bugün

üniversite mezunu olup uzun dönem askerlik yapanların yedek subay olup, bunlardan daha üst rütbeye sahip olmaktaymış.

sen yıllarca uzmanlık yap sonra da senden sonra gelen üniversiteli yedek subaya "komutanım" de... saygınlığı sıfır meslek.

genelde lise mezunları işsizlikten tercih eder. * çoğu tanıdığım aşırı cahil cühela. silahla fotoğraf atan mı dersin, karı kıza olmayan rütbesiyle hava atan mı dersin...

çoğu araba meraklısıdır. hayattaki en büyük başarısı bindiği arabadır.

eş olarak seçilmemesi gerekir.
Torpile bile gerek yok, ihraç edilenlerden dolayı açık var. Bu yüzden çok fazla uzman çavuş olan var.
türk silahlı kuvvetlerinin belkemiğidir. Çıkarın ordudan uzman çavuşları, o dötlü-göbekli astsubaylar dımdızlak ortada kalır, iş yapamazlar, yaptıramazlar. iç güvenlik harekatında askerleri en iyi onlar yönlendirir. Pek çoğu Anadolu çocuğu vatanperver insanlardır. Aralarında maalesef hanzo tipler olsa da çoğunluğu iyi adamlardır. Ordunun iş yapan ama ezilen sınıfıdırlar. Ordu bunları adam yerine koymak istemez. Ama bir çatışmada türlü kahramanlıkla üstün cesaret ve feragat madalyası alırlar. Aynı uzman çavuş üniversiteye başlayacak kızını büyük şehire kayıt ettirmeye gittiğinde akşam kalacak yer arar. Orduevine yatıya kabul edilmezler. Fedakarlık yap denince hiç düşünmeden yaparlar, fedakarlık madalyasını takarlar ama aynı devlet baba fedakarlık göstermez.
Geneli işsizlikten mecburluktan olmuştur. Allah yardımcıları olsun, hep gariban ailelerin çocuklarıdırlar.
ben askerlere hep sivile gidince 'yok şu uzmana şunu yaptım yok şu astsubayı şöyle dövdüm' gibi şeyler anlatırsınız diye öğütler verirdim. artık uludağ sözlükte şunları bunları yazarsınız diyede ögütler vereceğim...

ben daha hiç bir uzman çavuşa ana avrat küfür edildiğini görmedim...dübürü yiyen varsa erinden generaline kadar önümde 2 kilo daşşak var ben küfür ederim diyen varsa ben buradayım her zaman emrinize amadeyim...

yok uzman çavuş şöyleymiş yok uzman çavuş böyleymiş yok uzman çavuşu siklemezlermiş 200 kişilik bölükte 10 dakikada nasıl iştima alınır meraklısına gösterilir...

subayınada o rütbeyi devlet vermiştir uzman çavuşunada o rütbeyi devlet vermiştir yani o rütbe devlettir, kanundur, türk milletinin ödediği vergidir, türkiye cumhuriyetidir tartışılamaz...
Askerde en üzüldüğüm kişiler bunlardı. Allahın adamıdır bu vatandaşlar. Gariban adamlardır. Genelde hep bu kesim teröriste kurşun sıkar.
itin kopuğun kötülediği askerlerdir. aldıkları 3.000, 4.000 tl arası maaşı çok görürler. aynı ite, sen de git ol denilince 'kafayı mı yedim ne işim var orada'' der. pezevenk demek ki her yiğidin harcı değil, otur evinde askerin var diye şükret.
%90 ı çok cahil askeri personel.Genelde sivilde ne iş yapıyon gardaş diyerek konuya girerler,mala vuruyonmu,gaç yapıyon avrada,vay amuaa goyayım biz yaşamıyoz avradını sikem dlye devam ederler.
komutanım yerine ğomtanım diyen insan türü..
Henüz askerlik görevini yerine getirmemiş çok aydın çok erkek arkadaşlar bilmez ama bu sadece toplumdaki statüyle değerlendirilebilecek bi mesele değil. Sana o paranın iki katını verseler sen yine yapmazsın uzman çavuşluk mesleğini. Evet birçok insan bazılarının deyimiyle herhangi bir baltaya sap olamadığı için bu mesleği seçiyor olabilir, hatta abazan bile olabilir. Ama içinde memleket sevgisi taşımayan hiçbir insanoğlu bu mesleği para için bile yapmaz. Askerlik yapanlar bu mesleğin ne kadar çekilmez olduğunu bilir. Her şeyi geçtim, siz götünüzü daha rahat gezdirin diye şehit olan insanlar bunlar. Hangi insan para için can verir bir düşünün. Biraz saygınız olsun, destek olmuyorsunuz bari köstek olmayın, susun da adam sansınlar.
zor şartlarda çalışan aldığı maaşı son kuruşuna kadar hak eden gerektiğinde canını vermekten hiç çekinmeyen ordumuzdaki her subay ve astsubay gibi güzel insanlardır.

tabi istisnalar da vardır. (bkz: işini bilmeyen çavuşlar döner götünü avuçlar)
Gerçekten adam gibileri hariç geri kalanının ezik ve etrafına sürekli bir şeyler ispatlamaya çalışan tiplerin olmaya çalıştığı meslek grubu.

Not: iyi olanları, hakkını vererek bu vazifeyi gerektiğince yapmaya çalışanları adamın hasıdır!
Eğitimleri yetersizdir ama havası albayda yoktur bunların.
türk silahlı kuvvetlerinde erbaş mertebesinde bulunan paralı asker dir..iyisi cok iidir kötüsü ise kötüdür
Bazi yazarlarin cok fazla elestirdigi, bazi yazarlarin da yan gelip yatiyorlar, yok 12 bin tl maas aliyorlar dedigi meslek erbabi.

Uzman cavuslarin tek basarisi arabaymis, yok efendim hepsi hava atarmis. Bunlarin hepsi kahvehane agziyla yapilan elestiriler.meslegin yabancilari anca böyle boş konusur.genelleme son derece yanlis. Uzman cavusun tek basarisi araba almak demek büyük cehalettir. Su an guneydogu ve suriyedeki operasyonlarin agirligi uzmanlarin omuzunda.

Bazi yazarlar da 12 bin tl aliyorlar demis ki suriyede bile bu kadar fazla almiyorlar ve pubg ile mesai bitiriyorlar demis.bu da genelleme ve yanlis bir bilgi. Hele batida 8000 aldiklari tamamen yanlis.

insanimiz maalesef hakkaniyetli bir elestiriyi bile beceremiyor.