bugün

eğer artı oy vermek yalakalık oluyorsa, ekşi sözlük bu durumda ne oluyor merak konusudur. malum geldiği ilk yıl -ki yılın yarısında gelmişti- en beğenilen 100 entrye 9 entry sokmuştu işbu yazar.

edit: çoğumuz zamanında ekşi sözlük'te yazdık/hala yazıyoruz. laz paçino'ya en bi çok katıldığım noktalardan birisi de bu konu. yahu sanal burası. herkesin bir sözlüğü olacak, diğer sözlüklere bok atacağız, ordaki yazarlarla dalga geçeceğiz vs. stevemcqueen buraya "lan beni tanıyorlar, herkes entrylerimi okuyacak. arada gelmişken de ders vereyim bazı konularla ilgili" tadında yazdığı belli. skimde mi? değil. oturun, okuyun, eğlenin, kapayın, çıkın.
insanların beğenilerini dile getirmesi güzel olmakla beraber, sanal apoletlere aşırı derecede itibar etmesi bazen beğeniyi aşıp, fanatikliğe dönmekte bunun sonucunda da, bu tür yazılar karşımıza çıkabilmektedir. kızsak da bazen gerçeği de yansıtıyor olabilirler...
raffine imzalı bir yazı.

(bkz: stevemcqueen/@raffine)

hmmm, yara büyük sanırım.
(bkz: hay ağzını öpeyim)
burda yazara sesleniyor. bunlar samimi değil. iki gün sonra satarlar diye. saddam idam edildiğine göre yalakalığa devam.

--bu da sana girsin--
Malum kurban bayramı, hee ayrıca yalakalığın devam etme ihtimali saddam'ın idam edilmesi kadar olanaksız durmakta.(!)
--bu da sana girsin--
artı oy vermek için yazar aramıyorum, beğendiğim için kendi imkanlarımla ödüllendiriyorum demiş şair..

şahsım adına açıp da stivmakkuin ne yazmış, ahanda kaç tane entrysi listeye girmiş gibi bir çetele tutmadığımdan mütevellit ayrıca yazar nickinden önce entryi okumamdan kaynaklanan beğenim aynı adamda yoğunlaşmışsa kusura bakmayın ama takılan sap ve kulpların en pahalısından bakalit olması umrumda bile değildir..

unutmadan edit: yalakalık diz boyu.. stiv beni yemeğe götür..alabalık füme yiyelim yanında da beyaz şarap olsun.
insan denen varlığın olduğu yerde doğal olan bir furya'dır.. uludağ'a has bir şey değildir..
insanlar güce tapar.. birileri; yazarın yazı gücüne tapar kimileri yazarın parasına... ama para her zaman kazanır..
başlığı altına entry girip, ve evet, yalakalık yapan bir yazar olarak, kısmen katıldığım tespit. steve iyi bir yazar, biz yalasak da, yalamasak da yazacak, yazmayı seviyor. gerçi ben stevemcqueeni ekşiden takip ediyordum, burada yazdığı entryler ekşi tadında değil, olamaz da, çünkü uludağ sözlük ile ekşi birbirinden bağımsız ve farklı iki oluşum. ancak ben ekşide ve burada yazdığı pek çok entryyi göz önüne alarak, ve o sırada stevemcqueen adına yapılan eleştirilere katkıda bulunmak amacıyla, stevemcqueeni öven bir entry girdim. nick altı entry olayının en fazla abartıldığı sözlüklerden biri olan ulusözlükte, stevemecqueeni seven de olur, söven de olur, yalayan da olur, laf geçiren de olur. aynı olay sözlükteki pek çok yazar içinde geçerli bir durumdur, ancak stevemcqueen tanındığı için medya eteğinde konu olmuştur, üzerinde fazla durulmaması gerekir, gelip geçici bir durumdur.
ilk olarak sanallığın gerçeği ezmeye başladığı bu süreçte, bu tip çekişmelerin yaşanmasını olası görmek durumundayız fakat belki de hayatlarındaki boşluğun büyüklüğünden dolayı kendilerine sözlüksel bir alternatif hayat yaratanları da uyarmak zorunda kalıyoruz.

