bugün

Evet, normal şartlarda insanlığın gelişmesi için elzem buluyorum.

Ama,

Dünyada 1.5 milyar insan aşırı kilolu ve 750 milyon insan ölümcül derecede açlık cekiyorken, marstan taş parçası almak için milyar dolarlari dökmek anlamsızdır.

insanin gorevi önce kendi gezegenini yaşanılır kilmak olmalıdır.

Bugün yıllardır sömürge olmus afrika'da su kuyusu bulunmayan beldeler mevcut! Bakin cesme olan evler demiyorum, köyünde bir tane bile kuyu olmayan insanlar diyorum! insanlar bir kova su taşımak için kilometrelerce yürüyor. Sefil oluyorlar. Çoluk çocuk ölüyor.

Suçlu insandır.

insanlık once insanlık için çalışmalı. Sonra onlara bakılır. Gerisi fasafiso.

Edit: 1) bu başlıkta bilim gereksiz gorulmemistir.

2) ordu giderleri veya kapitalist ülkeler temize çıkarılmamıştır.

3) Aksine, bilimin bu vampirlerin arasında açlığa çözüm bulması tavsiye edilmiştir.

Özetle, dünyada bebekler susuzluktan ölürken, Mars'ta su bulmak için milyar dolar harcamalarinin ertelenmesi fikri ileri surulmuştur.

Bilim kapitallere savaş acmali denmiştir.

Linç ekibine ekmek vermeyin.
cübbeli hoca buna itiraz ederek nasaya aptal muamelesi yapmış ve haddini bildirmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=_NB7Mu-clQc

bu adam cennette huri alacağına inanıyor ve big banga boş diyor.

zuhahaha, bu ve bu zihniyette olanlar bizi yönetiyor.
bilim bilim için midir, toplum için mi? sorusunu irdeleyen gerek sorgulaması.
Söylediğimin cübbeli ile alakası yoktur.

Fakat bu tip yorumunla ateistler her zaman objektif olur önermesini yerle bir ettiğini goruyorum.

Benim yazdığım şey etiğin ta kendisidir. ilhamim da cübbeli vs değildir.

insani dusunce yönü olmayanlar başlığımı kirletmesinler.
Haklı bir gorusdur. Cunku baska gezegen arastirma nedeni dunya yasanilamaz bir yer oldugunda yasayabilecek bir gezegen olmasi icindir. Ama komik olan tarafi zaten dunyayi yasanilmaz hale getirenlerin yine kendileri olmasidir. Baska gezegen aramak icin harcayacaklari parayi daha yasanilabilir bir dunya icin harcayabilirler. Boylece mevcut duzenimize de bir seyolmaz.
"Dünyada kaynaklar tukendiginde anlarsin" diyen argüman da geçersizdir.

Zira su an dünyada kaynaklar tukenmemekle birlikte, o harcamanın çeyreğiyle ölen insanlar kurtulabilir.

Gelecekte başka uzayda koloni kurmak kesin degildir. Ama bugun insanlarin canı kurtulacağı kesindir.

Öncelik bugünün olacak. Yarın değil.
yahu, cübbeli de aynı kafa sen de aynı kafasın ne farkı var?

insanlar neden big bang deneyi yapıyormuş. para boşa gidiyormuş.

bugün dine giden bütçe çok dolu sanki.

şeytanın bacağını mı buldular?

sizin gibi gerici insanlara kalsa okulları kapattırlar, gelmiş başlığımda yazma diyor.

insan düşüncesine saygısızlıkmış, senin böyle demen onca bilim dünyasına saygısızlık orada bunla uğraşanlar insan değil mi?

dine boşuna para vereceğine, millete hikaye anlatıp para götürüleceğine fakirlere versinler.

diyanet cipe binmesin fakir doyursun o zaman. diyanetin bütçesine bir bak sonra big banga boş dersiniz bir ara.
hangi başlığı kirleteceğimizi sana mı sorucaz ulan diye dellenmeme neden olan bir çılgının düşüncesidir. başlığım diyor yeto ya
Uzay araştırmaları değil ama yaşanılabilir bir gezegen araştırmak gereksizdir. Uzayda teknolojik yönden gelişmemiz sağlayacak birçok şey vardır şüphesiz ve bunları araştırmak güzel. Fakat insanoğlu yüzünden her geçen gün daha fazla zarar gören dünya dururken, yeni gezegenler aramak saçma değil mi, hem de dünyanın tamamını henüz keşfedememişken. En yakınımızdaki gezegen marsta yaşayabilir miyiz diye düşünmek yerine, dünyayı nasıl daha iyi duruma getiririz diye düşünmek aslında çok daha kolay olmaz mı?
Sen kafanı yorma. Uzay çalışmalarına milyar dolar harcayan zihniyet gezegenin sorunları içinde o kadar para harcıyor. Misal anasını ağlatıp deldiğimiz ozonu düzeltmek için benzer bir maddeyle kapatmayı düşünüyorlar. Bununla ilgili çalışmalar var. Dünyadaki susuzluğun, çölleşmenin en büyük sebeplerinden biri bu. Adamlar buna çözüm üretiyor. Hiç bir bilimsel çalışma gereksiz değildir.
Big bang'e boş diyen oldu mu?
Bilimsel araştırmalar tamamen terk edilsin diyen oldu mu?

