izmir'de var mı diye merak ettiğim uygulama ?
Bizim taksiciler o kadar reklamını yaptı ki bilmeyen de öğrendi, herkes kullanır artık. *
uber kullanmayanın

ya parası çoktur

yada aklı yoktur.
Hayat kalitemi arttırmış olan uygulama. işe bununla gidip dönüyorum. Hem taksiden daha ucuz hem de mercedes vito'da şoför gıygıyı çekmeden seyahat. Düşünenin uygulayanın ellerinden öperim.

(img:#1575412)
softbank %15 hissesini 8 milyar dolara satın alacakmış.
http://www.sozcu.com.tr/2...zde-15ini-aliyor-2152420/
Kesinlikle her türlü övgüyü hakediyor.
80 ülkede 650'den fazla şehirde faaliyet gösteren firma.
uygulama türkiye'de 1.5 milyon indirilmeye sahiptir.
Avrupa’da, 11 milyonu aşkın aktif kullanıcısı bulunuyor.
Turk haber kanallarinin pek orali olmadigi bu olusum euronews tarafindan surekli haber konusu yapilmaktadir.gizli bir reklam kokusu almıyor değilim.
Taksicilier ve esnaf bilmem nesi başkanının dediklerine bakılırsa adamlar muhtemelen bayağı profesyonel çünkü başkan bunlarar paralelci demeye kadar götürmüş yok milleti soyuyorlar yok sikiyorlar falan. Lan siktir oradan.

iki tane olaydan bahsedeyim.

Geçen hastaydım hastaneye yetişmem lazım bi taksi geldi bindik taksici titreyen çatallı sesiyle "gençler sigarayı atayım mı?" dedi bizimkilerde yok aaaağbi bizde içiyoz zaten " dediler lan am kafalılar ben hastayım kusmak üzereyim sen burada sigarayı atayım mı diyorsun amcık para vereceğim sana ben.

Dönüşte denk gelen tam ironiydi hastaneden çıktık muhtemelen raksicide hastaneden çıktı el ettik aaa taksi geldi durdu arabanın solu yok dayı içeriden el kol yapıyor baktım tek kol dayı omuza kadar alçıda amına koyim lan allah belamı versin şaka değil. Dayının sol kol askıda tavana bağlı alçılı. Sağ elde sigara sağdan bindik. Sol zaten vuruk tren geçmiş sanki içinden ameke. Beni bi gülme aldı bindik niye bindik lan geyik ironi her şey var niye kaçırayım. Bindik dayı hayırlı olsun içindeyken mi alçıya aldılar falan 15 dk dalga geçtik.

Uber de bu yok

Merhaba abbas bey hoş geldiniz. Uber adamdır.
Taksici kekoların kökünü kurutan uygulama.
Gıcık oluyor taksiciler bu uygulamaya.
Silkemiyorlar halkı çünkü.
bugün hakkında yapılan höt zötün bir zamanlar matbaa için de yapıldığını göstererek aslında tarihin tekerrür etmesi hadisesini yaşatan app.

hiç kullanmadım.
kullanan kişiler biliyorum. gayet de memnunlar.
ben de ileride farklı işler için kullanmayı düşünüyorum.

taksici tayfası memnun değilse belli ki bişeylere çomak sokmuş.
devir değişiyor. çağa uyacaksın sen de.
işleyişi hakkında %100 bilgi sahibi değilim. uygulamayı da kullanmadım. sadece aldığın hizmeti ve şoförü puanlayabiliyorsun bunu biliyorum bir de şoförlerin bu doğrultuda daha kibar bir hizmet anlayışı sunmaya çalıştıklarını. fakat son günlerde uber'in ivmesinin fazlasıyla artmasından mütevellit ben yakın zamanda bu uygulamayla ilgili de rezaletlerin yaşanabileceğini düşünüyorum. çünkü türkiye'de yaşıyoruz ve bu memlekette bir şey popi olduğu zaman onun boku mutlaka çıkarılır emin olun.

buradaki şoför bi yere kadar ' dur susayım beni kötü oylarlar, ekmeğimden olurum ' der. bi yerden sonra sikerler ulen mottosuyla sağlı sollu girişir yolcuya vb. saçmalıklar...

zaten çok kimseye plaka vermeye başlandı ve hepsi zaten daha önce küfrettiğimiz taksici artıkları.
nasolsa uber var

devlet sarı taksileri yasaklasın

sarı taksinin ne gereği var ki.
sürekli istemsizce reklamı yapılan güzel bir uygulamadır.
sürücülerinin bazı taksiciler tarafından müşteri gibi çağırılıp, dövüldüğü hizmettir.

(bkz: http://www.webtekno.com/m...foru-dovduler-h41954.html)

bu "taksici" arkadaşların hatta devletin anlamadığı temel konu bence Amerikalı ekonomist Joseph Schumpeter'in ortaya attığı "yaratıcı yıkım" kavramıdır.

