bugün

Düşündürücüdür.
Genelde çoğu kişi efendi amca yerine piç dayıyı tercih eder. Amca, daha disiplinli, daha otoriter, daha babacandır; lakin buna karşı dayı, daha piç, daha eğlenceli, daha fırıldak, daha üççüz beşşüz üççüz beşşüzdür.
Yani evet çoğunluğumuz dayıyı tercih ederiz. Bunu araştıran ve olayı şöyle açıklayan isviçreli bilim adamlasghjk şaka lan şaka, "ooo yeğen naber koçum ya, gel lan alemlere akak, bir iki kız düşürek" diyen dayı varken amcayı niye tercih edelim amk.
(bkz: Yaran başlıklar)

dayı eğlenmelik amca ise evlenmeliktir.

yok lan bu böyle değildi.
çünkü piç dayı ile istediğiniz muhabbeti yapabilir birlikte aileden habersiz işler çevirebilirsiniz forover piç dayı.
Dayinin piçi makbuldur yoksa kafa sikiyolar.
Benim yaptığım tercihtir dayım amcama göre çok fırlama.
her ikisi de olmamdan mütevellit tecrübeyle sabit olarak yeğenlere tercih şansı bırakmadığımı, aynı zamanda hem piç hem efendi dayı ve amca olabildiğimi söyleyerek çürüttüğüm önerme. muhtemelen yeğenlerim benim profilimi tam olarak çıkaramıyorlar lakin bilinçaltlarına yolladığım her mesajın etkili olduğuna da son derece eminim. ikisi de piçlik olarak genellenen cana yakınlığımın, şakacılığımın, arkadaş gibi olmamın suistimal edilmesi durumunda efendiliğimin bir getirisi olarak gazabımın pek kuvvetli olacağını farkındalar. kısacası onların bir tercih yapma imkanı yok, grilik içinde benim belirlediğim mesafede olmak zorundalar, bu mesafeden dışarı da çıkamazlar fazla içeri de giremezler. ha başka bir dayı-amcanın bana ters düşen hareketlerine rastlarsam ona da müdahale ederim tabi, bu da ayrı bir mevzu.
kız halaya, oğlan dayıya, aşçı uşağa, şoför bahçıvana... siz anladınız..
Nedeni büyük oranda kadındır.
Anne kendisinin kardeşi olan dayıyı daha candan bir yere koyar ve çocuğunun kardeşi ile olan ilişkisinde görünmez bir el olarak arkayı hep toparlar. Çocukta doğal olarak dayı ile daha sıcak ilişkiler kurar ve sempati ile bakar.
Babanın kardeşi olan amca ile çocuğun ilişkisinde ise yine Anne'nin görünmez eli devreye girer. Arkadan amcanın yaptıklarına daha eleştirel tavırlar sergiler. Çocukta ise bilinç altında tam rayına oturtamadığı ama yine de iyi olan amca vardır. Baba ise genelde farkında bile değildir.
Çevrenizdeki çoğu kişi, sizin gibi anne tarafı akrabalarıyla daha yakın ve samimi hissetmektedir. Emin olun bu anne tarafının daha iyi olması sayesinde değil, annenizin görünmez eli yüzündendir.
görsel

olm gece gece ne güldüm ya.
Efendiliğin aslında çok sıkıcı bişey olmasından kaynaklı seçim.

Benim masal'ım dayısına bu yüzden bayılırken amcasına yanaşmıyo bile.