bugün

Başlık ve içerik direk ekşi sözlükten alıntıdır. Konu çok mühim.

--- alıntı ---

öncelikle, konuyla ilgili 40 saniyelik haber vtr'si de şu: https://www.youtube.com/watch?v=qo5z-1lzhhq

geçtiğimiz günlerde facebook'ta bir paylaşım gördüm.

ordu'da bir 9 yaşında kız çocuğu var. bu kız çocuğu, adını o ana kadar hiç duymadığım spastik dipleji adlı bir rahatsızlıktan dolayı yürümek için bir takım düzeneklere gereksinim duyuyor.

konuyu biraz araştırdım.. bu çocuğu, türkiye'deki doktorlara götürmüşler ama doktorlar, türkiye'de yapılabilecek bir şey olmadığını ancak yurtdışında (belçika'da) yüksek bir tedavi olasılığı olduğunu belirtmişler.

bildiğimiz üzere yurtdışı tedavileri epeyce külfetli. 80 bin euro falan gerekiyormuş... bunun için aile bulundukları için valiliğine başvurmuş. valilikçe yardım talepleri dikkate alınarak olumlu görüş verilmiş.

valilik yazısı 1: görsel
valilik yazısı 2: http://i.imgur.com/vwrfpsy.jpg

(ben yine de her ihtimale karşın o resmi yazıların altında bulunan doğrulatma kodlarını içişleri bakanlığının şu sitesinde doğrulattım. merak edenler de o kodları girerek yazıyı doğrulatabilir.)

konuyla ilgili biraz daha araştırma yaptım, ulusal basında habertürk'te, milliyet'teçıkan haberlere de ulaştım.

facebook'tan çocuğun amcasına ve daha sonra telefonla babasına ulaştım. belçika'dan 17 haziran 2015 tarihine ameliyat için gün almışlar. ama en geç 30 mayıs 2015'e kadar masrafların yatırılması gerekiyormuş. geçtiğimiz cumartesi günü itibariyla 39 bin lira toplanmış banka hesabında. ama daha 185 bin lira kadar açık varmış.

epeyce zaman önce başlayan bu kampanyada bu kadar az paranın toplanması benim aklıma çözüm olarak geçtiğimiz sene sözlükte düzenlenen çanakkale'de evi yanan yaşlı çifte yardım ediyoruz kampanyası getirdi. ekşi sözlükte yapılan o kampanya sayesindeijtiyaçlı olan amca ve teyzeye yeni bir ev yaptırılabilmişti.

bu tarz bir kampanyayla herkes 2-3 lira yardım etse en azından bir çocuğu yürütebilir, hayatını engelsiz olarak sürdürmesini sağlayabiliriz diye düşündüm. umarım yanlış düşünmemişimdir.

bence sözlükçe bunu başarabiliriz.

çocuk için ordu valiliği oluruyla açılan hesap numaraları berra gürsoy adına.

--- spoiler ---

garanti bankası tl hesabı iban no: tr53 0006 2000 4490 0006 6346 50

garanti bankası euro hesabı iban no: tr56 0006 2000 4490 0009 0886 96

garanti bankası dolar hesabı iban no: tr29 0006 2000 4490 0009 0886 97
--- spoiler ---

havale ya da eft yaparken açıklama kısmına "ekşi sözlük'ten sevgilerle" gibi bir ibare de eklesek bence çok güzel olur.

not: dileyen arkadaşlara babasının iletişim numaralarını mesaj olarak atabilirim.

--- alıntı ---
(bkz: bize böyle şeylerle gelin)

uplanası ve destek verilesi kampanya, ilgililere Teşekkürler.
ben şahsi olarak facebook adresimden paylaştım durumu. bloguma taşıdım, karikateist' e de mesaj attım, ankara üniversitesi antropoloji bölümü ile de görüşeceğim yarın. gerçekten, bir paket sigara parasına ya da bir bardak bira parasına çok güzel şeyler yapabiliriz arkadaşlar.
Arkadaşlar elimden geldiği kadar barlara posterden tutun okul panolarına yazıya kadar ulaşmaya çalışıyorum. Sizlerin de maddi ve manevi çabası çok önemli bu süreçte.
arkadaşlar arasında da yayılırsa bayağı yardım toplanır umarım.
yayabildiğimizce yaymamız gereken bir kampanyadır. sonuca ulaşınca daha mutlu insanlar olacaksınız. büyüklük ne kadar "küçük" olursa olsun daima insanla birlikte kalır.
felçli bir kızı çalma kampanyasıdır, destek olmayınız.
Eksinin yine kendini gosterdigi kampanya. Cok zor degil, sadece bir entry girip canli tuytacaksin basligi.

