bugün

uzun eşek oyununda başı çekip hiç zarar görmeden eğlenme şansına sahip olmaktır. aynı zamanda bir nevi hakemlik görevinide üstlenmektir. avantajlı olan bir diğer yanı ise yatan grupta yani eşeği oluşturan grupta sinir olunan bir tip var ise onların durmadan işkence çekmesini izleyebilme ve bir nevi intikam alma şansınada sahip olunur. şöyle ki; oyunda bilindiği üzere eşeğe atlayan kişiler eşeği yıkamamışsa atlayan takımın en önünde ki oyuncu parmağı ile 1 ya da 2 işareti yapar. yatan grubun yani eşeğin en başında ki kişi ise tek ya da çift olduğunu bilirse eşek olmaktan kurtulur. burada yastık diye adlandırılan kişi olayın tek hakemi pozisyonunda olduğundan ibnelik yapma şansına sahiptir.
ergenlik döneminde "hadi uzun eşek oynayalım" lafının ortaya atılmasının ardından, "ben oynamıcam benim * * * * * ağrıyo" diyen kişiye teklif edilen görev.

bu kişiler zarar görmeyeceklerini düşünebilirler ancak her atlayış esnasında kısır kalma riskleri vardır.
+ben,Ahmet,Necati,Ali. karşı tarafta Süleyman,Kerim,Mehmet,Nurullah...
-(Sadık<<muhtemelen 100 kg ye yakın) ben nolcam bilader.
+sende yastık oluver.
-olmaz olum
+1-2 el oynayıp cıkcam zaten ben. sonra benim yerime geçersin
-he o zaman olur.
eğer eller genital bölgeyi adam gibi koruyamazsa erkeklik gidebilir mazallah.dikkatli olmak da fayda vardır.
eğilen arkadaşların üzerine birinin her atlaşıyında, az biraz irkilip, parmak ucuna kalkmak ve yüzü buruşturup, korku dolu gözlerle "lan oğlum az bi yavaş lan!" diye bağırmaktır.
oyunun son aşamasında tek mi çift mi sorusu soruldugunda çakallik yapıp alttan arkadaşsina işaretle gostermektir.