bugün

bence sağlık için gerekli olandır...

etsiz yaşam çok daha güzelmiş...

etsizlikten öldüğüm söylenemez. hiç aramıyorum. üstelik insan hafifliyor. ruhen de kendini çok daha yüksek hissediyor. tavsiye ederim.
Yok imkansız hacı iskender yemeden köfte yemeden kıyma bile kullanmadan bir ömür geçemez.
Sanki bunu eleştirenler her gün biftek yiyebiliyor mu? Her zaman kaliteli ete erişemediğimiz için bazı günler vejetaryen olarak beslenmek zorunda kalıyoruz.
Balık da mı yemiyorsun, hiç değilde köfte ye kıymadan bir şey olmaz,ama böyle vitaminsiz kalırsın hasta olursun, e bitkiler de canlı onları da yeme o zaman, doğa bu bazı canlılar yemek için yaratılmış gibi sözlere sabırla nezaketi koruyarak cevap vermeyi öğrenmek demektir.
arkadaşlar ben bu konuya dikkati çekerken kimsenin vegan olması için yapmadım. vegan olmayı ben daha önce denedim, çok da araştırdım. bir kere dengesiz beslenme riski çok fazla. veganlar genelde sıska kalıyor ve sayıflıyorlar. çünkü ne ülkemizde, hatta ne de gelişmiş ülkelerde veganlar için özel tasarlanmış yiyeceklerin çeşidi çok fazla değil. ayrıca her yerde bulamıyorsun. bence vegan olmak değil de, hayvansal gıdaları olabildiğince azaltmak yeterli bir sosyal bilinçtir.
Sosyal baskıya maruz bırakır. Her gittiğiniz yerde neden et yemediğiniz sorulur. Her seferinde aynı konunun açılması ve bir kere dene tadına bak ısrarı cidden canımdan bezdirdi. Lanet olsun yemek istemiyorum. içim almıyor. Kendimi hiç iyi hissetmiyorum onu yerken. Mideme gitmiyor.
Veteriner olmak diye okumuştum ben başlığı.

Tercih meselesi tabi ama bence gereksiz. Et iyidir.
Evinde venüs çiceği besler.
ben zaten eti bayramdan bayrama görüyorum galiba bende vejetaryen sayılırım.
Her kurban Bayramı'nda karar verdiğim eylem.

Hayır, vahset falan diye girmeyeceğim.
Üzerinize afiyet, Fazla yiyince bir tiksinti oluşuyor da.
ekolojik dengeyi bozmaktır. sonuçta ekolojik denge önemli ve besin zincirini tutan bu. bir üst yerde bulunan bir altını yemese altta birikme olacak ve bu birikme sonucu altta olan bi altındakinden fazla yiyecek hal böyle olunca bu sistemi daha da etkileyip en altta kadar gidecek ve ekosistem bozulacak.
sırf bu ekosisteme duyduğum duyarlılık yüzünden adana kebabı yiyorum maksat ekolojik denge bozulup besin zinciri halkası kırılmasın. tamamen doğanın sitemine duyduğum saygıdan kaynaklanıyor.
aylardır baya alıştım.

iki haftadır da vegan besleniyorum.

ilk kez dün rüyamda kendimi et yerken gördüm bu süre içinde.

muhakkak canım istiyor hala ama ruyamda sadece pişmanlık hissettim.
Kesinlikle "sağlıklı beslenen biri olmak" değildir.

Biz de havyanları seviyoruz ama doğanın da bi kanunu var. Şimdi adana kebap, iskender, sucuk, salam, jambon, balık vs yememek hoş bi şey mi?

Hayat geçmez öyle.
Otun meyveninde canı yokmu.
kadınlar için bu kararın sonrasında menstrual döngünüzde farklılıklar yaşayabilir, bir süre regl olmayabilirsin. tamamen normaldir ve daha sağlıklı bir beslenme düzenine geçen bir çok kadının başına gelir. panik yapmadan aynen devam. her ay regl olmak sağlıklı olma alameti değildir, vucudun bu temizlige ihtiyaci yoksa, yani zaten temizse atlamasi gayet dogaldir.
kolay değil. her sene en az bi sırrık kebabı yemeden içim rahat etmez.
Etsiz hayat mı geçer aq . Berbat bir şeydir .
Ot gibi bir hayattır.
Izgara tavuk tavuk şiş biftek acılı adana çöp şiş kavurma antrikot yemeyen insandır.
Ben bunları bir hafta yemesem yaşayamam...
bir üst leveli de vardır veganlık gibi.