Schumpeter'e göre ekonomi eskiyi yıkıp, yeniyi ve tüketici için daha iyiyi getiren endüstriyel bir mutasyon sürecidir.

bu durumda şunun iyi anlaşılması gerekir. taksicilik "yaratıcı yıkım"a kurban gitmeye başlamıştır. biz tüketiciler bundan fayda sağlayacağız. daha konforlu araçlarda, daha yüksek standartlarda seyahat edeceğiz. taksiciler bundan zarar görecek. bu, doğal ve normal bir süreçtir.

adı uber olmuş, veli olmuş önemli değil. sanayideki tork anahtarı bile olmayan oto tamiricisi yetkili özel servise nasıl kaybettiyse; mahalle arasındaki catering nescafe'yi sulandırıp satan dandik café'ci Starbucks'a nasıl kaybettiyse taksici de über'e kaybedecek.
taksicilerin bu tepkisi devam ettiği sürece, insanlar tarafından daha çok tercih edilmesi muhtemel uygulama.

la casa de papel dizisinde buna benzer bir sahne vardı. brezilya - kamerun maçından bahsediyordu. böyle bir maç olsa, dünyada birçok kişi kamerun'un kazanmasını isteyeceğini söylüyordu.

dün yaşanan taksicilerin şiddet hadisesinden sonra, twitter'da bugün 100.000'e yakın konu hakkında tweet atıldı. reklamın hasını yaptılar.

bursa'dan istanbul'a ido ile gelip, yenikapı iskelesi'nde inmeden önce feribotta yanınızda oturan biri ile aynı semte gittiğinizden tek taksi ile yolculuk etme konusunda anlaştınız diyelim. taksici eğer yolda sizin daha önceden tanışmadığınız anlarsa size tepki gösteriyor. ama aynı taksi şoförleri, sizinle aynı yöne gidecek farklı 3-4 yolcu alıp hepsinden gittiği mesafe kadar ücret talep ediyor. mesela eminönü'nde inenden 15 TL alıyorsa, karaköy'den 20 TL, beşiktaş'tan 30 TL istiyor. yolcunun kendi arasında anlaşması haksızlık ama bu hak öyle mi?

peki bu olaya karşılık, uber ne yapıyor? aynı yöne gidiyorsanız, beraber hareket edin ve tutarı aranızda paylaşın diyor.

https://www.uber.com/tr/b...a-100-tl-indirim-kazanin/

hangisinin yaptığı daha topluma faydalı? hangisi daha ahlaki? insanlara tasarruf ettirmek mi, yoksa başka bir meslektaşına ihanet edip o yöne gidecek farklı yolculardan gittiği mesafe kadar ücret almak mı?

gerisini siz düşünün...
Taksiciler müşteri gibi çağırıo dövüyorlarmış adamları.

Yani burdan anlıyoruz kş taksiye asla binmememiz gerek.
annanemi almak için taksi tutup belli bir mesafe gittikten sonra beklemesini rica edip annanemi alip gelecegimi söyledim. bunun için bin türlü laf edip yolda binbir türlü zibidilik yaptıktan sonra taksicilerin anasını sikiyim uber adamdır.
türkiye'de resmen yasak olan uygulama/ticaret.
Uber kaka uber yasak demek yerine, insanlar neden uberi tercih ediyor diye sorulsa zaten mevzunun rengi ortaya çıkacak.

En dürüst taksici benim diyen taksici bile günde 20 tl takmıyor ise dikiz aynasından karıyı kesmiyor ise beni siksinler. Sarı piçler.

Bir de 3-4 lira para üstü beklerken, bozuk yok abi derler.
ubere saldırılar sayesinde bindiğimiz taksilerin nasıl dehşetengiz olduğunu öğrenmiş olduk. Taksi alemi tamamen mafyanın eline geçmiş, uber'e destek olmak can güvenliğimiz gereğidir.
ilk olarak hastaneye gideceğim zaman kullandığım uygulama. araç geldiğinde ve o ilk bindiğim anda kendimi ingiliz dükü falan sandım. zaten araçtan inince insanların bakışları v.s. büyük ihtimalle aracın benim olduğunu zannettiler. acayip havam vardı ta ki sgk hastanesinin kapısında inene kadar. bu da böyle bir anım.

fakat ondan sadece bir gün önce, sarı taksiyle gittiğimde abi ameliyatlıyım biraz yavaş gidebilir misin dediğimizde öfff, püfff. şurası kapalıdır şurdan gidelim. ben ordan gitmem. aracı bırakıcam gibi bahaneleri biliyorsunuz zaten. özellikle hastanız olduğu vakit sadece uber kullanmanızı tavsiye ederim.

gelelim fiyatına, yoğun olmadığı saatlerde sarı taksi 10 tl'den kontağı açıyor, uber ise 13 tl'den. aradaki fiyat farkı 3 tl. fakat uber xl yani vip araca biniyorsunuz. gördüğünüz kibar davranış, aracın konforu, yol tarif etmek zorunda kalmama, telefonunuzda ne fiyat gösteriyorsa onu ödersiniz.

daha önceki yıllarda gördüm fakat deneme konusunda çekincelerim vardı. daha sonra taksiciler uber'i protesto edince bunun iyi bir şey olduğunu anladım ve ertesi gün kullandım.
sözün kısası sadece bir kere deneyin. bakış açınız zaten komple değişecek.
Adana’da var mı acaba?
Uber girişimcilere taksi plakası olmadan ticari faaliyet gösterme imkanı sağlıyor. Bu da onu benzersiz kılıyor. Bunun farkında olan sürücüler yanlış yapmamaya özen gösteriyor. Sabıka kaydı istenir sürücülerden, takside öyle değil plaka sahibi hariç diğer tüm sürücüler allah a emanet seçiliyor.
Aracı program üstünden çağırıyorsunuz, vereceğiniz ücret programda yazıyor. Dur burası kapalı şuradan götüreyim gibi abuk subuk muhabbetlere girmiyorsunuz. Dolandırıcı olmayacağı ne malum diyen arkadaş taksicilerin dürüstlüğü karşısında eriyoruz her gün.