bugün

özellikle bu zamanda denmemesi gerekir. tehlikeli bir hareket. ayrıca demekle kalmayıp bir de bağırıyorsanız arkalardan " be hey dürzü" sözünü bile duyabilirsiniz.

genç: teyzelerim, amcalarım ben ateistim. haykırıyorum.
+sebahat hanım bir şey deyin şu çocuğa.
++harullah bey ne diyeyim?
+++yav neriman hanım siz deyin bare.
++++en iyisi oya hanım desin.
genç: oya mı?
otobüsün hangi istikamete gittiğine göre değişebilen; duruma göre intihar niteliği bile sayılabilen hareket.
"vah vah yavrıım, sıyırdı zaar." gibi bi tepkiyle karşılaşma ihtimali yüksektir.
böyle bir haykırışta bulunan kişiye , 60 yaş altının da - be hey dürzü - diyeceği eylemdir.
cık cıkçı teyzeleri azdırabilecek durumdur tüm otobüste cıklamalar yankılanır.
kalkıp yer verdiğiniz sürece sorun yaratmaz. ama...

-teyze ben ateistim.
+aferin güzel yavrum benim. öyle atalarına, dedelerine saygılı olacaksın. yer de verdin. tü tü tü maşallah sana...
-teyze ateistim diyorum. maşallah ne ya!
--
-amca ben ateistim.
+haa, iyi. güzel... o ne ki?
-ateist ateist. hani işte var ya inanmıyorlar falan.
+???
-komünüst oldum amca. anladın mı şimdi? oldu mu?
+haa, öyle desene. kereta seni. bizim zamanımızda da altıncı filo vardı. biz bir gün toplanıp-
(altıncı filodan başladı anlatmaya, kaç kaç kaç!)
--
-amca ben ateistim
+ön camı mı kestin? niye kesiyorsun evladım ön camı. şoför kaza yapacak.
-ön camı kesmedim amca. ateist oldum, tanrıya inanmıyorum.
+tost oldun, tren mi raylıyorsun? demek devlet demiryollarında çalışıyorsun. güzeel, güzeel. eh, bu kalabalıkta da tost olursun tabi.
-amca senin kulaklar duymuyor galiba?
+öyle. bir serin, bir kuraklar... uymuyor. eskiden böyle değildi mevsimler evladım-
(eskiden böyle değildi dedi... daha hızlı kaç)
--
-dayı ben ateistim.
+mesele ateist olmak değil yeğeeen. mesele ateist olarak yaşayabilmekte.
-hasss- dayı?
--
-şoför amca ben ateistim.
+pason var mı?
-nasıl?
+ateistlere indirim mi oluyor? ondan mı söyledin?
-yoo
+o zaman bana ne lan! bas akbilini de sigigit...
bir de arkanızda çarşaflı kadınlar oturuyorsa şeytan yerine sizi taşlayabilirler. *
sanılanın aksine pek kaale alınmayacak harekettir. yaşlılardan bir serzenişt ya da nasihat bekliyorsanız, daha çok beklersiniz. zira o yaşlı insanların çoğu gün görmüş, geçirmiş insanlardır. yaptığınız zevzekliği olgunlukla karşılayacaklardır. sadece sıçtığınız nane yanınıza kar kalır.
yadırganmaktan öte gidilemeyecek durumdur. sıkıyorsa fethullah gülen'in gezi otobüsünde bağırın. * *
-YAVRUM, OTOBÜSÜN ORTASıNDA BEN MÜSLANıM DiYE BAĞıRıYOR MUYUM? NiYE HAVA ATıYORSUN ...
vatanını seviyorsa bir şey olmaz. vatan haini olupta müslüman olmaktansa.*