bugün

her ürünün arkasında "made in china" yazmasından bıkıp kaliteli yerli üretim malları tercih eden yazarlardır. doğrusunu da yapmaktadırlar.
ulusal açıdan değil ama daha mikroya inersek, samsun'da üretilen ürünleri ve samsun menşeili ticarethaneleri ulusal yada uluslararası dev kurumlara tercih ediyorum.

örneğin özsüt'e gitmek yerine yerel pastaneye kibaroğlu'na gidiyorum. hem daha taze hem de daha ucuz.
carrefour yerine samsun makro marketten alışveriş yapıyorum. hem sebze-meyve daha taze, hem de yerel firmalar raf ücreti adı altında sömürü parasını yerel marketlere ödemediklerinden, ulaşılmaları daha kolay.

vs vs vs...
(bkz: yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı)
çok mübarek insanlar. buna uğraşmaktansa her şeyin en uygun fiyatlısını tercih ederek tasarruf yapsalar, bu tasarruflarını da bankaya yatırsalar, banka da o paraları girişimcilere kredi olarak verse... vatana millete daha hayırlı olurlar. bence.
desteklenmesi gereken yazardır.
rodi'den alışveriş yapan yazarlardır.
(bkz: ben)
bimden alışveriş yapanlardır.candırlar canandırlar ekonomi dostudurlar.
(bkz: uludagdictionary) şimdkinden daha çok üyesi olabilirdi.
en güzelini yapan yazardır.
(bkz: alın satın ekonomiye can verin)
(bkz: anamur muzu)
kasım-mart döneminde bulunur pazarda.
her üründe mümkün olmasada gerçekleştirilmeye çalışılması gereken eylemdir.
genelinin** rus rus rus diye habire başlık açan türk kızlarını yerden yere vuran yazarların bulunduğu sözlükte inandırıcılığı olmayan söylem.
oldukça saf yazarlardır.
bimden şaşmayan yazardır.
anti-emperyalist, sömürüye karşı çıkan yazarlardır.
o yazar ben oluyorum sittin sene gidip mc donald's ya da burger'den yemem bedava desen yemem.
yabancı firmaların işçiler dahil çalışanına daha iyi koşullar sunduğunu, köpek gibi davranmadığını düşününce desteklediğim yazarlardır. birileri türk firmasından da alışveriş yapsın ki yabancı firmalar monopolleşip bu imkanlarını düşürmesinler. yoksa türk sanayicileri kusura bakmasınlar ama y.rrağa kadar yolları var.

çocuğu bir gecede onbinliralar harcayan türk iş adamımız, gece gündüz çalıştırdığı mühendisine 1000 tl ücreti az görüyorsa varsın açlıktan gebersin.
türk malı yurdun malı herkes onu kullanmalı diyen yazardır.
bizim insanımız da ithal mal hastalığı hat safhada olduğu sürece yerli ürünlerimiz hep raflarda kalmaya mahkumdur.
umarım birgün bu tersine döner ve cari açıkta kapanır belki. bir hayal yani benimkisi.
ithal ürünlere alternatif türk ürünlerini bulmayınca mecburen yabancı markaları kullanırsınız. ithal malı geçicek türk ürünü üretilsin biz de tüketelim. *
daha kaliteli ve daha uygun olduğu sürece her daim tercih edilir.
Sanayii devi almanya bile parça ihtiyacını başka ülkelerden karşılıyorsa herşeyin yerli üretim olması demekki o kadar karlı birşey değil.

ayrıca;
arçelik beko gibi markaların sanırım bütün parçalarının türkiyede üretildiğini sanan kişiler bulunmakta.

ayrıca 2;

Tekstil, ayakkabı sektörümüz gelişmiş olabilir. Fakat bu ayakkabıları üreten tam otomatik makinelerin nereden ithal edildiğini, maliyet fiyatının yaklaşık 40 katı kadar türkiyeye kakalandığını biliyor musunuz? Bu makinelerden çıkan ürünler sözde yerli malıdır.

Ne anladık bu işten...
hep paradoksların insanıdır efendim. yerli malı kullanmayı tercih eder ancak genelde kendi esnafı tarafından sürekli düdüklenir. en azından ben hep yaşıyorum bu durumu.
bim in pek kimse tarafından bilinmeyen şahane ürünlerini keşfettiğimden beri aralarında olduğum yazarlardır.
Bu gidişle yabancılara satışdan dolayı yerli malı diye bir kavram kalmayacağından yakın zamanda soyu tükenecek yazarlar.
Ne kadar ugraşsakta cayması gereken bir husus.
Sonuçta hepimiz bilgisyar ortamından sözlük'e ulaşıyoruz.
güncel Önemli Başlıklar