Benim karakterim, bir şey söyleyen kişinin inancına laf sokma bahanesi aramaya el vermiyor. Evveliyatla ne dediğini tartarim.
Adamın gözünü nefret burumus.
Ortamlarda hümanist rolü yaparlar.

Keşke afrikada annesi gozu onunde ölen aç ve hastalikli bir çocuk olarak dogsaydin da biri sana bu uzay araştırmalarının gerekliliğini anlatsaydi.
big banga laf diyen oldu mu diyor. big bangı saha araştırması sanıyor herhalde. uzaya uydu fırlatmadan öyle köy kahvesinde deney yapıp bu başlangıçla ilgili tüm şüpheleri giderecekler.

dine laf sokarım tabi, sen bilimin din yüzünden eleştiriyorsun normalde din seni bu kafaya sokuyor. cübbeli de aynı kafa.

bilimsel araştırmalara laf sokuyorsun, boş diyorsun. neymiş açlık varmış. ben de diyorum madem bu sorun senin din adamların o kadar para yiyeceğine doyursun onları.

bugün dünya üzerinde üstünlük bile uzaya çıkmakla oluyor ve çağ uzay çağı ama biz evde oturalım çünkü insanlar aç.

bunları geçin bence. ortaçağda bile bu kafalar yoktu belki de, cadı avlayan papazların bile aklı daha çok çalışıyordu belki.
Kesre.

Amerikanın bir yılda savaş için harcadağı para dünya üzerinde ki tüm açlığı bilmem kaç yıllığına durdurabiliyormuş. insanlığın gelişmesi için olan uzay bilimlerine araştırmalarına gereksiz diyeceğine savaşa harcanan para susuzluk, açlık için harcansın deseydin mantıklı olurdu. Zihniyetinizi anlamakta zorlanıyorum
Cirpiniyorsun.

Başlıkta din ibaresi geçmemektedir.

Cübbeli veya başkasının bir şeyi söylemiş olması, onunla her konuda aynı fikirde oluşum anlamına gelmez.

Benim için israf eden herkes aynı kefededir. Dileyen arabistan ve osmanlı hakkındaki entry'lerimi okuyabilir.

Velakin bunu uzay olarak açmış olmam, bilim adamlarının "sorunlara cozum arıyoruz" ideasiyla ortaya çıkmasıdır.

insanlık vicdanım ile, dini dili ırkı ne olursa olsun, açlık ve yoksulluk çeken insanlar hakkında çözüm aramak yerine, küçük bi araştırmaya milyar dolarlar dökülmesini reddedisim beni ithamlarina meze edemez.

Benim hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan bilim karşıtı demeye kalkarak zaten kendini belli etmiş oldun. Kendini daha fazla rezil etmene gerek yok.
Atraksiyon.
küçük bir araştırma dediğin evrenin başlangıcı teorisi. big bangı herhalde torpil patlaması sanıyorsun.

insanlar aç kalıyormuş, boşa para harcıyormuş. silah sanayisine giden parayı da eleştir. nükleere giden parayı da eleştir.

sen burada bilim düşmanlığı yapıyorsun sadece bence.

big banga önemsiz, boşa para harcanan bir ayrıntı olarak nasıl bir insan bakabilir?

neyse ben daha bir şey demiyorum. cehaletinizde boğulun!
" Sonra Rabbin duman halinde ki göğe yöneldi ve ister isteyerek yada istemeyerek gelin dedi. ikisi de itaat ettik geldik dediler. Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı ve her göğe emrini vahy etti. Biz dünya semasınıda yıldızlarla donattık"

Fussilet suresi. Uzay araştırması, Bing bang patlaması insanın imanını artıran şeylerdir.

" Göğü büyük bir kudretle bina ettik ve biz onu genişletmekteyiz "
Zariyat 47

"insanlar ın işlemiş oldukları günahlar yüzünden karada ve denizlerde bozulmalar ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için Allah yaptıklarının bazı kötü sonuçlarını dünyada onlara tattıracaktır "

Evrenin genişlemesi, küresel ısınmadan doğan iklim değişikleri, bunlar bizim kutsal kıtabmızda var ve bunları bizim yerimize elin gavurunun bulması zorunuza gitmiyorumu arkadaşlar?
Bu ayetlerin her birisi bir mucize amma velakin kalp gözü açık dediğimiz sözde efendiler bu ayetler ın sırrının çözüldüğünden haberleri bile yok. işte bu durumda malesef müslümanların uzerlerındekı ölü toprağı ile mutlu olduklarını gösteriyor.
kuranda yazıyormuş, peh.