Not: su ana kadar aile tarafindan 50 bin küsür, eksi tarafindan da bir o kadar toplanmis. Az kaldi, haydi pambık eller cebe!
Yardımcı olmayanın ayağı kırılsın dediğim kampanya. Bi paket sigara parası bile olsa desteğinizi esirgemeyin.

Ayrıca böyle önemli bir konu için açılmış başlığın o kadar gereksiz başlıkların altında olması bile uludağ sözlüğün kalitesini gösteriyor. Yazıklar olsun size.
sosyal medyanın gücü ile umarım sağlığına kavuşacaktır bu güzel kız. aynı yaşta yeğenim var kendisiyle ve onun ismi de berra. çok etkilendim kendisini görünce. kendisi gibi binlerce engelli çocuk var evet. onları gündeme getiren kimse yok diye bu kızcağıza yarım etmeyelim mi. sağlık sisteminin kokuşmuşluğunu ayrı başlık altında inceleriz. öncelik bu kızı yürütmek olmalı.
3-5 elden ne gelirse destek olunası kampanya.

başlığı açan arkadaşa teşekkürler. ekşi'deki entry'ye sonradan gelen gelişme editlerini de ben ekleyeyim bari:

-----alıntı-----

yurt dışından yatırmak için gereken bilgiler:

alıcı ismi: berra gürsoy

alıcı adresi: akyazı mah. 862. sok. no: 8 kat:2 dai: 4 altınordu/ordu

banka adresi:garanti bankası ordu şubesi - süleyman felek cad. no:81 altınordu/ordu

swift kodu: tgbatris (kodu buyuk harfle gönderdiler... i harfi noktasız)

baba fırat gürsoy iletişim no: 0505 502 10 73 (yalnız o kadar çok arayan olmuş ki, baba fırat bey şunu söyledi. gün içinde berra'yla ilgilenmek durumunda kaldığım için akşam da 8'e kadar onunla ilgilendiğim için mümkünse 20'den sonra ararlarsa daha iyi olur dedi)
--- spoiler ---

havale ya da eft yaparken açıklama kısmına "ekşi sözlük'ten sevgilerle" gibi bir ibare de eklesek bence çok güzel olur.

edit 1: saat 09.05 sularında baba fırat gürsoy'la görüştüm arkadaşlar. sabah kalkıp hesapları kontrol ettiğinde ne kadar para biriktiğini görünce gözlerine inanamadığını söyledi. hepinize ayrı ayrı teşekkür ettiğini belirtti.

hesapta sözlüğün dışında daha önce 51 bin lira birikmiş. dünden beri sözlükçülerin gönderdiği para da bu 51 bin liranın dışında 18 bin lira civarındaymış. yani toplamda 69 bin lira kadar para birikmiş. euro kurunu 2,80 alırsak 155 bin civarında bir açık varmış şimdilik. ( garanti bankasında çalışan yazar varsa teyidini yapar.)

yurt dışından para yatırmak isteyenler için iban no'larının olduğu kısma edit olarak ekliyorum gereken bilgileri.

edit2 : baba, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor. çok duygulandığını söyledi. hele soyadı bende saklı aslan adındaki bir arkadaşımız para gönderirken açıklama olarak "sen yürümeden ben koşmayacağım" yazmış. ona çok çok duygulandığını belirtti. teşekkürlerini tekrar tekrar iletti. şu anda 155 bin lira açık var. umarım bir an önce toplanır.

edit3: sözlükten 43 bin lira civarında para toplanmış. daha önce de biriken 51 bin lira varmış. toplamda 94 bin lira civarında para birikmiş. 130 bin lira kadar açık var şimdilik...
baba'yla whatsap'tan görüştüm. herkese katkılarından ötürü çok çok teşekkür ediyor.

