bugün

çocukluk yıllarında heyecanla bir günün gelmesini beklerken ne kadar vakit kaldığını belirten çocukluk, masumluk, heves, heyecan içeren sözcük.
mesela üç gün kaldı ise;
yatcaz kalkcaz, yatcaz kalkcaz, yatcaz kalkcaz, sonra ayşelere gideceğiz!
hayat bitecektir.
-aşkım ne zaman evleneceğiz.
+yatcaz kalkcaz ondan sonra.
-bir zaman birimi olarak mı?
+hayır bir eylem biçimi olarak!
toplam iki* gün.
kasmayın hesaplamak için. ben yattım kalktım, yattım kalktım oradan biliyorum.
yatılı okulda taa pazartesiden söylenmeye başlanan umut verici söz. len daha yeni gelmişsin ne yatcaz kalkcazı...
dakikalardan, saatlerden, günlerden çok çok daha sevimli ve kullanışlı zaman ölçü birimi.
zihninde zaman kavramını henüz oturtamamış çocuğun dilinde "yarın, yarından sonra, yarından sonradan sonra..." anlamına gelen tekerlememsi zaman ifadesi.
(bkz: 2 gün sonra)
yatmak kalkmak = bir birim gündür .
zaman kavramının oluşmadığı yıllarda çocuklara bir şeyin gününü anlatan ifade *.
-anne tatile ne zaman gidicez
-salı günü kızım
-o ne zaman
-bak şimdi yatcaz kalkcaz yatcaz kalkcaz salı olucak o zaman gidicez.
-oleey
çocukken aileler tarafından aşılanmış olan yatmak kalkmak kavramı,özel bir günü bekleme süreci içinde kullanılan bir zaman birimidir.her sabah bir yatcaz kalkcaz azalmiş olur ve bu çocuk için daha fazla heyecan daha fazla mutluluk demektir.
çocuk usulü şafak sayma şekli.
hala geçerlidir. aylardan, haftalardan belki yıllardan daha iyimser çünkü.
cocukların zaman olcu birimi.
-yatçaz kalkçaz yatçaz kalkçaz
-yemek yemicez mi? ölürüz kız anne...
-annee yaaa! o kadar bekleyemem ben
-beklersin çocuğum
-nasıl geçicek zaman?
-yatcaz kalkcaz yatcaz kalkcaz
-sonra?
-bir bakıcan zaman geçmiş
asla "yatacağız kalkacağız" şeklinde telaffuz edilmemesi gereken ölçü birimi. büyüsü kaçmaktadır, yatçaz kalkçaz'dır ve öyle kalacaktır.
büyüklerin çocuklara zaman kavramını açıklamak için kullandıkları ölçülerden birisi, 'gün'ü anlatma şeklidir.

bir diğeri de 'saat'i anlatmak için kullanılandır.

mesela, annenin işi vardır, çocuğu anneanneye bırakır birkaç saatliğine. çocuk anneye ne zaman döneceğini sorar. anne de saati göstererek açıklar;

'bak şu saatin üzerindeki çubukları görüyo musun? kısa olan şuraya (5'i gösteriyo mesela), uzun olan da şuraya (şimdi de 6'yı gösteriyo) geldiğinde burda olcam, seni alcam, eve gitcez.'
ne güzel bir ölçü birimidir. şimdi öylemi ya.
yıl, ay, gün, saniye, gülcan, nurcan, ayşe, fatma tu. * *
hemen geçmesini istenen günler için kullanılan birim zamandır.*
Çocukçası "yatcas kalkcas yatcas kalkcas" olan, zaman belirten sözcük grubu.
küçük çocukların 'bu ne zaman olcak şu ne zaman olcak hee?' türünden dayanılmaz sorularını belli bir yaşa kadar savan kurtarıcı cümle.
"yarından sonra" demenin diğer bir anlamı.
askerliğin bitiş tarihini hesaplama şekillerinden biri.
beyin fonksiyonları henüz gelişim evresinde olduğu için,fotosentez evresinde olan çocuklar ve işin garibi ebeveynleri tarafından da kullanılan zaman edatı.
+yatcak kalkcaz yatcaz kalkcaz
-vizitem bi gecelik lan kaç kere yatıcaz kalkıcaz
+pardon gaza geldim.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar