bugün

sözde ermeni soykırımını tanıyanların ve sahiplenenlerin farkında olması gereken olaydır. fotoğraflar çok içler acısı. eğer gerçekten soykırım yapılmışsa, bunu gördükten sonra "oh olsun" demekten başka bir şey gelmez içimden.

"Nisan-Mayıs 1921'de Yunan, yerli Rum ve Ermeniler tarafından Yalova bölgesinde Müslümanlara uygulanan mezalimdir. Bölgedeki Müslüman Türk köylerinin neredeyse tamamı yakıldı, binlerce insan öldürüldü veya mülteci durumuna düştü."

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yalova_Katliam%C4%B1
hakkında genelde yazılı kaynaklardan bilgi bulabildiğim olaydır. 3 kuşak yalovalıyım, dedem ile bu konu hakkında fazla konuşamadan kendisi rahmetli oldu. yalnız bana anlattığı bir olay ile yalovada bir katliam olduğuna ben inandım.

olayda ermeni köylerinde toplanan ermeniler, türklerin yaşadığı dereköy'ü (yanlış hatırlıyor olabilirim) basıp köyün erkeklerini bir camide topluyorlar, camiyi de ateşe veriyorlar. alevlerden kaçışın olmadığını anlayan köylüler daha çabuk ölebilmek için kıyafetlerini çıkartıyorlar. bir adam ise çıkarılan tüm kıyafetleri üzerine giyiyor ve hayatta kalıyor.

yalova katliamını teşvik edenin bir papaz olması ve katliamın müslümanları hedef alması sebebiyle, yalova katliamının bana anlatılan bu olay ile ilgisi olduğunu düşünüyorum.
Çerkesler de bu olaya karışmıştır.
Yalova şahitleri onlar o zaman...
güncel Önemli Başlıklar