hiç tanımadığım insanların, aynı derecede tanımadığım ama aynı platform içinde etkileşim içinde bulunduğumuz başka bir arkadaşın yazılarından sadece yazdıklarından dolayı etkilenmemden ve bunu sözlüğümüzün altın kurallarından biri olan oylarla değerlendirmemden dolayı ortaya attıkları bokun üzerime yapışmasından dolayı çok rahatsızım. bu arkadaşın* başka bir platformda yazıyor olması umurumda değil, okundu, anlattıklarından pay çıkarıldı, benzer şeyleri yaşamış olmanın hazzı yüzümüze bir tebessüm şeklinde yapıştı, çok da yakıştı ama hiç de yalakaca olmadı..

umarım bize bok sallayanlar kendi boklarında boğulurlar..
stevemccqueen in bir değer olduğu ortadadır. ayrıca uludağ sozlük teki en eski hesap sahiplerinden biridir.

uludağ sozlük te yazıları beğenildiği için sevgi ve saygı gören pek çok yazardan biridir.

yoksa kimseye çay simit ısmarlamış değildir.

bu tür yorumları okuyor ve ağzımızla gülüyoruz.
kısmen doğru olan önerme.

he yazıyla alakam var mı? yok... ne stıvmackuini tanırım ne entrylerini bilirim, ne nikinin alına yazılanları okudum... dikkatimi çekmedi...

ama genel itibariyle olan bir hededir... hem de her yerde, sadece burada değil...
he skimde mi? değil...
birazdan işe gideceğim, verici bozulmuş nasıl yaptırıcam diye bakıyorum, sen bana yalakalık diyorsun...
lan işiniz gücünüz yok mu sizin...
$ukela verilecek yazı, fakat medya eteğinde yok, napalım?

(bkz: hay azını seveyim)

edit: buraya konuyu yazarın açması da saçma olmuş, bakın bana ne yazdılar yorum yapın lan, görmeyenler görsün gibisinden.*
kısmen doğru kısmen yanlış olan tespit. özellikle yanlış tarafı sadece bir kişi tarafına genelleme yapılmasıdır ki; kimin kime artı oy ya da eksi oy vereceği tartışılmaz, ya da kimse kime nasıl oy vereceğini paylaşmak zorunda da değildir. doğru yönü ise, sözlükte hafızalara kazınmış birkaç uuser kardeşimizin, her zaman iyi işler yaptığının düşünülmesidir belki de. diğerleri tarafından baştacı edilmesi, yanlış sularda gezinse dahi, her yaptığının kendileri için ölçü alınması da belki yazının artı yönüdür...

edit: biliyorum eksisi bol olacak...
sözlüğe güzel şeyler katan insan alkışlanır, tebrik edilir sonuçta hakkı verilir. yaptığı işlerle güzel örnek olmuş kişiler her zaman el üstünde tutulur. sonuçta burada kimsenin bir başkasından bir çıkarı yoktur. Tebrik ve takdir etmek yalakalık olarak algılanmamalıdır.
adam, ama o şekilde ama bu şekilde uludağ'a gelmiş ve yazmış. sıradan bir yazar da olabilirdi. ne yani ekşi de daha evvel yazıyordu diye artılık entrysine oy vermeyecek miyiz? steve'in patent hakkı ekşi'de mi? istediği yerde yazar, entrysi de güzelse basarım artıyı, hoşuma gitmedi ise yine basarım eksi'yi.

ulan manyak kızdırdı beni. steve gel lan buraya, o adama inat yalayacağım seni.
yazıdan anlaşıldığı üzere bu çok değerli yazar uludağ sözlük'teki genel bir yalakalıktan değil stevemcqueen'e karşı olan yalakalıktan bahsediyor. ona göre iyi bir yazarın takdir görmesi, alkışlanması, artı oy verilmesi yalakalık sınıfına girmekte. herhalde hayatı boyunca kendisinin yaptığı iyi işlerin beğeni toplamasını da yalakalık olarak gördü.

