çıkan da asıl ilahi gücün kendinde olduğunu düşünür ve o da ölür. Bunların başları da hiç bir şey olmamış gibi yaşamına devam ederler.
güncel Önemli Başlıklar