bu kuranı 1400 yıldan fazla okuyanlar hiç fark etmemiş, big bang bulunmuş.

aa bak bu kuranda yazıyordu.

ee madem yazıyordu siz bulsaydınız.

bulunduktan sonra ayet bükücüleriniz bunları bir güzel büküyor, sizde vay be ne süper bir din her şeyi yazmış diyorsunuz.

ayrıca madem her şey bu kitapta yazıyor big bangı ona bakıp bulsunlar, adamlar mal mı uzaya araç fırlatıp bi daha o kadar masrafa giriyor?
yobazların bilim düşmanı olduğunu bir kere daha doğrulayan tezdir.

nasa'nın 2015 bütçesi sadece 15 milyar dolardır. oysa abd'nin savunma (saldırı) harcamaları 600 milyar doların üstündedir.

https://en.wikipedia.org/...nnual_budget.2C_1958-2015

https://en.wikipedia.org/...dget_of_the_United_States

bu gerçekler göstermektedir ki yobazların asıl derdi uzaya harcanan parayla yoksullara yardım edilmesi filan değil, uzay çalışmalarının ortaya çıkardığı ve çıkarmaya devam ettiği gerçeklerin kendilerini rahatsız etmesidir.
Küçük araştırma kelimesini big bang arastirmasi icin kullandigimi sanan yazar.

Prensip olarak düzgun okuma aliskanligi olmayan insanlarla diyalog kurmuyorum. Ağzından nefretten başka bir şey akmıyor. Tek derdin altta kalisini temizlemeye çalışmak o kadar. Bana kalirsa insanlık düşmanı olan bu nefret saçan insanlar.
Göster bakalım nasıl ayet büyülüyor muş. Haydi görelim. Ayetler kur an da duruyor.
Objektiflik düşmanı ateistlerin, Amerika savaş harcamasına bir şey demedigimi sanmalari.

Bu konuda da açıklama yaptigim entrylere bakmadan, "laf sokayim" ergenlik triplere girmeleri.

Bunlarla bırak sohbeti aynı ortamda bile oturulmaz. Çağlar öncesi insanlardan farkı yok. Asıl yobaz bunlar maalesef.
sen kuranda yazıdğını söylüyorsun bunun, big bangın bir sürü çıkmazı var. kuranda varsa sen oraya bak bul diyorum. millet mal gibi uzaya uydu fırlatıp para vermesin diye.

ayrıca kuranda bir sürü ayetin meali farklı, tefsiri farklı. bunu zaten biliyorsunuz. türkçeye çevrilince bozuluyor da diyorsunuz işinize gelince.

sen bana big bangı açıkla, bulunduktan sonra zaten bilim bunu açıklıyor ama hemen kurandan ayette çıkıp açıklanıyor nedense.

ayrıca al mealler: http://www.kuranmeali.org...urani_kerim_mealleri.aspx
Evet arkadaslar bakiniz,

Baslik ve entry'de dine dair ufacik bir sey yokken,

Her yorumu dine getiren ateistlerin kendisidir. Söylenene bakmaz, aksine karşıdakinin dine inanması ona karşı objektifligi terk etmeleri için yeterlidir. Sonra karşıdaki kişi haliyle kendi dinini savununca, onlara da da laf atıp tartışma çıkarırlar.

Bu da sözlük tarihine geçsin. Su ana kadar aralarindan bir tane bile kibar sözler kullanan, düzgün bir tartışma yaptığımız biriyle tanışmadim.

Ha kapatmadan, Kuran'da big bang kelimesinin geçmemesi Kuranın onu yalanladığı anlamını taşımaz.
yobazların gerçekler yüzlerine vurulunca bir araba laf etmelerine vesile olan tezidir.

yobazlar bir şeye inanırken mümkün değil doğru düzgün araştırma yapmazlar. gönüllerinden geçeni doğru kabul etmeye meyillidirler.

işte gerçekler ortada!.. uzay araştırmalarına çok para harcandığını, o paralarla daha iyi işler yapılabileceğini iddia eden kendileri değil mi? kendileri!.. peki ben ne yaptım? nasa'nın bütçesi sadece 15 milyar dolarken, abd savunma bakanlığının bütçesinin 600 milyar dolardan fazla olduğunu ortaya koydum.

15 milyar dolar gibi bir rakamın dünyanın dertlerine ilaç olmayacağını anlamak için temel matematik ve ekonomi bilgisi bile yeter. o zaman üç ihtimal var:

1- uzay araştırmalarının bütçesini hiç araştırmayıp, çok yüksek olduğunu varsayarak, sallıyorlar.

2- uzay araştırmalarından rahatsızlar.

3- ikisi birden.

durum böyleyken şikayet etmek niye?

not: bizim diyanetin bütçesi 3 milyar dolar!..