bugün

içendeki Farsça ve Arapça sözcüklerin Türkçe karşılığı olmasına rağmen çoğu unutulup gitmiştir. Şu anda hangimiz Arapça makas yerine sındı sözcüğünü kullanıyoruz?
Paul Roux: ''Türkçe akıl ve düşünce dolu, matematiksel bir dildir.''

Molière: ''Şu Türkçe ne hayran olunacak bir dil, az sözcük çok şey söyler.'
zor bir dil. özellikle avrupalılar açısından.
i wozniak: '' türkçe ne kadar enteresan bir dil üreme organları için bir sürü tabir var.''

affedersiniz ama penis olarak bilinen yarrak için sikten tutunda çavuş ve kamyona kadar çeşitli söylenişleri vardır.

bayanlardaki kısmı siz yazı istedim. ama kuku güzeldir kuku.
türk topraklarında yaşayan

kürtlerin istemeyerek de olsa sike sike kullanmak öğretmek zorunda oldukları dil.
89.000 civarı öz kelimeye sahip, dünyanın en zengin dillerinden biridir. Yabancı kelimelerle beraber 104.000 civarı kelimeye sahiptir.
oldukça sert bir dil. işin ehilleri buna ne der bilmiyorum ama çok sert bir karakteri var türkçe'nin. istanbul ağzı en yumuşağı diyebiliriz. Anadolu'dan itibaren doğuya gidildikçe konuşma sertleşir. hırıltılı h, k, t, ç sesleri artar. Diğer şive ve lehçelerde de durum böyle. Özellikle Göktürk Yazıtları veya Irk Bitig okunurken daha iyi anlaşılır bu.
edit: ulan ne güzel bir tespit yapmışım eksileniyorum.
kasımpaşalı bir kabadayı tarafından beğenilmeyen örselenen dilimiz.

bir sabah kalkmış sadece türkçe yi görmüş.

türk dili, kökü sümerce olan m.ö. 3500 yıl öncesine dayanan zengin bir dil.

sen bilmiyor olabilirsin o ayrı.
Son zamanlarda eksik olduğunu falan söyledikleri birici dilimiz. Neymiş efendim özümüze dönecek osmanlıca öğrenecekmişiz. Kimi kandırıyorsunuz be? Bir kaç alıntı yapmanın tam da sırası sanırım...

Öncelikle türkçemizin zengin olduğunu kanıtlayalım...

" Ali Şir Nevai, Farsçada ördek anlamına gelen bir sözcük varken Türkçede 26 tane ördek anlamına gelen sözcük bulunduğundan söz eder Muhakemet ül-Lugateyn'de. Farsçada at anlamına gelen yalnızca esb sözcüğü vardır. Türkçede at anlamına gelen sözcük sayısı otuzdan çoktur. Osmanlıca döneminde unutulan Türkçe sözcüklerin yerine Arapçaları, Farsçaları konulmuş diye Türkçeyi yetersiz sanmak gafletten başka bir şey değildir. "

Ayrıca neden dilimizi bir kenara atmamızı istediklerini de şu yazacaklarım açıklar sanırım...

Bir milleti yok etmek isterseniz askeri istilaya lüzum yoktur; tarihini unutturmak, dilini bozmak, dininden soğutmak ve dolayısıyla manevi değerlerini, ahlâkını yozlaştırmak kâfidir. (Peyami safa)

Hala anlamadıysanız bazı şeyleri, görmemek için gözlerinizi kapatmaya devam etmekteyseniz diyecek bir şeyimiz yok...
dünya dilleri arasında özne düşürebilen dillerdendir.
Günümüzde iğrenç derecede kötü kullanılan, saygısızca davranılan, hor görülen ancak o kadar güzel ve önemli olan dildir.
ana dilim olduğu için söylemiyorum, çok güzel bir dildir. aynı zamanda dünyada öğrenilmesi en zor diller arasındadır. günümüzde gittikçe yozlaşan dildir. bu güzeli dil arapça, farsça, fransızca sözcüklerle dolduranlar utansın. kurallarına da dikkat etmeyenler utansın türk olduğuna.
aslında yozlaşmayan dil.

dil yapısı gereği sürekli değişen ve gelişen bir olgudur. günümüzde diller arası etkileşim maksimum düzeye ulaştı. bu nedenle dile yabancı kelimeler girmesi normaldir. şahsi kanaatimce bu yozlaşma değil bir gelişmedir. tabi burada yozlaşmadan kastımızın ne olduğunu da belirtmek gerekir. ben bu konunun uzmanı değilim, ve bu konuda yazdıklarım sadece kendi düşüncemdir. ben türkçe'nin kelime bazında yozlaştığını düşünmüyorum.
dünyanın en zor dili olmakla birlikte, özünde kalmış bir dil.
Çinceden sonra en zor dil olduğu söylenen dildir. Sondan eklemeli dil olması zaten zor olduğunu gösterir. Yani bi kelimeden bi sürü kelime türetıliyo.
dünyanın en cılız,zayıf,yetersiz dilleri arasındadır.
içeriği zengin olduğu halde çeşitli nedenlerden dolayı kendisini geliştiremeyen dildir.
yapılan imlâ hatalarına, kelimelerin yanlış kullanılmasına, yanlış okunup yazılmasına, bağlaçların bir türlü doğru kullanılamamasına tahammül edemediğim bir dil'dir.
kıymetini bilmediğimiz dilimizdir.
"unutmayın, başka hiçbir dil bilmeden sizi adriyatikten çin seddine kadar götürebilecek tek dil vardır: Türkçe." oktay Sinanoğlu.
(#27533369)
https://scontent-fra.xx.f...01a486895&oe=55E03CDE
Güzel dildir. Gerçekten kullandığımız dil diye söylemiyorum benim beğendiğim bir dil. Kabada değil gayet resmi ve hoş bir dil.
dünyada tam 220.000.000 kişi türkçe konusuyor ve en çok kullanılan diller sıralamasında 5.sıra da.
Bu listeye göre ilk 20de bile degil: http://dailynewsdig.com/t...ken-languages-world-2014/

Ama sözlük yazarlarına göre cok konusuluyprmuş. La portekizce, arapca felan bile daha fazla sadece bangladeşde konuşulan bengali bile daha fazla.zuhahaha.
"Hayat" ve "kadın" gibi muazzam iki kelimenin yan yana gelip tamlama oluşturmasıyla anlamının bir o kadar kötüleştiği bir dildir.