bugün

Çocukluğumda gittiğimiz çoğu misafirlikte böyleydi. Yere örtü serilir, üzerine yuvarlak masa açılır, herkes etrafına oturur yemek yerdi. Yıllardır böyle bir şeyle karşılaşmadım. Var mı acaba hala? Güzel günlerdi.
Yemek masası, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi gereçlerin eski mutfaklarda bir yeri olmadığı dönemlerde kalması gereken bir şey.
Annem de gecekondu mahallesinde doğup büyümüş. Bir 10 yaşına kadar falan yerde yerlermiş, sonra mutfaklarına masa girince masayı benimsemişler.
Sonuçta masrafsız kolaylık rahatlık varken iki büklüm olmanın ne anlamı var.
anneannemin köyüne gidiyorum. küçük bi evim var orada. haliyle yer sofrasında yiyorum ve büyük keyif alıyorum. sebebi eski günlerdeymiş gibi hissetmem ama köylüler beni kınıyor lan. doğru dğrğst masa alsana, orda yesene falan filan.
güler misin ağlar mısın.

çoğu evlerindeki yemek odası takımlarıyla övünüyor.
kınamıyorum ama gereksiz ya.
Evde ayaklı soframla tv karsısında ama tam dibinde yemek istedigimde yaptıgım eylem. Yoksa her gün zaten mutfakta yiyoruz. Bazen oluyor ki cayı demleyip sofra bezini serip ayaklı yer sofrasını kurup uzata uzata yayıla yayıla genelde kahvaltıyı burda yapmak istiyor canım. Vaktin bol olduğu zamanlarda güzel yani.
çocukken ilk kez gördüğümde beni şoka sokan eylemdi. belli bir yaşa kadar yer sofrasının işlevini hamur açmaktan ibaret sanıyordum. evinde masa varken, şıkır şıkır yeni mobilyaları varken ısrarla bunu kullanan insanlar hakkında yorum yapmak istemiyorum anladınız siz.
-sünnettir.
-sağlıklıdır.
-tercih meselesidir.
Ortadoğudan uzakdoğuya kadar bütün kültürlerin yaptığı eylem. Buna afrikayı da rahatlıkla katabiliriz. Muhtemelen eski amerikan kültürleri de yemeği yerde yiyorlardır.
yemek daha bir lezzetli oluyor.
küçük eve sahip olanların,masası olmayanların,kısaca fakirliğin hüküm sürdüğü yerlerde yenilen yeme şekli.
bunun romantizmi yapmak isteyen olursa çok güzel soğutabilirim.
Batman'da askerken lojmanda hep yaptigimiz şey.
yerde halida mitelar var arkadaslar ve ölu deriler yer cekimiyle hep yere duser bok püsür icerisinde.biz yururken belli bir seviyeye kadar havalanir tekrar yere inerler.
eve politikacı geldiğinde yapılandır. misafire zulüm olsun diye galiba.
hanımız hünkarımız sultanımız ne kadar da mütevazı biri

tıpkı sizler gibi oyunu oynamak için

şu zillete bak ?

damına godumun akabalıları

ossssmanın çocukları hani aya gidiyordu ???

hani bütün dünya kıskanıyordu ????

aya gidecek ossssmanın çocukları

hintliler gibi çönmüş yerde yemek yiyor

yerde yemek yemeyin

tüm mikrop bakteri vs vs yerde bulunur

1 masa, 2 sandalye alamıyorsan da yaşama.

araplar yerde yiyormuş

o kadar kaldık oralarda

o çöl bedevileri haricinde hiç bir yerde falan yemiyordu

sizi fena kekliyorlar.
ya özlenendir. çiçek desenli beyaz sini. birbiriyle alakasız tabaklar. orada turşu tabağı. kareli sofra bezi..
yemeği hep yer sofrasında yiyiyoruz alışkanlık yemek masası süs güzeli gibi duruyor. yakın akrabalarımda yer sofrasında yer bence bir kültür bu fakirlikle alakası yok.
2000'e kadar hep yerde yemek yerdik. Sonra şu seyyar mucizevi mermerli masalardan alındı da dizlerimiz rahatladı.

Yemeği yer sofrasında yerken biri bağdaş kuruyor ve tüm oturma düzeninin içine ediyor. Geride kalanlar sırf o piçin konforu bozulmasın diye iki dizinin üstünde helak oluyor. Uyuşan dizlerin hesabını soracağız.
Zaten kültür, kültür diye güzellendiği için vazgeçilemiyor bu zontalıktan. Abi işe de arabayla gitmeyin, atla gidin o zaman. Bir durup düşün, bir dur de aq’duğumun şeyine. Bi de övünürler bununla, sonra 40’ına gelmeden iki büklüm quasimodo gibi bel-sırt- boyunda ağrı, artroz, dorsal skolyoz, kifozlar oluşur. Tuvaleti de dışarıya yapın madem gelenekse. Elektrik kullanmayın, gaz lambası kullanın. Ne güzel lan, işinize gelen gelenek, gelmeyen değil.
Yarım asırdır atalarım bunu yapmıyor.
eski zamanları hatırlatan durum.