sonuç olarak panteist beyinlerden çıkıyor böyle fikirler diye düşünmeden kendimi edemiyorum.

bu arada o yediğniz sebzelerden yılda 3-4 kilo kadar böcek yiyorsunuz ortalama. siz sadece sebze yediğinize göre 5-6 kilo diyelim ona. bilin istedim.
günaydınınıza kafasını çeviren insanların bir anda günlük protein alımınızı ve sağlık problemlerinizi düşünerek endişeden çıldırması??
geçen gün ciddi ciddi düşündüğüm olay. geçen gün mutfak alışverişi yapmak için markete gittim. Bol bol patlıcan, kabak, biber, soğan, limon vs aldım. Sonra da yumurta, tavuk kanat ve kaşar peyniri aldım. Önce sebzeler tek tek tartılarak geçti kasadan. Sebzeler 15 lira tutmuştu. Hayvansal ürünler ise 25 lira. Bitkiler temiz 10 gün gidecekti, kanat ilk gün bitecek, yumurta ve peynir 5 gün ancak gidecekti. Eğer vegan olsaydım, gıda masraflarım ne kadar düşecek hayal bile edemiyorum.
Nerdeyse iki hafta oldu bi güncellemeye geldim.

Dışarda yemek bulmak ne zormuş anasına. Herşey et et et. Neyse, en azından fast food gıdadan böyle bi kerede kurtulmuş oldum.

Evde et pişen bi gün sadece kokusunu alayım diye tencereyi açmamla kolumu yaktım buhardan. Tanrı beni koşulluyo galiba.

Peyniri de yemiyorum iki haftadır. Günde bir buçuk litre süt içen insanım. O sütsüzlük nası olcak bilmiyorum.

Eti çıkarıp yerini sebze meyveyle doldurunca (beslenmem et ürünleri ağırlıklıydı eskiden) bedenimde de değişiklikler oldu. Sabahları daha dinç uyanıyorum. Cildim daha iyi görünüyor gibi geliyor. Açlık hissim baya köreldi. iki kilo vermişim.

Vicdan olarak da daha huzurluyum. Bedenime gereksiz yağı ve ilaçlı doğal olmayan besini sokmamakla birlikte, hayvanların besin zinciri dışında yemek için yaratılması hatasından kendimi sıyırıyorum. Bu da beni daha iyi hissettiriyor daha mutluyum.

Devam edebildikçe güncellerim.
Bi senedir kafamda dönüp duruyor. Anlatacağım.

Doğanın besin zincirine karşı çıkmıyorum. Doğanın bi parçasıyım ve beslenmek için benden güçsüz başka canlıları yemek zorundayım. Bunu kabul ediyorum. Fakat bilinç olarak bitkiden üst düzeyde bir canlıyı, yani evlat edinen nesil yetiştiren eğitilebilen his besleyen bir canlıyı sadece öldürmek için var etmek, yaşamı boyunca acı çektirip yok etmek çok zalimce. Etik olarak içimi acıtan kısmı bu.

Yaşayabilmeleri için antibiyotiklerle, ilaçlarla hormonlarla ayakta tutuluyorlar. Tükettiğimde bedenime de zarar veriyorlar. Bunları sistemimde istemiyorum. Sağlık meselesinden beni huzursuz eden de bu.

Hayvansal besinlerin yağ oranı çok yüksek. Kaslı görünümü çok seviyorum fakat protein almak için et ürünü tükettikçe o kasların üzerindeki yağ tabakası incelmeyecek gibi. Bu iş daha kolay olabilecekken zorlaştırıyorum sanırım kendime. Bu da görsel bakımdan beni huzursuz edeni.

Neyse, velhasıl bugün tekrar oturdum düşündüm. ilk olarak et ürünlerini bırakmakla başlayacağım. Eğer bir süre dengede giderse yumurta bal süt ve hayvanlardan ya da hayvanlar sayesinde üretilen giysi kozmetik gibi malzemelere de sıra gelecek. Ara ara güncellerim buraları da.
Eğer sağlık sorunlarından dolayı bırakmadıysa et yemeyi ağır gerizekalıdır. Et gibi mükemmel bir besin tüketilmez mi? Bunların bir de spor yapanları var; hem spor yapıyor, hem en temiz protein kaynağı olan eti yemiyor. Hayatımda hiçbir zaman anlayamayacağım vejeteryanları.
O son kokoreçi yemeyecektik.