bugün

yeni yeni insan olmayı öğrenen varlıkların ihtiyacı olan bilgi deposu barınağı. öncelikle empati yapmayı öğrenin. empati yapamayan adam tescilli öküzdür. * vicdanınız sizin için pusula görevi üstlenmiştir. kendinizden önce başkalarını da düşünün. bir şeyleri sevmeyi öğrenin. sevgisiz insan olunmaz. ayrıca dolmuşta hamile kadınlara yer verin. yolda bir kaza gördüğünüz zaman acil'e haber verin. bir kavga görüseniz kovboy filmi izler gibi mal mal bakmayın. hemen bir köşede polis'e haber verin ve işinize gücünüze bakın. paraya kul köle olmayın. sağlam dostluklar kurun. sadece kendiniz için değil başkaları için de yaşayın. öyle bir yaşayın ki siz doğduğunuzda gülenler öldüğünüzde ağlasın. ayrıyyeten doğarken ağladığın gibi ölerken gülerek gitmek için adam gibi işler yap ve kimsenin kölesi olmadığını öğren. ilerleyen zamanlarda göreceksin ki çoğu insan sırf zengin diye veya makamı ve yetkisi var diye bazı insanların gönüllü kölesi olmuştur. sakın bunlardan olma. ha bir de insanlık herkes tarafından bilinen ama gerçekte uygulanmayan ender şeylerden biridir. zira toplum seni buna zorlamaktadır. hasılı bu noktada da prensiplerin noktasında dirençli olmayı öğrenmen lazım.
temel sorun şu: insan olarak doğduk ama insan olarak ölecek miyiz.
yani topraktan geldik, toprağa gideceğiz. maksat çamurlaşmamak.
(bkz: ayiliktan insanliga kucuk bir adim)
(bkz: toplumdaki hayvanlarin insanla$tirilmasi)
kendisine dersler verilmesi gereken insan. şöyle:
"bak evladım. istersen karl marks ol. istersen kemal atatürk. kim ve ne olursan ol. hangi fikri savunursan savun. önce adam ol. seviyeli ol. belaltına vurma. rakibinin şahsına değil fikirlerine yoğunlaş. acizleşerek hakaret kolaycılığa yaslanıp küçülme. fikrini esaslı donelerle ispatla. canımı ye. beni ikna et. insanız sonuçta. adam gibi fikilerle gel biz de sayende öğrenelim. sonuçta tartışmanın en büyük faydası budur. hem bu sayede fikirlerinle ilgili otokontrol yapmış olursun. senin için bir sınav olur bu. beyin fırtınasını durduran hakarettir. küfürdür. belaltına çalışmaktır. bunları aş yavrum. böyle yaparsan insanların gözünde değerin kalmaz. en kötüsü savunduğun/savunduğunu sandığın fikri de insanlrın gözünden düşürürsün(belki haketmediği halde..)"
güncel Önemli Başlıklar