bugün

klasik türk usülü mantının yoğurtsuz şeklidir.

bazen evde bazen misafirlikte hor görülmeme neden olan yemek.arkadaş ben mantıyı yoğurtsuz seviyrum. öyle cacık gibi vıcık vıcık yiyemyorum. bana yoğurtsuz daha bi lezzetli geliyor. sadece mantıyı yoğurtsuz yediği için deli muamelesi yapanları esefle kınıyorum.
salcali yapildiginda yogurtsuz,(corba mahiyetinde)diger türlü yogurtla yenilmesi daha cok lezzet veren bir yemek türüdür.
salçalı, içine tavuk ve nohut konularak yapılan bir türü mevcuttur.
mantı demeye şahit isteyen mantıdır.

Bizim oralarda mantı hazır alınmaz efendim. Kadınlar arasında imece usulü yapılır, yemek saati gelince de o mantı pişirilir.

Epey Büyükçe bir tepsinin dibine sarımsaklı yoğurt serilir, üzerine makarna gibi haşlanmış mantı doldurulur, onun üstüne gene bizim oralarda zer denilen salça veya domates, biber, sıvı yağ, duruma göre et veya sucuk karışımlı sos konur. yanında genelde içecek olarak kola veya ayran, Katık olarak soğan, tatlı olarak da düğ(ev yapımı sütlaç) tercih edilir.

Bunun yanında ne kadar kalabalık olursa o kadar lezzetli olmaktadır. Böyle bir yemeği ajda pekkan'ın yaşına bile gelseniz unutamazsınız.

olsa da yesek.
dumansız sigarayla ölümüne kapışır.
(bkz: mantı çorbası)
mantı çorbasıdır. hayvancasına büyük bir tencerede yapılıp otuz beş kişiye yedirilir çünkü o bir anne geleneğidir efendim. olsa da yesek.
(bkz: acısız çiğköfte)
halbuki adına mantı demişler ama yoğurtsuz bir hiç. yarım kalmış mantıdır.
iftarsız ramazan gibidir.
limonsuz limonata gibidir.
Memesiz kadına benzer. Türk erkeği alışkındır. Yoklukta gideri vardır.
saatsiz erkek gibidir. yenir ama bi tarafı eksiktir her daim.
kumandasız televizyon gibidir ayrıca.
olmayacak, olması teklif dahi edilemeyecek durumdur.
tereyağı ve salçalı Sıcak olarak tüketildiğinde mükemmel tadı olan yemek çeşitidir.
yenilesi mantıdır. üzerine salça gezdirirsin kahramanmaraş dövme dondurması gibi olur.
Daha bir güzeldir. Hele bir de üzerine domatesli salçalı sos gezdirdiysen on numaradır.
çükü olmayan erkek (bazı durumlar hariç) gibidir. Monitörsüz bilgisayara da benzer.
Salçalı sossuz olmasından daha kötü değildir.