bugün

Onu bunu bilmem de kadikoyde bir mekanda garson bir iki saatin sonunda yavaşça yaklaşıp müsaadenizle bir şey sormak istiyorum neden bu kadar kibar davranıyorsunuz masaya her uğradığımda tesekkur ediyorsunuz diye sormuştu ve ardından ekledi genelde bize görünmezmişiz gibi davranırlar. Yeterlidir sanırım.
kadınsa sinyorita, erkekse amcaoğlu.
''şy prdn bkr msnz''dır. utanıyorum lan bir şey istemeye. evet.
Bakarmısınız.
Garson bey bir bakar mısınız lütfen..
Bakar mısınız
Bakar mısın
Dostum.
Genelde garsonların ismi pardondur.
gülüm az bi beri bak.
Evlat veya kızım...

Eeee, yaş 50'yi geçince.
pardon, bakar mısınız?
şefimdir.

nedendir bilmiyorum uzun zamandir agzima yapışan hitap biçimi
Bakarmısınızdır. Ya ne olacaktı hepimiz işçiyiz kendini onun yerine koy saygılı olmak gerekir.
Pardon , Bakar mısınız? Pişt mişt demem.
Garson olan kisinin yaptigi meslegi daha cok sanat olarak görürüm. Bu yüzden de onlara saygim sonsuzdur. Sahsim bir kac haftalik garsonluk deneyimi yaptim ve herkesin yapamayacagi bir is olarak görürüm. Envai cesit insanla ugrasmanin zorlugu yani sira kaliteli servis verip bir de üzerine gülümseyebilmeleri cok zor. Bu yüzden kendilerine "bakar misiniz?" diye hitap wderdim. Ta ki bir keresinde "bakar misiniz?" dedigimde garsonun dönüp, bakip sonrada arkasini dönüp gitmesine kadar. Artik "özürdilerim, müsaitseniz bi sey ismarlamak isziyorum" diyorum. Tabi ki gittigim yere göre degisiyor.
Kardeşim bakarmısın şeklindedir.

Zira birinin bana hizmet etmesi zoruma gidiyor kalkıp benim alasım geliyor vallahi.