bugün

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,
Türkiye’nin 1 milyar 221 milyon 459 bin 911 ton altın rezervinin bulunduğunu açıklamış.
Üstelik bu rezerv tahmin değil görünür rezerv. Yani kesin rezerv.

yanlış okumadınız: 1 milyar 221 milyon 459 bin 911 ton.
yazıyla da yazalım. olur ya yanlış anlaşılabilir.
bir milyar ikiyüzyirmibir milyon dörtyüzellidokuz bin dokuzyüzonbir ton.

köşeyi dönmüşüz de haberimiz yok.
ama bakan açıkladı da rahatladık.
artık bundan sonrasını dıjjjj güçler düşünsün.

doğru mu peki... değil.
olsa ne güzel olurdu ülkemiz ve insanlarımız için.
maalesef kazın ayağı öyle değil.
kazın ayağı perdeli.
sayın bakan ya konuyu bilmiyor yada birileri sayın bakanı çok pis oyuna getirmiş.

tüm dünyadaki altın rezervi 45 bin ton.
ülkemizde altın işine bakan kuruluşumuz olan mta nın,
Temmuz 2016’da hazırladığı rapora göre Türkiye’nin bilinen ve envanteri yapılmış toplam altın rezervi 1.175 ton.

şimdi googla giripte "dünya altın rezervi ne kadar" yazarsanız şu sayfaya erişirsiniz:
https://www.google.com/se...rceid=chrome&ie=UTF-8

şimdi googla giripte "türkiye altın rezervi ne kadar" yazarsanız şu sayfaya erişirsiniz:
https://www.google.com/se...rceid=chrome&ie=UTF-8

ve aradığınız bilgiye rahatlıkla erişirsiniz.
haberin kaynağını da bırakalım. emeğe saygı şart:
https://odatv4.com/128-mi...izi-bulundu-06052120.html

not: bugünde ülke olarak köşeyi döndük çok şükür.
ama yine de sorayım 128 milyar dolar nerede?
alıştığımız palavralar. keşke biraz usturuplu atsaymış.

erken seçim kesinleşti diye anlıyoruz olayı.
resmi belgeleri de bırakalım ki troller bik bik etmesin.

görsel
görsel

not: 4 milyar ağaç diktik söylemi,
bu 1 milyar ton altın söyleminin yanında fidan gibi kalır.
boru mu 1 milyar ton altın.
dünyanın tüm petrol rezevlerinin getirisini ters köşe yapar.
o kadar yani.
1 milyar ton mudur bilemem ama, bakan bey haklı. zira türkiye'de ciddi bir altın rezervi var. hatta ve hatta ülkemiz avrupa'nın en fazla altın rezervine sahip ülkesidir. bu yıllardan beri bilinen bir gerçek.
(bkz: avrupa nin en fazla altin rezervine sahip ulkesi/#3083492)

lakin ben şimdi sevgili akepelilerin hevesini kursaklarında bırakacağım, o yüzden peşinen özür dilerim.

şimdi, "1 milyar ton altın rezervimiz var" deyince o 1 milyar ton altın cebimize girmiş mi oluyor? bu akepeliler çok seviyorlar boş konuşmayı hayal kurmayı...
o bahsedilen 1 milyar ton altın rezervi osmanlı döneminde de vardı, bizans zamanında, roma döneminde, pers işgali sırasında, hititler zamanında dahi vardı o altınlar.

toprağın altında...

sevgili bakanımız belki bilmiyorlardır, bilale anlatır gibi anlatayım ben o halde...

çokomelli bakanın bahsettiği 1 milyar ton altının bir kısmı mümkün rezerv'dir.

ben şahsen şahsım olarak sayın bakanın "mümkün rezerv" terimini hiç duymadığından adım gibi eminim ama bunu ispatlayamam.

mümkün rezerv; boyutları hiçbir şekilde belirlenmemiş olan ve varlığı ancak ümit edilen maden kütlesini ifade eden kavramdır...

yani 1 milyar ton altın rezervinin bir kısmı, akp'lilerin "ümit ettiği" mümkün rezervdir. 5 milyar ton olarak da ümit edebilirler. çokomellerine kuvvet...

sayın bakanımızın bilmediği bir kavram daha aktarayım o halde.
mümkün rezerv'in dışında bir de potansiyel rezerv vardır.

potansiyel rezerv; varlığı belirlenmiş olmakla birlikte teknik ve ekonomik nedenlerle, günün koşullarına göre işletilmesi olanaksız kaynaklardır.

yani bu 1 milyar ton altın rezervinin bir kısmı da potansiyel rezervdir. yani varlığını bilirsin, nerede olduğunu bilirsin, ama ulaşamazsın...

sayın bakanımız 1 milyar ton altın rezervinden bahsederken işte bu mümkün rezerv ve potansiyel rezervleri kastettiği çok açık.

