bugün

Güzel ülkem tarihi yönlendiren pozisyonunu kaybetti. Üretim yapabilen, bilgiyi yeniden formüle eden bir toplum değiliz. Güney kore kadar etki sahamız yok, ulusal savunma füze sistemimiz oluşturulmadı. Kromu bile dışarda işletiyoruz, güneş pili, araba motoru, bilgisayar çipi üretemiyoruz. Üniversitelerimiz iyi bir liseden öteye geçimiyor. Sözün kısası sıradan bir ülkeyiz, tek ürettiğimiz beton ve rant. Ama hala türkiye çok büyük ülke diye söylemlere devam ediyoruz. Son yıllarda eğitim dibe vurdu. Paçoz ve yazboz bir eğitim sistemi ile buraya kadar. Gururla anlatabileceğimiz şanlı tarihimiz dışında elimizde ne kaldı. Siyasi ve kısır tartışmalar dışına çıkıp gerçek problemlerimize ne zaman eğileceğiz.
malesef öyle görünüyor. bu çağda hiçbir devlet kolay kolay savaşa girmek istemez. oysa türk'lerin en büyük özelliği savaşçı kişilkleriydi.
Tarihi yazan Türkler bu sahneden silinmeyecek kadar geniş bir Coğrafya ve potansiyel taşıyor. Zaman zaman geri kalabiliriz ancak dünyayı yönetme potansiyeli olan 5 milletten biri her zaman Türklerdir.
son 5 veya 6 yüzyıldır dünyanın başat güçleri hep batı'dan çıktı, yani çağdaşlık seviyesini batı belirliyor. biz ise türkiye türkleri olarak ülkümüz bu seviyeye ulaşmak olmasına karşın bu seviyeden geri kaldık. bu açığı ancak bilime, sanata ve teknolojiye daha fazla önem vererek kazanabiliriz. bunu pek başarabilmiş gibi durmuyoruz. bu nedenlerden dolayı uluslararası alanda politika yapan, yapılan politikaları etkileyen değil; yapılan politikalardan etkilenen yandayız.

tüm bu olumsuzluklara karşın türkler'in tarih sahnesinden silineceğini sanmak şu an için hayaldir. çünkü tüm geri kalmışlıklara karşın ortadoğu'daki ve yakındoğu'daki en gelişmiş ülke türkiye'dir. ne kadar üretemesek de müthiş bir üretim potansiyeli vardır. nüfus, yeraltı ve yerüstü zenginlikleri, para ve ticaret hacmi, jeopolitik konum vs vs...

dünyadaki sahip oldukları tek şey petrol olan araplar tarih sahnesinden çekilmiyorsa, türkler'in bu sahneden çekileceğini düşünmek hayaldir.

tüm bunlara ek olarak, türk silahlı kuvvetleri, dünyanın sayılı orduları arasında yer almaktadır. "öyleyse 30-35 yıldır terörü niye bitiremiyor" diye sorabilirsiniz. yanıt: tamamen politik yeteneksizlik ve teröre verilen uluslararası destek... (pkk silahları nereden alıyor?!)

bilimde ve sanatta da 0(sıfır) noktasında olmamakla beraber, türkler yalnız türkiye türkleri'nden oluşmamaktadır. 350-400 milyon bireyi olan bir ulusu kimse tarihte yok sayamaz.

türkler olmadan bir dünya tarihi yazmak mümkün değildir. (ilber ortaylı)
mısırlılar, romalılar, yunanlılar nasıl çekildiyse avrupa güç kaybetmekteyse doğal olarak tarih sahnesinden çekilirsin.
takılıp kalınmaması gereken durum.

tarih sahnesinde en sümsük milletler bile arka taraflarda bile olsa yer alır. türksünüz diye bu kadar hayıflanmayın.
milliyetçi kafasıyla ancak bu kadar oluyor denebilecek önerme.