bugün

2294 m yüksekliğindeki Sandras dağının eteklerindeki bir oyuktan çıkan ve köyceğiz gölüne dökülen doğa harikası çay. Akfen denilen insan düşmanı şirket bu derenin üzerine bir HES yapmaya çalışıyor ve şimdiden 2000 ağacı kesmiş durumda...

Bu ağaçlardan 20 kadarı , 400 yıllık anıt çınarlar. akfen@akfen.com.tr adresine bir mail atarak yuvarlak çayda hes istemediğinizi yazın. geleceğimize sahip çıkalım.
"sayın doğaseverler yuvarlakçay’a acil yardım çağrısıdır

yaşanan son bir gelişme için sizlere bir çağrıda bulunmak istiyorum:
muğla köyceğiz ilçesi yuvarlakçay’da 6 köyün sulama, içme suyu, ve kullanma suyu olan su kaynakları olan yuvarlakçay suyu üzerine yapılmak istenen hes’i istemeyen bölge insanları bugün itibariyle 46 gündür suyun ana kaynağında çadır kurarak kesilen ağaçları (anıt ağaçları) delillerinin karartılması için gece gündüz bekliyorlardı ve bölgede hes istemiyorlardı . hem de kesinlen binlerce ağacın ve sularının yöre insanı için önemini anlatmak üzere konuyu türkiye gündemine getirmeye çalışıyorlardı.
şu an itibariyle muğla orman bölge işletmesi, muğla il alay komutanlığına başvurarak; kesilen ağaçları alamıyorum diyerek güvenlik gücü istemiş. ağaçları almak için başvurduğu için de bölgeye yaklaşık 200 kadar asker- jandarma, ambulans, iş makinaları gelmiş. ve şu an jandarma önce alana gelmiş sonra geri çekilerek abluka altına almış.
orman bölge müdürlüğü çalışanları da (çokça)buraya gelmiş.
halk deliller karartılmasın diye ağaçları beklediği ifade etmiş ve hala bölgede çadırlarında bekliyor.
köyceğiz kaymakamı sayın ibrahim halil çolak’da gelmiş. basın oradaymış.
bölge insanı şu an internet üzerinden herkese çağrı yaparak destek ve yardım bekliyor.(ben internetten çağrı aldım)

bu konuda tüm doğaseverlerden yuvarlakçay halkına konu ile ilgili destek olmanızı bekliyoruz.
yapabilecekleriniz:
-ulusal ve yerel basını harekete geçirmek,
-muğla valiliğine dilekçelerle halka müdahale edilerek delillerin karartılmaması konusunda dilekçeler göndererek başvurular yapmak(bu konuda avukat arkadaşlarımızı hızla bir metin hazırlayarak buraya örnek de gönderebilmeleri konusunda yardım bekliyoruz.)
muğla orman bölge müdürlüğü faks-
-internet üzerinden tüm doğaseverlere konu ile ilgili bilgiler ve destek beklemek gibi yardımlarınız olabilir
-türkiye deki tüm hes yapılan bölgelere haberleri yaymak.
ve lütfen hızlı davranmak

muğla valiliği- faks-0 252 214 10 01"
iyi ki hes'e hayır demişler ve henüz görme imkanı olmamış insanlara, o muhteşem doğayı görme imkanı vermişler. şahane bir yer, etrafındaki restoranlarda tandır ya da balık yiyebilirsiniz. eğer dayanabilirseniz buz gibi suya da girebilirsiniz. dalyan veya çevresinde bir yerlere giderseniz, mutlaka uğrayın.
yeryüzü böyleyse cenneti bir düşünün dedirten mekan.
Lakin yan etkileri de vardır bu mekanın, insanı bulutların üzerinde gibi hissettirip, su sesleri eşliğinde sallanırken çocukluk anılarını flasback gibi gözleri önüne getirir, getirebilir. Ya da mis gibi çam kokan temiz havayı solurken ciğerlerinize vucudunuz reaksiyonlar gösterir, gösterebilir. Bu mekan çocuklar gibi şen olmanın, gel keyfim gel eğlenmenin yeridir. kuş olup uçmanın, salıncakta sallanırken ya ip koparsa diye korkup adrenalin salgılamanın, kazara veya bilerek atlarsanız eğer ölüm riskini de alabileceğiniz yerdir. fotoğraf çekerken filtreye ihtiyacınız yoktur. (bkz: hipotermik atılımlar) (bkz: hipotermi)
1,5 dakika içinde kalıp 45 dakika vücudumun yanmasına sebep olan sulara sahip, muğlanın ortaca ilçesinde olan muhteşem ötesi yer. şiddetle tavsiye edilir.

görsel
görsel
görsel
görsel
türkiye'nin cennet köşelerindendir.
Oha ne guzel biryer suan o hafif yosun kokusunun icinde olmak icin her seyi yapardim.
dim çayına benzettim biraz. güzel yermiş. gideriz inşallah bir gün.
muğla ili, köyceğiz ilçesi beyobası mahallesi ve pınarköy mahallesi arasında yer alır. Köyceğiz gölüne dökülür. yazları serindir, çay kenarında bir çok lokanta, restaurant bulunur. Buralarda çaya girilebilir, çay kenarında soğuk içeçek içilebilir ya da kuzu tandır yenilebilir.