bugün

kainat mükemmel ise neden yer yüzünde yaşamış varlıkların yalnızca %5 i soylarını devam ettirebildi, kalan %95 neden yok oldu, soruları ile nokta koyulabilir, yaradılış değil, var oluş, kabul edin artık özel değiliz, ölüm sonrası dirilme yok, ödül yok.
Bir toz zerresini bile yoktan var etmeye gücü yetmeyenlerin iddeasıdır.

Ne bileyim, Allah sevdiklerinizi insan sıfatından ayırmasın.
Allah kainattaki muazzam dengeden bahseder kerim kitabında. Mükemmelliyetten bahsettiğine hiç rastlamadım. O dengenin kendi kendine olmayacağını astrofizikçiler anlar, zira ilim erbabı olduklarından mütevellit. Bu durum ise kürreyi arzdaki (uzay) dengenin de ancak yüce bir kudretin eseri olduğunu idrak etmek içindir. Yani kul yaradanı tanısın bilsin diye. Böyle cahil cühela takımı inkar etsin diye değildir. Tıpkı insanoğlunun kendi yaradılışında bir damla sudan halk edilmesi ve acziyetindeki gibi. Niye ? Kulluğunun farkında olsun, yaradanı bilsin anlasın tanısın ve ona göre hareket etsin diye. Kim demiş ki kainat mükemmel ve kusursuz diye ? Kim demiş ki insanoğlu mükemmel ve eksiksiz kusursuz diye ? Hayır yok öyle bir şey. Tüm varlıklar eksikli kusurlu aciz ve ölüme doğru koşmaktadırlar. Bu akıl muvazenesinde (denge) faniliği yaşama halidir. Ölümü tanımayan hayatı tanıyabilir mi ? Ya sonsuz bir hayatı mukayese edebilir mi ? Hayır. O halde neden insanoğlunda bu uçsuz bucaksız arzular ve yaşama hevesi kodlanmış ? Kim koymuş onları oraya ? Bitmek tükenmek bilmeyen hevesler duygular emeller niye var peki ? Niçin ölümden korkuyor ve ölmek istemiyorsunuz o halde eyy inkarcılar ? Bu tenakus ve tezat değil mi ? Ha demek ki ebediyet var. Var ki ruhunuzda nefsinizde kalbinizde öz benliğinizde tezahürleri görülmekte. O halde niçin kendinizle çelişmekte çatışmaktasınız ? Hadi bunu da açıklayın..

--spoiler--

insanı nutfeden (bir damla sudan) yarattı. Böyle iken bakarsın ki o, Rabbine açık bir hasım kesilmiştir.
En-nahl/4

--spoiler--
Bir kadın bebeğine hamile kaldığında, bebek büyüdükçe kadının iç organlari yer değiştirerek bebeğe yer acar. Doğumdan sonra yavaş yavaş eski haline gelir.
Tabi anneye tutunup buyumesi ise ayrı bir mevzu. Suyun içinde solunum yapmadan yaşarken, Doğumla beraber nefes alması ise gerçekten çok etkileyici.
Ama benim bu bildiklerimi kat kat Fazla ayrintisiyla bilen doktorlar bile bunlara tesadüf gözü ile bakabiliyor.
Halbuki Dünyada herşey eşsiz bir denge, mükemmel bir ahenk ile hareket ediyor.
“O halde rabbinizin hangi nimetini yalanlayabilirsiniz”
Doğru yolda olmaktır.

Mükemmel olmak, kusurlu yaratılmışlar yaratmayı gerektirir. Çünkü mükemmel tektir. Herşeyin kaynağı olabilmek mükemmelliği gerektirir. Yaratılmış olmak, bağımsız olamamak demektir. Düşün, varlığın başkasının elinde!

Yanî kusurlulari yaratmanın kendisi"mükemmel yaratılış" olabilir. Fakat yaratılmış"mükemmel olamaz" !

Yaratılmış ile yaratılışı karıştırmamak lazım.
sizce de gülünç duruma düşmüyor musunuz?

Kendinizin bir mucize olduğunuzun farkında olmamaniz cidden komik. 7 milyar birbirinden farklı insan.
Duygulari farklı düşünceleri farklı parmak izi farklı suratı farklı bedeni farklı..

ve bu insanların hepsini toplasan bulunduğumuz evren içinde yalnızca bir yıldız tozu kadar yer edebilir.

Gözümde zoomlama yok diyorsun ya bana çevrende bir tane 180 derece açıyla gece gündüz çekim yapan 596 megapiksel ve gördüklerini beyine ve kalbe ulaştırıp duygular oluşturanbir kamera göstersene.
Sen hiç bir cisime yaklaşınca görme kaliten düştü mü sanmıyorum.

Gerçi neyi kıyaslıyorsan artık yaratanın verdiği akılla yapılan sahte şeylerle onun yarattığı sırrının asla çözülemediği şeyleri mi.

Dünya ve evrenin mükemmel olduğunu anlaman için açıp biraz araştırman gerekli cahilliğe ben bile bişey yapamam. Boşlukta öylece durabilen kattrilyonlarca ağırlıkta kütleler..

Ama sadece yaşadığın gezegende hayat var. Nefes var nefes.

Her şeyin bir manası olduğunu anlamak her insana nasip olmuyor cidden onu öğrendim.

Yolda görsem ezip geçeceğim bir bitkinin kökünün anksiyete ve depresyonik durumları neredeyse yok ettiğini uyku problemi çeken insanları rahatça uyuttuğunu öğrendim.

Her şeye aklı ermeyen bir insanın dünyanın manasını anlamaya çalışmak yerine aklının anlamaya aciz kaldığı bir zatı eleştirmeye çalışması komik duruyor zira.
mükemmellik amaca göre belirlenir. demek ki insan bedeni bu dünya imtihanı için en ideali.

en doğrusunu Allah bilir.
mükemmel olmadığı halde bu kadar kibirli olan insan mükemmel olsaydı ne yapardı düşünemiyorum.