bugün

"yks'de en başarılı 5 öğrenciden biri olan Ankara Fen Lisesi mezunu A. S. S ikinci tercihine yerleşti. Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesine yerleşen A.S.S amacının ilber Ortaylı gibi iyi bir tarihçi olmak olduğunu ifade etti. Bu amacından sapma olmayacağını dile getiren A.S.S akademik kariyer yapma fikrinden vazgeçerse formasyon alıp öğretmen olmak istediğini de dile getirdi." ***masterhaber.com

yani gerçekten insan şaşırıyor. hayvanlar üstü bir puan al. sonra da gazi tarih bölümünü ikinci tercih de kazan. iyi kafaymış gerçekten. yani tıp varken, moleküler biyoloji ve genetik avrken , türkçe öğretmenliği varken git sen tarih bölümü oku. okuması da pek kolay olmayan bir bölüm. inş atanırsın ama bu kafayla o da zor.
ya amk bırakın insanlar istediği mesleği yapsın. hayatı boyunca söven bir tıpçı olmaktansa mutlu kendine yeten bir tatlış tarih hocası olsun.
uygulanan sınav sisteminin yetkinliğinin tekrar tekrar tartışılması gerektiğini gözler önüne seren durumdur.
bu çocuğun hiç mi danışmanı yok acaba, o puanla tarih okumak nedir güzel kardeşim. üstelik fen lisesi mezunusun sen ya, yazık etmişsin kendine.
Birinci tercihi dört kişi mi alıyormuş... Dört kişi de onun ilk terchini mi yapmışlar diye sordurur.
Birinci tercihi dört kişi mi alıyormuş... Dört kişi de onun ilk terchini mi yapmışlar diye sordurur.
Bir zaman Türkiye 3. Olan öğrenci birinci tercih olmazsa iki terzcihim şu, ikinci tercih olmazsa 3 tercihim şu diye tercihlerini
Sıralamıştı. Bu aptal nasıl Türkiye 3 .şu olmuş diye düşünmustúm.
Not: mikrofon karşısında çocuğun heyecandan bu şekilde konuşabileceğini hesaba katmamıştim.
Not: eksilmeniz benim için bir anlam ifade etmiyor da aptalliginizi gösteriyor. Bunu bir düşünün.
James Cook Kuzey kutbuna 3 sefer yapmış kaçıncı seferinde ölmüştür diye size sorsam coğrafya bilgim yok diyeceksiniz.
Net salak olan çocuk. Lan üniversitelere bile torpille akademisyen ve rektör atıyorlar. Sen ciddi ciddi arkan olmadan bilim adamı mı olacağını zannediyorsun?
Normal bir ülkede olsa tamam. Böyle zeki biri iyi bir tarihçi olabilirdi ama burası Türkiye işte.

Umarım vazgeçer ve sayısal bir bölüm seçer.
kendi tercihi bize karışmak düşmez. ama benim düşüncem " gazi olmuştur"
Vizyonsuz bir ülkücüdür muhtemelen.
Fen lisesi mezunu olduğu ifade edilmiş. Liseye başlayacak öğrenciler ailelerinin baskısıyla fen lisesine gidebiliyor. Belki bu çocuk da bu gruba dahildir bilemiyorum.

Genç olduğu için idealist olması normal. Ben tarihçi olmayı istemesine değil gazi üniversitesi öğrencisi olmasına şaşırdım. Ailesinin il dışında okutacak durumu yoktur diye belki mecburen gazi üniversitesi yazmıştır ama yüksek puanla yerleşen öğrenci güzel burslar da alabilirdi.

Boğaziçi tarih okusa iyi düzeyde ingilizcesi olacaktı ama gazi üniversitesi ona bu düzeyde bir ingilizce verecek mi hatta ingilizce eğitimi var mı emin değilim.

Ben bu sene tarih yazmak istedim. Sonuçta yazdım ama alt tercihlere yazdım. Sözel puanında 8 000'e girip 150-200 000 sıralama ile alan tarihe gitmek bana rasyonel gelmedi. Çünkü tarihçi olmak için dil bilmek gerekiyor. Sadece ingilizce değil çalışılacak alana göre ya Arapça farsça ilave olarak bilinmeli ya da batı dillerinden bazıları.

