bugün

(bkz: yahudi olmayanlarda gözlenen antisemitizm sorunu)
hitlerinde farkettiğinde acilen önlem alınmazsa dünya tarihinde çok büyük bir felakete yol açabileceğini düşündüğü için hepimizin bildiği yahudi soykırımını yaptığı bilinir. adamların egolarından lego yapıp hepsinden sabun yapmıştır. kısa süreli olarak çözüm olsa dahi, yahudilerin tamamını temizleyemediği için, adamlar daha fazla hırs yapıp geri döndüler. ki dediği gibi şimdi, öldürmediği her yahudi için arkasından sövüyorum, öldürdüğü yahudiler için fatiha okuyup amen diyorum.
yahudi olmayanlarda gözlenen yahudileri sürekli olumsuz nitelendirmelerle genellemelerden daha büyük bir sorun değildir.
an itibari ile 5iktaş bayağı bir indirmiş o egoyu.
yine mal bir genellemedir. israil vatandaşlarının çoğunda bu egoyu görüyoruz tamam. zaten hitler'den kaçtıktan sonra bir devlet politikası olarak israilliler çocuklarına anlattılar bu hikayeyi. böylece defalarca ağızlarına sıçan dünyadan akıllarınca intikam aldılar. ama israil'in içinde, israil basınında bile hala sağduyudan yana insanlar yok mu? var. hadi onları kendin görmedin, zaten ben de gözlerimle görmedim; o yüzden diyorsun ki ben işkembe-i kübradan saltoluyorum... e türkiye'de yaşayan, türk vatandaşı olan o kadar yahudi'ye de ayıp değil mi? benim sınıfımda şu an iki tane var, ikisi de dünya tatlısı insanlar. o adam şimdi şans eseri bu sözlükte olsa mesela...

ben kendim de yıllardır çekiyorum zaten bu mallığı. vallahi yordunuz beni arkadaşlar.