bugün

80 öncesini bilenler bilir. komünist olmayan genç neredeyse yok gibiydi. sağda solda bölük pörçük akıncılar yani msp liler, bi de mhp liler vardı. köy kahveleri bile komünist dayı ve amcalarla doluydu.
ben hakkat çocuk aklımla ne zaman kominzm gelecek diye korkardım.
sanayileşmemiş bir ülkede işçi sınıfı olmadığı için komünizm olamaz, olsa olsa, ceberrut "her şeyi ben bilirim" tepeden inmeciliği olur.
... esasen öyle bir ihtimal dahi olmaması...

bu ülkeye komünizm asla gelmez, gelmezdi, gelmeyecekti de.. her şey kahvedeki dayıların menfii dünyaları içinde geçerli ve tutarlıdır..

komünizm gelecek korkusu yaşayan insan, komünizm korkusuyla güdülen insandır..
bal gibi de gelecekti gibi oldu.
ya arkadaş ne diyorum sana, komünizm prppagandası kahvede bugün, kendini dinle tanımlayan insanlar o gün komünizm propagandasının etkisindeydi ve ona bağlıydılar.
e halk istiyorsa kim engelleyecekti ki acaba?
tabi bu propaganda silahla ve zorlamayla başarılı olmuştu. önce canından korkan kahvedeki dayı sonra da olaya inanır olmuştu.
daha ne olsundu.
Korkmanıza gerek yok türkiye de komünist sayısı diğer adıyla insan sayısı çok az olduğu için komünizm gelmez.
80 öncesini bilen bilir yazmış .

80 öncesini bile bilmek için şimdi 60 yaş ve üzeri olmak gerekir..
allahtan parayı buldular da ne komünizm kaldı ne sosyalizm.
Faşizmin içinde boğulduğumuz şu günlerde diyorum ki keşke yalancıyı *ikselerdi.
Ayrıca 80 öncesini sen nereden biliyorsun velet? O dönemde puştlar solcuları katletti. Komünist yaftası yapışırdı hemen solcu kesime. Sol gidince ortalık ikiyüzlü, sahtekar, allah ile aldatan sağcı kesime hibe edildi. Türkiye hiçbir zaman komünizmin eşiğine gelmedi ama faşizmle boğuluyor. Solu rahatsız edici bulan ibne Amerika nedense bu dinci yobazları çok sevdi. Artık birkaç zaman sonra rahatsız olup demokrasi getirmeye gelir orospu çocukları. Siz de oturup solcuların komünist olduğundan söz Edip ABD daşşağı yalarsınız artık.
bir sosyalist olarak, üzülerek söylemek isterim ki; ülkemiz hiçbir zaman komünizme yaklaşamamıştır bile. çünkü bu ülkenin yüzde doksanının komünizm hakkında hiçbir "gerçek" bilgisi yoktur. zaten her iki lafından biri "müslümanız elhamdülillah" olup da, yaşamı boyunca bir kez bile "türkçe" kur'an okumamış bir güruhun komünizm konusunda bilgili olması da beklenemez.
bu olayı tarihçilere bırakıp bu günlerde hangi eşiklerin önünde olduğumuzun sorgulanması daha isabetli olur diye düşündürür.
aslında ütopik bir ideadır. komünizmi sosyalizmden ayırmak gerektiği de düşünülürse ben öyle bir dönemin yaşanmadığını iddia edenlerdenim.
şu an itibariyle kapitalistler medyayı o kadar iyi kontrol ediyor ki ve liberal politikaya dayalı eğitimle bu tehlikeyi bertaraf ediyorlar..
--spoiler--
işçi sınıfı neredeydi o arada biz göremedik onu.
--spoiler--

sorun tam da bu işte; ülkemizde geçimini işçi olarak sağlayan bir "güruh" var, ama bir işçi sınıfı yok. hiçbir zaman da olmadı. çünkü sınıf olmak her şeyden önce bilinç sahibi olmayı gerektirir, ki ülkemizde bilinç ile pirinci ayırt edebilecek kaç kişi var ki?!...
Keşke donmeseydide bugünlere gelmeseydik. En azından parasız pulsuz ama eğitimde sağlıkta eşit ve bedava yaşadık. Donmedikde ne oldu? Parasız pulsuz ve hayvan gibi yaşıyoruz.
adamlar, sen nereden biliyon, o zaman yaşıyormuydun lan velet falan demmişler. hakkat çok güldüm.
lan oğlum benim o günleri bizzat yaşamış tanıdıklarım var. adamlar objektif insanlar. şu anda bile tarafsızlar ne kominist ne sağcılar. ayrıca gene objektif bakışla bir sürü tarihçi okudum. öyle günlük siyasilerden uzak, kendine maddi çıkarmaya çalışmayan tarihçiler.

bak devletin bütün kurumlarına girmişler, yapılanmışlar. mesela pol der diye bi dernek var.
yani polise seni tehdit eden insanları şikayete gitsen onlarda aynı görüşten. kimi kime şikayet ediyon.
tamam o derneğin karşısında pol bir diye bi dernek te var ama üye sayıları çok az.
adam geliyor esnafın dükkanina bilmem ne sol adlı derneğe yardım yapacaksın diyip para istiyor. istersen verme. başına neler gelir bilinmez. artık dükkanını mı bompalarlar, gelip seni doverler mi? bilmem.
e bak diyorum bunları şikayet edeceğin bi mecra yok. onlard aynı dernek veya örgütten.
e bu kadar sahipsiz memlekette, o kadar fazla sayıda militan varsa bu memleket nereye gidebilir. elbet onların istediği kominizm e.
ya diyorum ya halkın en az %80 i isteyerek veya istemeyerek komünistti. çoğuda istemeyerek, ortama uymak mecburiyeti hissettiğinden öyle gözüküyordu.
düşünsene adamları şikayet edeceğin yer yok. emniyette bile örgütleşmişler.

ee nasıl gelmesindi, komünizm.