bugün

yalan üretmek için beynin sürekli olarak çalıstığı için gerçek olan önermedir.
''yalan söylemeyi becerebilen kişinin zeki olması'' gereken başlıktır. cünkü her yalan soyleyen zeki olmaz, yalan soyleyip bunu yediren insan zekidir.
yalan söyleyen insanın zeki olması bir durum değil gerekliliktir.repertuarı zengin olan bir yalancının hedef kitlesine karşı her zaman sorumlulukları vardır.onun muhatabı bir değil onlarcadır.birine attığı yalanı bir başkasına da söyleme banelliğinden uzak olması gerekliliği,geçmişte attığı yalanı aynı kişiye tekrar sallamaması için kimlik ve sima kontrolü,gelecekte atılacak yalanların hazırlık sürecinin sağlam geçmesi gibi çok yönlü düşünme onu zeki olmaya itmiştir.ama gel gör ki o zekavetinin yanında yalancıdır da..
kendisinin yalancı oldugunu anlayanın daha zeki oldugu gercegiyle bunalıma girebilecek ama girdiği bunalımı örtbas edebilecek ** canlı varlık türü.
yalandan yalana fark var. Sırf yalan söylüyor diye zeki kategorisine girme lüksü kimseye verilemez. Alamet i farikası inandırıcılık boyutunda gizli üstadım.. Diğer türlü ben neyleyim karavana sıkılan içi doldurulmamış hayal mahsüllerini..
yalancı insanın zeki olması söylediği yalanların arkasında durabilmesiyle paralellik gösterir.
bakalım üstad bu konuda ne söylemiş;

"çevreme bakındım, yalancıların çoğu unutkan ya da aptal... kötü ve korkak...
yalanı böylelerinin eline düşüren büyük zekalara kızdım."

özdemir asaf

durumu sanırım açıklıyor, yüreğine sağlık üstad.
doğru olmayan önerme. yalancı insan zeki olamaz. zeki insan yalan söylemeye ihtiyaç duymaz. o insan, o zeki insan öyle bir insandır ki öyle bir yaşar ki(allah allah) yılandan korkmaz yalandan yolu geçen herkesle bir gün bir yerde buluşmaktan bülent korkmaz gibi.
(bkz: bana bir daha böyle şeylerle önerme)
eğer yalan söylediği ortaya çıkmıyorsa zeki kabul edilebilecek insandır.
zekayı salt iyilik kaynağı olarak algılamak zekiliği aksakallı dede formuyla eşleştirmek anlamına gelebilir.oysa beynin çalışma kapasitesi,algı ve çözümleme hızıyla birlikte müdahil olma potansiyeli iyilik standardı anlamına gelmemektedir.yalancılık ile zekavet arasındaki olmak zorunda olan bağ,kompleks düşünen kişinin bir zihin sıralaması ve olayları ayırdedebilme hızıyla ifade edilir.aynştaynın zeki olması yalancı olmasına referans gösterilemeyeceği gibi, cem uzanın büyük bir bilimsel keşif gerçekleştirmesi mümkün değildir.haa çalışıp bilim adamı olsun ciğerimi yesim.
ne yalan soyleyecegini dusunurken zekasini acmasidir.
tehlikedir.
(bkz: zeki insanın yalancı olması)
doğruluk payı olan bir görüştür. ustaca söylenmiş bir yalanı farketmek için en az yalan söyleyen kadar zeki olmayı gerektirir. yalan söylemeyi huy edinmiş birini zaten kaale almazsınız ya da çabucak fark edersiniz yalanını. ama yalan söylemek zorunda kalan bir insan zekasını sonuna kadar kullanmak zorundadır. ayrıca söylenmek zorunda kalınan yalanı farkeden zeki bir insan bu yalanı söyleyenin yüzüne karşı direkt olarak söylemek yerine yalanını farkettiğini hissttirmeye çalışır. *
özdemir asaf seviyor olsa gerek yalancıları, zeki olmalarını istiyor gibi misal şunu da söylemiş;
(bkz: bağlı)
zeki olanı yalanlarının belli olmayandır.

yalanları belli oluyorsa zaten aptalın tekidir.

(bkz: yalan torbası)
Böyle bir şey yok kendini zeki sarması vardır. Bir de mumkunse olmuş insanları kullanarak yalan söylemeyin ne kadar mide bulandirici oluyorsunuz.
(bkz: everybody lies)
--spoiler--

mendacem memorem esse oportet.

--spoiler--

"yalancının zekâsı* iyi olmalıdır." *
Söylediği yalanın inandırıcılığına ve yalanın kalitesine bağlı olan durumdur. Sürekli yalan söyleyen kişi zaten zeki değildir. Önemli olan yerinde yalan söylemektir ve yalan söylerken soğukkanlılığı korumaktır.