bugün

50.000 tl.
30 kuruştu galiba.
Ah ulan ne günlerdi be..
simit yoktu bizim kantinde.
250 bin.

Benim zamanımda kuruş değildi bi kere onlar.
2003 yılı için simit 350 bin, poğaça ve açma 250 bindi. 2001 yılında 75 kuruştu diyen adam sallıyor. 2010 yılında bağdat caddesinde staj yaparken en iyu pastaneden 75 kuruşa alıyodum aq.
250.000 liraydi.

O zamanlar simit ayran cok zevkliydi. Simdi burun kiriviyoruz.

Piknik bisküvi vardi bi de. hey gidi günler hey.

Öyle daha guzeldi lan. Şimdi binlerce kazansanda o simidin tadını alamıyorsun.
Hiç bir zaman bilemedim ki.

Çok özendim valla size. Bizim okulun önünde hep simitçi olurdu. Ve bir kere bile alamadım. Çok fakirdik biz anca tırnak yiyoduk diye devam etmeyecek bu yazının altında başka bi dram var aslında.

Hemen hemen her okul önünde bulunan simitçi pamuk şekerci baloncu mısırcı anne babalarına göre potansiyel torbacıdır tecavüzcüdür beykoz sapığıdır dolandırıcıdır katildir.

O yüzden hiç bi zaman okul önünde 10 kuruşa sakız 1 tlye ağızda patlayan şeker alamadım. Sözde annem hep evde daha güzelleri olduğunu iddia ederdi evde yaparım ben sana derdi.

Şimdi düşünüyorum da çocuklukta alınan 10 saniye sonra kırılan tüm oyuncaklar güzelmiş.

Şimdi belki de her gördüğüm yerden midye alıyorum evet onlar hala tecavüzcü torbacı sapık katil ama tatları çok güzel be anne..
50.000 tl diye hatırlıyorum. yani simdinin 5 kurusu. sene 96. aynanin gurbette yorgun dustum be ceylan dedigi zamanlar. gecmis zaman olur ki hayali cihan deger.
beslenme dersi ve çantası olanların bilemiyeceği sorudur.
250.000 liraydı sanırım.

ben ilkokuldayken yaz tatillerinde simit satardım. fırından tanesini 100.000 liraya alır, 250.000 liraya da satardım.
250 bin lira.
98-99 eğitim öğretim yılı.

görsel
25 idi aynı paraya da ayran alirdik. Anacigim haftalık beş lira verirdi.
Ulan simit diyince anam aklıma geliyor. Garib anam. Oğlun hayirsiz gerçi de hakkın ödenmez.
her cuma günü kendimize ziyafet çeker simit ayran alırdık kuzenimle. evet o zaman için ziyafetti bizim için bu ikisi. haa ikisinin fiyatıda 1 tlydi.
bizim oralarda simit yoktu lahmacun yiyorduk. onu da annem pişiriyordu.
25 krştu 1 tl ile bütün gün yetinirdik tost 50 krş du tamam 6 dersti bide öğlen gidiyordum özlletiniz aq o günleri.
2000-2001 eğitim öğretim yılı simit+ayran 250.000 tl. yani 25 kuruş. artık hangisi ne kadardı hatırlamıyorum.
evet bir çok arkadaşla aynı dönemden geçen bir insan olarak 250 bin lira diyeceğim.simit ayranı 500 bine tamamlıyorduk.

he tabi 500 bin banknottu o zamanlar böyle lacivert ve büyüktü sanırım.
açılın gençler.

sene 1987 -> 80 tl
35 kuruştu efendim ne günlerdi be.
1995-1996 eğitim yılı valla hatırlamıyorum.

ama arkadaşların yazdığına göre 50.000 lira falandır.
35 kuruştu lan

tadı daha güzeldi.
600 bindir.
elli kuruş yada çok sıfırlı hali sıfırlar bi ara atıldı ama ...
Iki yüz elli bin lira.

simdinin parasina gore konusursak o kadar parayla ancak bir simit alabiliyoruz gibi bir sacmalik cikiyor ortaya
Ah enflasyon ahh..