edit4:hesapta toplanan toplam para 97 bin küsür lira olmuş.. 127 bin lira kadar bir açık kalmış.

edit5:hesapta şimdiye kadar toplanan para 103 bin lira olmuş. 121 bin civarı bir açık kalmış. bu hızla gidersek umarım kısa sürede halledeceğiz.

edit6: sözlükten çaylak yazar olan bir arkadaş ulaştı şimdi. twitter'da bir etiket oluşturulsa çok iyi olur dedi. bilemiyorum benim aklıma şöyle bir etiket geldi. #eksisozlukberrayiyurutuyor twitter'da çok takipçisi olan arkadaşlar bunu tt haline gtirebilir umarım.

edit 7: bazı arkadaşlar haber verdiler. bu kampanya konuşulurken şu kampanyaya da duyarsız kalmamak lazım:
(bkz: sıla için el ele)

edit 8: eski ve bugün toplananlar dahil hesapta toplam 115 bin lira toplanmış. 109 bin lira eksik kalmış..

edit 9: saat 15.00 itibarıyla hesapta toplam 123 bin lira birikmiş. 101 bin lira kadar bir eksik kalmış. güzel gidiyoruz.

edit 10: saat 15.40 itibarıyla hesapta toplam 126.500 lira birikmiş. 97.500 kaldı. bu hızla gayet güzel ilerliyoruz.

----alıntı-----

biz de ulu sözlükten sevgilerimiz yollayalım arkadaşlar. bu hayırlı iş için karınca kararınca, elinden geldiği kadar destek veren ve vermeye çalışan herkesten allah razı olsun.
Herkes 5 lira verse adamlarının işbaşına geçmesini gerektiren kampanya. Türk ekonomi bankasındaki hesabımdan şimdi açıklamaya gerek olmayan bir miktarı eft yapıyorum açıklama kısmına da uludağ sözlükten sevgilerle yazacağım.
Uludag Sozlukten sevgilerle diyerek katıldığım kampanyadır. Bu güzel kız uçaktan hoplaya zıplaya inerken bu hayıra vesile olan herkese minnet duyacağım. Sevgili hayat, ömrümüz boyunca iyi kalpli insanlarla karşılaştır bizi
Toplanan yardımın son durumunun merak edildiği yardımlaşma kampanyasıdır.

NOT: konuyu yukarıda tutmak için entry düşünmeye gerek duymadan yukarıda yazdığımı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.
saat 10.26 itibarıyla hesapta biriken meblağ 159 bin lira olmuş.. 65 bin lira açık kalmış..
helal olsun bee.sözlüğe geldiğimden beri en sevindiren başlık;buralarda da iyi insanlar var,eksik olmayın azizim.
Eft için isim soyisim gerekiyor. Bilen var mı diye merak ettiğim kampanyadır.

Tam okuyunca merak gideriliyormuş. az çok demeden yardım edilesi kampanyadır.
Saat 15:48 itibariyle 182 bin tl toplanmış 42 bin tl eksik kalan kampanyadır. Ha gayret az kaldı iyi kalpli insanlar.
Hadi arkadaşlar 2 3 bi şeyler daha atalım da şu hayatta insan olduğumuzu bir daha hatırlayalım.
kaldırın o lanet kıçınızı ve sevgi işleyin. önemli olan sonuç ne kadar olduğu önemli değil bi sigara parasıyla bi hayatın yeşermesine katkıda bulunuyorsun, daha ne?
gereken yardımın hızla devam ettiği kampanyadır.
mutlaka desteklenmesi gereken kampanyadır.
Gereken paranın hesapta toplandığı kampanyadır. Bu ülkeden hala umudum varsa bu güzel kalpli, vicdanlı insanlar sayesinde. Berra'nın ameliyattan sağ salim çıkıp iyileşerek dönmesini bekleyeceğiz artık heyecanla.
Şayet sonuca ulaştıysa, katkı sağlamaktan mutlu olduğum kampanyadır. Başka yardımlaşma kampanyalarında buluşmak dileğiyle.