bugün

zazalarla kürtler arasındaki farklar için bir giriş. bir basamak. şimdi mikail aslan'dan BIMIRE ESQE MI'yi dinliyorum. şiwan perwer'in birkaç şarkısını da dinledim. arada bariz bir fark var. acaba bu iki sanatçının telaffuz farkı mı yoksa dillerin farkı mı bu? şimdi kameralarımızı akşehir'e çeviriyoruz. söz nasrettin hoca'da şimdi:
bilenler bilmeyenlere öğretsin
kimi dil bilimciler açısından zazaca, kürtçenin bir lehçesi değil başlıbaşına ayrı bir dildir. bu yüzden iki dili konuşanların aralarında anlaşamamaları gayet doğaldır.
birini kürtler kullanır öbürünü kürtler kullanır...

aa olmadı lan...
en barizi lehçeleridir.

zazaca konu$an arkada$ımın anlattığına göre, yamulmuyorsam zazaca'nın kürtçe'ye oranla farsça'dan daha çok etkilenmiş olmasıdır.

ben zazaların kürtçeyi az çok anlayabildiklerini düşünüyordum. ama bu görüşüm 2 yıl önce genel seçimlerde yıkıldı. nasıl mı? : dtp'li kadın milletvekili, seçimlerde oy potansiyelinin artması için bingöl'e gider. kadın kürtçe konuşmaya başlar. bingölllüler de bakıp kalırlar sadece. danışmanı yanına gider ve "bingöl'de zazaca çokca konu$ulur, hiç biri de kürtçe bilmez" der ve kadın da konuşmasına türkçe devam eder.
zazaca'nın karizması yeter, ayrıca amerika'da en yaygın kullanılan 168. dildir.
(bkz: zazaca sikertir)
zazalar kürt olmadıkları içün baya bi fazla olan fark.
zazaca asıl kürtçedir dağlık kesimde kaldıkları için gelişmemiştir.Mezopotamyada yaşayan halklar bölgesel kalmıştır ve koruma altına alınmamıştır daha çok engellenmiştir mesela zazaki el dest kırmanci de dest zazaca ayak lıng kırmanvi lıng zazaki göz çım kırmanci çew zazaki saç por kırmanci por ne kadar yazayımkı hep aynı seni seviyorum (ez to hezkena)( ez te hezdıkım) kürt milletini bölmek isteyenler diller ayrıdır diyorlar.
türkçeye daha benzer. daha doğrusu türkçe kelimeler çoktur. zazaca konuşan birinden duymuşsanız bazen türkçe kelimenin sonuna kerdo getirirler. gelmişkerdo, gitmişkerdo gibi. yani biraz daha türkçe kelime vardır. zaten zazaca konuşan kesim türk mü kürt mü olduğu hala anlaşılamamış bir kesimdir.
aralarındaki tek fark renk farkıdır. biri diğerinin lacivertidir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar