bugün

iki şirket arasında yapılan sözleşmeden

yüklenici nakliyede meydana gelecek gecikmelerin kedisine* ait olacağını peşinen kabul eder. *

tanım: okuyunca insanları güldüren yanlış yazımlar. * *
moderatör kişilikler tarafından düzeltilmesi istenen yanlışlardır.
(bkz: canlandır)* *
egzoz , eksos , egzost , egzozt , egzos , eksoz, eksozt , egsoz...
insanı yaran yanlışlardır; ama bazıları üzmekten yaran yanlışlardır.

milliyet gibi türkiye'nin haber bakımından en büyük internet sitesindeki yazım yanlışına bakar mısınız? Hiç mi öss hazırlık testi çözmediniz? Hiç mi dil uzmanınız yok. bu kadar acemice bir hatayı nasıl görmezden delirsiniz be hey editörler! Lafı daha fazla uzatmadan örneği koyuyorum:

"Tatlıses'in konserini izleyenler arasında Milli Eğitim eski Bakanı ve AKP Milletvekili Köksal Toptan'ın yanı sıra çok sayıda davetli yer aldı."

işte haberin linki:

http://www.milliyet.com.t...07/06/30/son/sontur26.asp

Bunu küçücük çocuklara soruyorlar. milli eğitim eski bakanıymış. peh. yuh sizin dil anlayışınıza.
bazen kalemin acizliğine uğrarsın, bazen yazacağını unutur sallarsın, bazen klavye azizliğine uğrarsın bazen de uykunun geldiği anlarda yaparsın bu hataları.
aramaya inanarak bir başlık aramaktasın. aradığın şey; pikachu seni seçtim ama sen yazarsın oraya; pikachu seni sıçtım.
haber altı yorumlarında ajitason yerine acıtasyon* yazan şahsın da içine düştüğü hatalardır.

böylece ortaya acılı tahrik anlamında yepisyeni, süper bi' kelime atılmış da olur, kim bilir!
polis koleji sınavlarına hazılanıyorum.
test çözerken şıklarıdan birinde, -hiç unutmam d şıkkı- şöyle bir ifade var;

a)
b)
c)
d)taş kömürü yarakları
e)

t ile f biraz yakın klavyede. kopartmıştı zamanında.
az önce entry girerken farkettim ve dumur olduğum hatadır.
hatalı: at ibnenin kılıç kusananın *
doğrusu:at binenin kılıç kuşananın
ktu
fatih eğitim fakültesi
sınıf öğretmenliği
4. sınıf
vatandaşlık bilgisi dersi
yrd. doç dr. osman uzun

soru : ................ aşadagıkilerden hangisi ... birisi "deyildir"..
klavyede p nin basmadığı dönemlerdir. ev arkadaşının yaprak dökümünü izlediğini erkek arkAdaşına msn den yazarken uzun sessizlik sonunda fark edilmiştir. yarak dökümü yazıldığını.
yarar mı bilmem ama, etraf sakinleşmişti.
samsunda bir yorgancının yazısı:

namaz daim döncem.

edit: bu yazı dükkan açıkta olsa kapıda asılıdır.
bir amatör şairden;

"biz ki öküz (öksüz) bir neslin evlatları..."
yarım yarım yardıran yanlışlardır. bir tanesi de bir arkadaşımın başına gelmişti. msn'de bir kıza yazan(!) arkadaşım; kurduğu süslü püslü cümlelerden sonra konuyu bağlamak için "anladın?" yazacakken "amladın?" yazmıştı. sonra hep beraber yarılmıştık. kız da yarılmıştı.
geçti bolu'nun(bor'un) pazarı sür eşeği niğde'ye.
carpe diem'e carpre diye yazmak. geçilen dalgaları "ama sürpriz de öyle yazılıyor" diye kıvırmaya çalışıp daha da rezil olmak.
az önce kendi kendime yapıp bilinçaltıma hak verdiğim yanlıştır.

adriana lima'nın yok böyle dans'taki videosunu ararken şöyle yazmışım:

adriana lima yok böyle dna *
bu akşam saat 21:30 da "kaçın sakırmayın"

edit: sakırmak diye bir fiil ortaya atılmıştır ve çözülmesi asırlar sürecektir.
(bkz: sarbi)
müşteriye mail atarken, mailin sonunda "iyi çalışmalar" yerine, "iyi çakışmalar" yazmak.
Koy götüne rahvan gitsin yazacakken koy götüme rahvan gitsin yazmaktır.

Sonra düzeltmeye utanıp farketmemiş gibi yaparsınız.