Emrah safa Gürkan var mesela adam Portekizce falan öğrenmiş.
mallık afedersin. doktorun ve mühendisin egosu yeter. muhtemelen sefalet içinde ölecek bu kardeşimiz.
türkçe öğretmenliğinin ataması çok mu ki tarihle kıyaslamış başlık sahibi? bu ülkede garanti mesleğim olsun diyorsan ya tıp okuyacaksın ya sağlam torpilin olacak ya da aslanlar gibi birden fazla dil bileceksin.
Sözelde dereceye girmeyi bir halt sananlarin sasirdigidir. Iyi bir saysalci bile sozleden 5k ya giriyor. Sos 2 cozmeden.
ilk tercihi neymiş merak ettim doğrusu. ODTÜ tarih olabilir mi? Öyle ise beşinci olan biri ilk tercihini kazanamaz mı? Ayrıca Fen lisesi mezunu birinin sosyal bir bölümü tercih etmesi de ne bileyim..
Tarih bilimini niye küçümsüyorsunuz ki?

illa tıp, hukuk veya mühendislik mi seçmek zorunda?

Bu ülkenin yeni ilber ortaylı'lara da ihtiyacı var.
Formasyon alıp, öğretmen olmayı hayal edecek kadar vizyonsuzdur.

Tarihi çok seven belli idealleri olan bir kardeşimiz belli ki. Akademisyenlik vesaire de olabilir. Hayallerinin peşinden giden insan mutludur. Ancaaak formasyon ile öğretmen olmak diyince, orada duracaksın genç.
Formasyon eğitimi ile kimse eğitimci olamaz. O iş öyle kolay değil.
Kendisini senelerce Atama beklemeye hazırlasın.
çok ilginç.
Ben bölümümden mezun olduktan sonra hobi olarak okumak amacıyla sanat tarihi yazdım. çevremdekiler duyduğunda iyi bi puan almışsın sıralaman çok iyi emeğini yazık edeceksin gözüyle baktılar. insanlar onların kalıplarına uymadığın sürece muhakkak eleştirecek bir şey buluyorlar. taktım mı? yoo. tarih güzel bir bölüm umarım kendisini geliştirerek güzel çalışmalar yapar.
Afedersinizde beynini s*kiyim öyle 5 cinin

Amk ben sınavda 5 ci olacagim hemde sikimsonik tarih bölümünü seçeceğim.

Aga sözelden barajı geçen adam tarih okuyor yada sanat tarihi/arkeoloji okuyor...
Türkiyede kamuoyuna malolmuş kaç tarihçi tanıyoruz. ilber ortaylı var mesela ama adamın annesi Rus dili edebiyatı profesörü mü ne. Aileden ciddi bir kültürel birikim olmadıkça önemli Eserler verecek bir tarihçi olmak çok mümkün değil.

Daha önce yazılmış eserleri derleyip doçent de olursunuz profesör de ama daha önce çalışılmamış bir alanda arşiv'e girip evrak inceleyip çeviri yapıp kitap yazmak gerçek anlamda tarihçi olmak.

Kendisine ilber ortaylı gibi 10+ dil bilen birini örnek alan çocuk gazi tarihi bitirerek kaç dil öğrenecek hangi arşive girip hangi orijinal kitabı yazacak.

Ben siyasal bilgiler mezunuyum ve tarihe merakım var. Ben 2.üniversite olarak okusam bir yere kadar makul ama bu çocuk bu bölümü sevecek mi o da belli değil.

Dünya Sağlık örgütü 21 yaş altını çocuk sayıyor. Amerikada 21 yaş altına içki satışı yok. Diyeceğim, bu çocuk umarım pişman olmaz. Keşke Boğaziçi yazsaydı ingilizce öğrenseydi. Yurt dışında doktora vs derken batı dillerini öğrenseydi öyle tarihçi olsaydı.
mühendislik okuyup pazarlama mı yapsın, tıp okuyup dayak mı yesin. eğer türkiye beşincisi olsaydım ve tuvalet bekleme bölümü diye bölüm olsaydı gider tuvalet okurdum. iyi para kırıyorlar.