bugün

öncelikle,

(bkz: yeni asya)

nur talebelerinin yayın organı olduğu bilinen yeni asya gazetesinin ihtiva ettiği, her yer bu gazeteden kaynadığı için fazlasıyla okuyup değerlendirme fırsatı bulduğum; hatta sözlükte ayrı bir başlık hak ettiğini düşündüğüm, o derece süper haberlerdir. dikkatimi çekti.

sadece nurculuğu, islam düşüncesini yaymak için yapılmış; saçmasapan yazılarla süslenmiş bir gazetedir, haberleri de bu doğrultudadır. saçmasapan yazılardan kastım kesinlikle yazarların düşünce yazıları değil. benim düşünceme aykırı da olsa, çoğu imla kurallarına uymasa da eyvallah, yazıyor mu yazıyor, ona saçmasapan demem. saçmasapan dediğim, düşüncelerini empoze ettirmeyi/etmeyi denedikten sonra, "hacı bu gazete ya empoze olayını anlamasınlar haber de koyalım" diyerek, kasarak yazdıkları.

her metinde basım hatası mutlaka olur. yazarların kendi beceriksizliği midir, editörlerin mallığı mıdır, matbaanın azizliği midir bilemem ama ben daha doğru yazılmış bir yazı görmedim. hatta şuna benzer bir yazı okumuştum bir kez, inanmanızı beklemiyorum, çünkü ben de hala "yanlış mı hatırlıyorum?" diye düşünmeden edemiyorum.

"san antonio spurs ile cleveland cavaliers arasındaki karşılaşmada 36 sayı atan hakan şükür boston celtics adına mükemmel bir performans sergiledi."

ne etkisi yaptı sizde? evet böyle değildi; ama bu etkiyi yapacaktır eminim.

genelde kayseri, van, elazığ gibi şehirlerin üniversitelerinden uzmanlar sayesinde yapılan haberlerdir. elazığ'da üniversite olup olmadığını da bilmiyorum gerçi var ya. her neyse. haberler her zaman kıytırık bir üniversiteden alınan bilgilere göre başlar. içerikleri de, dedelerimizin ninelerimizin bize söyledikleridir her zaman.

arkadaş, gazete çıkarıyorsun. garibanlar, obama "inanç insanlık için gereklidir" tarzı birşey demiş; bunlar öyle bir yazmış ki, aman tanrım. "bakın, koca obama bile inanç lazım diyor; siz hala bize inanmayın" der gibi.

bir manşet vardı. "allah sevgisi kanserden korur."

ne yazıyordu biliyor musunuz? birşeyi çok sevmenin, hayata umutla bakmanın; birşeylere bağlanmanın kanseri yenmede psikolojik olarak etkili olduğu. bunu hepimiz biliriz. hangi zihniyet bu yazının başlığını allah sevgisinin kanserden koruduğuyla bağdaştırabilir? allah bizi kanser etmez mi sevince? allah sevmediği kullarını mı kanser eder? bak gel de çık işin içinden, öyle de bir olay oldu şimdi.

ana hatlarıyla,

- alınan bilgi hiçbir zaman bir california'dan, oxford'dan olmaz. şu ana kadar gördüğüm en sağlam haber hacettepe'den gelendi.
- bir profesör konuşur. onu geçirir haber yaparlar. hede hödö şöyle konuştu: "çocukların beslenmesinde tarak yemek çok etkilidir."
- herkesin bildiği saçmasapan konulara yer verilir. portakal yemenin, diş fırçalamanın, çocukla iyi anlaşmanın faydaları gibi.
- gençlere sataşılır. doğru yolda değillermiş, inançsız büyüyorlarmış; bilgisayar zararlıymış, yoldan çıkıyorlarmış.

ulan bari yapacaksanız adam gibi yapın. yemin ederim tiksiniyorum.
istanbul baskısı dışında taşra baskısı oldukça erken basıldığı için gündemi sadece yeni asya ile takip etmeyi imkansız kılan gazetedir.
Gerçekten haber verir.