bugün

çok rastlanılan bir yazar cinsidir..
orhun yazıtlarında bu yazarlar hakkında şu tabir kullanılır: ''kuh gnom'ii acla sun'cha..''
günümüz türkçesine çevrilirse bu cümle, metin şu olacaktır:

''merhabalar efendim.. öncelikle bana bu şansı verdikleri için şanlı bilge kağan'a ve sayın vezirimiz yüce tonyukuk'a teşekkürü bir borç bilirim.. büyük tengri ve adaletli şamanlarımız onları başımızdan eksik etmesin..

konumuza girersek eğer, bundan asırlar sonra, gece gündüzü bir milyon kez kovaladığında, yazıtlar çoğalacak, hatta maddiyattan çıkacak, çeşitli cihazlar yardımıyla internet adına denilen, sahte havaya da yazı yazılabilecek, superonline fiyatını 9.99'a çekecek, çeşitli intaernet diyarlarında çeşitli yazıt mek'anları açılacak, bu yazıt mek'anlarında daki yazarlar bildikleri ve bilmedikleri konularda fikir beyan edecek, bir çoğu da 'ayar' diye tabir ettiğimiz yazılarla da belli yazarları utandıracak ve zor duruma bırakacak, saıldırgan ve zekice düzenlenmiş yazılar yazacaklar.. özellikle uludağ yazıt mek'an, bu tür yazarlara fazlasıyla barınak olacaktır..

yazmak ve muhalefet, her zaman türkleri ileri götürür, ona eyvallah.. ancak gelecekteki türk kardeşlerimiz şunu unutmasınlar: şu yerkürede fıkra anlatan bir çinliden daha antipatik olan bir şey varsa, kendi yazığı yazıdan ayar diye bahseden yazardır.. ''ona verdiğim ayarın ardından...'', ''tabi ki benden ayarın kralını yiyince...'', ''al bu da sana abinden bir ayar olsun...'' şemalli söylemler, hakkında yazılan zatı değil de, yazan zatı utandırmalıdır.. unutulmamalı ki yüce tengri, kibiri sevmez.. bırakınız yazdığınız yazıyı başkaları değerlendirsin..

di mi ama sevgili yazarlar? :ppp (tarihteki ilk smiley, orhun yazıtlarındadır..)

teşekkürler bilge kağan..
bu türün bir de zombi filmlerindeki gibi evrim geçirip, daha da zekileşen ve yaran ayarlar başlığına kendi yazdığı bir entryi kopyalayan ileri uç adamları vardır ki dün rastladım bir tanesine..
korkuyorum..
kendi kendine çalım atan futbolcu gibidir.