bugün

normal olandır. bu sene yağmur yağmadı yağmur zeytin için önemli. yağmur yoksa ürün az olur az olursa fiyat yükselir. evet.
Akşam eve giderken zeytin alacaktım, ama vazgeçtim.

Ekmek arası ekmek yerim artık.

"Aç gözlü biri değilim doktooooor"
Sinek bahane enflasyon şahane.
akp döneminde olmuştur. sinekler bile bize musallat oluyor.
canan karatay' ın bunda payı olduğu açık. zeytinlik mi satın aldı acep ?
Dünya genelinde ki zeytin ağaçlarının %75 inin türkiye de olduğunu kaç kişi bilir.

Çomarlar bilmez o kesin, lakin geçen sene yani 2015 de her yerinde savaş olan Suriye'nin türkiyenin toplamının 3 katından daha fazla zeytin yağı ve zeytin ürünlerini yurt dışına sattığını biliyor musunuz.

bence hayır.

Sorun zeytinin sineği değil, sorun akepe sineği, emin olun bunun ilacını bulmak gerekir tarımı kurtarmak için.
zamcığın miktarı doğru ise zeytini yakında benzin istasyonlarından alacağımızı gösteren mevzudur. maaşı alınca direkt benzin istasyonuna çekiyorsun arabayı fulleyip 3 kilo zeytini yüklüyorsun sonra diğer ay başını beklemeye başlıyorsun. büyük kolaylık lan.
şimdi zeytin ağaçlarını sökenler düşünsün.
Kahvaltimin vazgeçilmezi. Varsin zeytinede zam gelsin.alistik artik.
binlerce zeytin ağacı kesildi, sinek minek yemeyelim şimdi vatandaşı.
(bkz: sizden öğrenecek değiliz)
(bkz: ben hep 50 liralık alıyorum)
(bkz: ak çomar)
nohut ve kuru fasülye fiyatlarının %100 artığı gerçeği yanında sönük kalan artış.

(bkz: Ben hep 3 tane yitiyorum)
Görüldüğü gibi bizim tüketimimiz çok düşüktür. Sağlıklı bir insanın yıllık tüketimi en az 15 lt. olmalıdır. Bu rakam 10 lt.'ye çıksa bile şu andaki üretimimiz yeterli değildir.
Diğer yandan Amerika, Çin, Japonya ve Rusya'da tüketimler son yıllarda ciddi artışlar göstermektedir.
Ayrıca son yıllarda tohum yağlarının enerji üretiminde kullanıl­ması, dünyadaki yağlı tohumlara talebi çok miktarda arttırmış ve zeytinyağı sofralık tüketimde neredeyse tek alternatif kalmıştır. Hal böyle olunca zeytincilik sektörünün nekadar önemli olduğu görülmektedir.
Türkiye, yaklaşık 110 milyon ağaç varlığıyla önemli bir zeytin ülkesi olmasına rağmen, zeytinlikerin % 80 'inin eğimli yerlerde olması, ancak hasad için gidilip hiçbir şekilde kültürel bakımın yapılamadığı bahçeler olmasından dolayı, dünya standart­larında verimi yakalayamıyoruz.
Şimdiye kadar bahsedilen ra­kamlar, dünya zeytin & zeytinyağı ticaretinin ne kadar önemli olduğunu sanırım ortaya koymaktadır.
Böyle büyük bir pazarda, Türkiye'nin iyi bir potansiyele sahip olması için ;

1; Kaliteli ürün elde etmek için gerek mevcut zeytinliklerde gerekse yeni tesis edilen bahçelerde bakım, budama, gübreleme, hasad ve zirai mücadeleyi tekniğine uygun olarak yapmalıyız.

2; Şu andaki mevcut kapa-sitemizi üçe katlayacak boş arazilerimize ivedilikle yeni zeytinlikler tesis edebiliriz.
görsel
güncel Önemli Başlıklar