diğer taraftan yazı ne kadar saçmaysa başlık da o kadar doğru. sıklıkla görüldüğü gibi sözlüğe hiçbir şey katmayan sözde yazarlar el üzerinde tutulmakta ve asıl yalakalık onlara yapılmaktadır. eleştirilecek konu asıl budur.
(bkz: ben de isterem)
(bkz: swh)
(bkz: hele gözün yağın yiyem)
hayatta üretebildiği tek şeyin tuvalettekilerden ibaret olan birisinin bile tuvalette kaldığı sürece ürettiği şeylerin; tuvalette kaldığı saat, kg. bazında yaptığı üretim miktarı, ıkınma sayısı gibi birimlerle ifade edilmesi normal karşılanırken, sadece text olarak görülüp duygu ifadesi yapılan bir yerde, beğenilerin birimini 'yalakalık' olarak gören zihniyetin yapmış olduğu önerme.

ne stevemcqueen kişisini tanırım, ne önerme sahibini, nede sözlük yazarlarının çetelesini tutan o siteyi. ben hoşuma giden yazıya artı veririm, gitmeyene eksi, neticede kimse benim gibi düşünmek zorunda değil, nede ben kimsenin görüşlerini benimsemek zorundayım, bu yüzden benim yaptığım oylamayıda sıfatlarla bezeyebilecek bir vatandaşa kibarca 'has.ktir ordan' derim.

yazar arkadaş keşke bu başlığı açmamış olsaydıda 'bekle burada mahalleden arkadaşlara haber veriyorum' tandansı olmasaydı, umarım buradan çalışıp durulmaz kendisine. hayatta bazen 'kedidir kedi' denilip geçilmesi gerekir.
üç beş kişi ile yapılan yalakalığın söz konusu olduğu durum. biri de benim. fakat uludağ sözlük kısmını ben de çözemedim.

hayatımıza tesadüfler istikamet tayin ediyor. bir takım fırsatlar doğmasaydı, ben belki de şimdi nalbur olacaktım... işte oyle olmadı da, tesadüf eseri böyle oldu.

lakin istersem, emekli olduktan sonra da bir dükkan açar yine nalburluk yapamaz mıyım? pekala da yaparım, kim karışır?
(bkz: yok böyle bir şey)
aradığınız şu olabilir mi?
(bkz: uludağ sözlükteki sıcak aile ortamının kıskanılması)
(bkz: zall a yalakalık yapıyorum belki mod yapar)
2006 ocaktan beri buradayım.yani burası açıldığından beri. inanın ki bunca zaman stevemcqueen'in gelmesini bekledim yalakalık yapmak için. her gece dua ettim stevemcqueen gelsin burada yazsın diye. kısmet bugünlereymiş.

edit:yukarıdaki yazdıda stevemcqueen'e yalakalık yapılmamıştır. raffine'yi haklı çıkarttığım için ona yalakalık yapılmıştır.

turkce ye sacma cevrilmis film isimleri varya onun gibi olmuş bu yazı. zira bunda da artı oy vermek yalakalık olarak adlandırılmış. niye?. stevemcqueen ekşi sözlükten geldi diye. stevemcqueen'de haksızlık var. adama kısaca ''yazdıkların bi ske benzemiyor ama yalakalarından dolayı kurtarıyorsun'' deniyor. sanki ekşi'de yazan bu adam değildi.

buradaki insanlara çamur atmak bu kadar kolay mı?

edit:ekşi sözlükte hesabım yoktur. rahat rahat artı oy verebilirsiniz. yalakalıktan sayılmaz!.
nacizane bir yazıyı okumuş yazar, ardından genelleme yapılan uludag sozluk bölümünü çıkartmış verilen örnek kendisi ya hemen adından söz edilmesi için başlığı yapıştırmış yazar. ama helal olsun bu işler böyle yapılıyor demek öğrenmiş olduk dedirtti. tekrar helal olsun kafa dinleme olayını (#1074778) kendi söylemiş yazardır, ardından inkar da etmemiş değildir.

hee bir de ali'si var bunun. her boku birlikte savunurlar, amiyane sözle birlikte seviştikleri. zamanla kendilerini göstermekteler. eleştiriye kapalı bünlerin verdiği mutluluk portresi olarak; (#1124111)

arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyliyeyim sözünü akıllara getirmiş yazar olarak belirttikten sonra yazıma son veriyorum.

tanım: sağlam yazmışım, populer bünyelere yaramış!