"e peki tengir, içimizi karartma amk, bakan beyin bahsettiği bu rezervin hiç mi faydası olmayacak bize, hiç mi çıkaramayacağız" dediğinizi duyar gibiyim. duydum hatta...

tabi ki bu bahsedilen 1 milyar ton rezervin küçük bir kısmı halihazırda çıkartılan, kullanılan, çıkarılabilirliği olan rezervlerdir.

bunları da kendi aralarında; faydalı rezerv ve faydasız rezervler olarak ikiye ayırıyoruz.

ülkemiz faydasız rezerv sahası konusunda son derece zengin bir coğrafyadır.

adı üstünde faydasız rezerv; jeolojik yapının iyi bilinmemesi, bakir panoların iyi aranamamış olması, damarların isimlendirilememesi, eski işletme metotlarının yetersizliği, teknik imkansızlıklar, tavan veya taban damarlarının çalışılmayıp bırakılması, yangın, grizu, su basması vb. nedenlerle üst katlarda çalışılmadan kalmış olan rezervlerdir.

"ya hadi amına koyim, faydalı rezervlere gelsene" dediğinizi duyuyorum şimdi de...

faydalı rezerv; işletilemeyen faydasız rezervler düşüldükten sonra elimizde geriye kalan işletilebilir rezervlerdir...

ama tabi işletebiliyorsanız.

zira ülkemizdeki faydalı rezerv varlıklarının çoğu yabancı şirketlere peşkeş çekilmiş durumda. tengir abiniz bunlar yazdı hep zamanında.
(bkz: türkiye de altın çıkaran kanadalı şirketler/#42017788)

malesef ülkemizden çıkarılan altın rezervinden devletimizin aldığı pay sadece yüzde 4'tür arkadaşlar.
(bkz: ülkesinde çıkan altının yüzde 4üne razı olan çomar/#41939631)

mevcut kanun böyle.

ülkemizde nerede altın olduğu, hangi rezervin faydalı rezerv olduğu bellidir.
lakin bu maden sahalarının kimlerin adına ruhsatlandırıldığı da bellidir. ve çıkarılacak altın madeninden devletin alacağı pay da bellidir.

örneğin, fetöcü akın ipek'in türkiye'de hangi maden sahalarına sahip olduğu, bu ruhsatların kimler tarafından verildiği ve bu altın madenlerinden çıkarılan altınların yurtdışına nasıl kaçırılıp türk milleti'nin zarara uğratıldığını da yazmıştım;
(bkz: akın ipek in türkiye den kaçırdığı altınlar/#39893023)

neyse...
o halde bakan beye ve akp'lilere hayırlı olsun 1 milyar ton altın rezervi.

bu arada az evvel gördüm, ptt şubesinin önünde 250 metre kuyruk vardı. işte bunlar hep zenginlik, değil mi çokomeller???
Sanırım 54 katrilyon USD yapıyor.
Bakan bey ciddi mi?

Hesaplayamadım bile..
Buna kim inanır Kadir inanır.
4 ay önce 517 milyon ton olarak açıklanan rezerv miktarı nasıl 1 milyar 221 milyon ton oluyor ?
(bkz: zırva)
(bkz: ufak at da civcivler yesin)
(bkz: yalan siyaset)
Daha bir hafta önce mb başkanı şahap kavcıoğlu altın rezervimizin 720 ton olduğunu söyledi. Birinin dediği diğerini dediğini tutmuyor.

https://www.google.com/am...zervleri-ne-kadar-3620078
E karbonati alt kademe cekerse, ust kademe kasikla yer tabi ki.
herkese 12 ton altın düşüyor. yaşadık amq !..
Kısaca aynen sayın amınza koduklarım rezervidir.