bugün

prefabrik evler anahtar teslim 100 bini bulabiliyor.

söylendiğine göre boş konteynırlar 7 binlira imiş.

bu işi yapan tasarımcılara para yedirmemek için nasıl bir yol izlenebilir merak konusudur?
yazayım hadi.

yere 10 cm beton atacaksın.
sonra inşaat kerestesinden 5-10 ölçülerinde iskeleti çakacaksın.
iskeletin üzerine ya 2,5 cm tahta ya da dıştan suya dayanıklı alçıpan çakacaksın. üzerine dıştan strafor yalıtım malzemesi tutturacaksın.
içten de normal alçıpanla bölmeleri yapacaksın.

50 m2 nin maliyeti 20 yi geçmez. elektrik, su alma ve abonelik işlemleri hariç tabi. doğramaları hazır alacaksın. daha doğrusu önce onları al ki ölçüsüne göre yerini bırak.
strafor dedik üzerini kendi sıvasıyla sıvayacaksın tabi.
Sağlam bir firmayla Anlaşmanız icap eder.
50m2 biraz küçük değil mi? ben 110m2 yapmak istesem mesela şu örnekleri çok beğendim;

görsel

görsel
beğeni ve seçeneklerin sonu olmamakla birlikte istenirse 200 m2 de yapılabilir.
sistem belli.
inşaat kerestesinden iskelet.
dışa suya dananıklı alçıpan ve strafor üzerine de strafor sıvası.
iç bölmeler normal alçıpandan.
inşaattçı, tesisatçı, betoncu, marangoz, elektikçi, boyacı vs. Vs. Hepsiyle ayrı ayrı anlaşıp iş yaptırmaya kalkarsan allah korusun kanser olur o evin hayrını göremezsin. En iyisi anahtar teslim anlaşman.

Yok kendim yaparım dersen resimlerdeki gibisi zor ama o dediğin küçük konteynerları yan yana birleştirip belki. Olur ama estetik kaygıların olmaması lazım.
kendin yaparsan yarı fiyatına mal edersin.
50 bin e 100 m2 anahtar teslimi bitirir içine girersin.

tek yapacağın orta halli bi inşaat kalfasıyla anlaşmak.
o sana alt betonu da döker, iskeleti de çakar. hatta braz cesursa alçıpanlarıda çakar. straforlarıda. sıvayı bile vurur.
inşaat kerestesinin kullanıldığını ilk defa duyduğum, evlerdir.

bildiğim kadarıyla prefabrik hammaddesi ile yapılıyor. tek katlı olduğundan direk bile koymuyorlar.

adapazarında yapan biri ile 1-2 dk. konuştum 100 bin liraya anahtar teslim diyor.

konteynırları istenilen ebata göre fabrikasına yaptırmak 20-30 bin lira ise söylendiğine göre, temeli, çatısı, camları,fayans,mutfak dolap-tezgah derken 70 binliraya şahane bir ev çıkabilir değil mi?
inşaat kerestesi ile yapıldığında daha sağlam olur. prefabriklerin iskeleti yok. olsa bile incecik teneke.
ayrıca fiyat farkı ortada. 100 bin nerde 50 bin nerde.
o zaman evi anahtar teslimi almak yerine kendimiz yaptırmak gerekmektedir. fiyat farkı büyük.. estetik bir evi tasarlayıp komşular ile akşam mangal partisi yapıcaksın, evin tapusunu da baldızın üzerine yapıcaksın, ohh miss.
çok güzel keresteden prefabrik ev yapma fikri lakin, kerestenin yaşam süresi ve dayanımı betonla bir olur mu? o kerestelerin düzenli olarak pinotexlenmesi gerekir, bakımının yapılması gerekir. çelik, plastik, kereste bunlar ömrü kısa olan malzemelerdir. bakım gerektiren malzemelerdir. yoksa betondan çok daha ucuza mal edersiniz kereste ile. bir de ustalarla uğraşması var. eğer bu sektördeyseniz kendinizin yapması mantıklı olacaktır lakin inşaata çok uzaksanız elinize yüzünüze bulaştırabilir, pişman olabilirsiniz.
şunu da eklemek lazım.
belediye nin sınırları içinde yapacaksanız. izinler ve projelerle ilgili masraflar var.
betonarme ya daprefabrikte olsa, self prefabrikte olsa bunlar gerekli.
100 m2 için en az 30 bin tl gider, bunlara, köy sınırları içindeyseniz. işiniz daha kolay. o kadar masraf olmuyor ama gene de izin gerekli.
en güzeli mevcut bi evi tadilatla bu hale getirmek. ya da yıkılmış bir ev vartsa onu yapmak ya da garaj, ambar gibi bişeyi eve çevirmek.
kırsal alanda binaya gerek yok, gece kondu dediğiniz evleri abd de milyonlar kullanıyor.
aranızda gecekondu ile prefabriği karıştıran maymunlar var.
şaka lan şaka. görüştür. saygıdeğerdir.