bugün

Eğer ellerinize benim gibi fazlasıyla güveniyor ve yıllardır el aletlerini profesyonel bir şekilde kullanıyorsanız yan keskiyle açmak en basit yöntemdir.
Teflon ile tornavidayı kaplayın. Sonra iyice bastırarak vidanın içine oturtun.

Açılacaktır.
bunun için özel bir uç vardı. aratınca hemen bulabilirsiniz aslında.
geçenlerde gömülü bir vidayı açmaya çalışırken dalıp vidanın başını içe doğru oydum.
vida yaklaşık 1,5 santim bir yuvaya gömük olduğu için de çıkarmanın tek yolu kaynakla içine takılı olduğu plastiği eritmek. hiç uğraşamam. benim ustalığım buraya kadar.
. . . oksitlenmiş yada sarmış vidalara en iyi etki eden annemizin makine yağı dediği hidrolik yağıdır. Malzeme dik konumda olmalıdır. Uygulamadan sonra yerçekimi gerekeni yapar. Sonuç yüzde seksen olumludur
oksijen kaynağı ile eritin gitsin.
ne uğraşacaksın alyanla penseyle? evet.
18 yıldır gözlükçülük yapıyorum. vida başının bozulması çok başımıza gelen bir talihsizlik. özellikle de gözlük vidası gibi minnacık vidalarda bu büyük sorun.

bunun için bir kaç yöntem kullanıyorum ben. öncelikle vidanın yuvasını çakmakla ısıtabiliyorsam bunu yaparım. o bölge genleşip vidanın daha rahat dönmesini sağlar.

bunu yapamıyorsam ya da vida başı tamamen yalama olmuşsa en ince eğe ucuyla yeni diş açarım. örneğin yıldız başlı vidayı düze çeviririm. düz tornavidayla yeni açtığım yerden yavaşça açarım.
(bkz: sözlükte görülmek istenen türden başlıklar)