bugün

Eğitim ve bilime yeterli önemi vermeyen bir ülke gelişmez de ondan şuan en büyük sıkıntılardan biri beyin göçü ama siyasetçilerin hiç biri bu konuyu konuşmuyor.
zengin yandaş ve suriyelileri koruyan akitler yüzünden. istifa etmesi yararına olacak
1. Adaletin olmayışı
2. insanlarımızın fikir, parti, lider, milliyet, bölge taraftarlığından kurtulamayıp kendi tarafının eylem ve söylemlerinin hep doğru karşısında olduğu tarafın icraat ve sözlerinin hep yanlış olduğu saplantısından kurtulamaması... yani doğruyu veya yanlışı kim söylerse söylesin yaparsa yapsın doğruysa doğru yanlışsa yanlış denememesi
3. liyakat yerine başka kriterlerin ön planda tutulması
4. Ülkede kaynaklarının üretim ekonomisi yerine üretim sağlamayan inşaat-yapı-çimento sektörüne aktarılması
5. çalışmak, üretmek, okumak, bilgilenmek yerine kısa yoldan nasıl para kazanılır-nasıl zengin olunur kültürsüzlüğünün yüceltilmiş olması
azınlık ayaklanmaları .....

görsel
aşırı din ve aşırı milliyetçilik. bu ikisi bir araya gelince ülke bir sikim ileri gidemez.
yönetimde görev sahibi hiç kimsenin o işi yapabilecek yeterlilikte insanlar olmaması ve yöneticilerin Türkiye'ye ve Türklere düşman olmasından dolayı gelişmiyor.
iki nedeni var,biri dış kaynaklı diğeride iç.batı gelişmemen için on yıllardır terörü,sağ sol,mezhep çatışması gibi konuları başımıza bela ediyorlar.halk olarakta her seferinde yemi yutuyoruz.diğeri beceriksiz idareciler koalisyonlar dönemi,üç parti bir hükümeti nasıl yönetecek aralarında nasıl pay edecek herkes büyük pasta benim diyecek.son 15-20 yıldır Türkiye'nin vizyonu değişti.bilime savunmaya sağlığa ciddi miktarda kaynak ayırıyor.istediği zaman istediği yere uçak kaldırıp asker gönderip sınır dışı operasyonları yapabilir duruma geldi abd,Fransa,Suriye vs.ye rağmen.bu bir adımdır eksiğiyle fazlasıyla bunun daha ileriye gitmesi için herkesin çalışması lazım.
Dindar mıyız onu bilmem de dinciyiz ondan gelişmiyor afyonu alan oturuyor uyanıklık bu sefer lmit sıfıra doğru kayıyor bir de sağlığa atamaya değer verilmiyor dedim.
Kamu kurumları satıldı,gelen para fabrika yerine betona gömüldü.
Makam mevki imkan sahibi olan Herkes kendi menfaatini düşünüyor.
Başlığı açan yazarın enrtysine katılmakla birlikte, Türkiye'nin gelişmemesinin sebebi herkesin kolay yoldan para kazanmak istemesi, üşengeçlik, iş veren-çalışan arasındaki ilişki ve globalleşme sayesinde ülkemizdeki insanların özellikle y ve z kuşağının yaşıtlarının diğer ülkelerdeki sürdürdüğü hayatı görüp devletine, kendine olan inancını kaybetmesi birkaç sebebi.
Türkiye sömürge olduğu için gelişmiyor. Eskiden olsaydı, sömürgeleştirilmek amacıyla, içeriden ve dışarıdan sabote edilen bir ülke olduğu için, yanıtını vereceğimiz soru.
(bkz: din)
(bkz: din)
Her kesimi yobaz olduğu için.

Muhalifleri yobaz, hükümet yalamaları bi ayrı yobaz.

Yobazlar ülkesi.
Sokağa çıkın sağınıza solunuza bakın hiç bu soruyu sormaz hemen eve kaçarsınız. Durakta duran gençleri bıçaklıyor öldürüyorlar para vermedi diye durduk yere. Sokakta yürürken belanın nerden geleceği belli olmuyor şans topu gibi
sabahtan beri okuma yapıyorum. ülkem için. kendim için. gelecek için. insanlık için. afişler çiziyorum. bu afişlere halkımı aydınlatan mesajları nasıl yerleştiririm diye uğraşıyorum. kafa patlatıyorum.

sonra bi kahve içeyim sözlüğe bakayım diyorum ve sabahtan beri uğraştığım halkımın derdi ups boobsla mühendis ama yıkık ın memeleri. bi şeyhin bi kaytan bıyıklıyı sikmesi. ben fero. yarak kürek şeyler.

sizi ileriye taşıyacak olanların bile keyfini kaçırdığınız için gelişmiyor türkiye. sizler katiyen eğitilemez olduğunuz için.

almanyadan teklif gelse de siktir olup gitsem ya.
insanlarin önemli kısmı memurluk peşinde ondan. . bunda baya önce itu helenktrunk mezjni eleman kpss peşinde koşuyordu hayret ediyodum olum çık piyasayya anasını sık AMK. Memurluk ne...
dış güçler.
hâlinden memnun ve şükür halinde insanlarla doludur.
hazır yiyicidir, zora gelmek üretmek istemez.
devlet nedir? ne yapmalıdır? kim içindir?' kavramlarından bi haberlerdir.
ellerinden islamın gideceği korkusuyla yanıp tutuşurlar, çünkü iktidar değişimi dini inançlarını değiştirecektir. inançları o kadar pamuk ipliğine bağlıdır. değişiklik daha iyisini denemek olmuyorsa başkasını denemek istemezler.
toplumsal değil bireysel düşünürler, çoğu zaman düşünmezler.
egoistlerdir. üstün olduklarına inanırlar. daha iyi örneklerden ders alıp uygulamaz, burunları yere düşse almazlar.
bi de kötüdürler. lan bu nasıl olabilir, bunları yaşayan insanlar varken ben nasıl rahatca uyurum örneklerine vicdanları kördür.
daha ne denir bilmiyorum. asalak bir halk, asalakça yaşamaya mahkumdur. suçlu yönetenler değil, suçlu layık olduğu şekilde yönetilen halktır.
Gelişmiyor değil aslında gelişiyor ama bunu yaparken başka yerlerde patlak veriyor sürekli arızalı parçanın değişmesi gerekiyor ancak sadece tamir ediliyor o da kısa sürede tekrar arıza veriyor.
gelişiyor büyük bir gelişme olması insanlarda büyük paralar yokken mümkün değil. ki ev,araba alabilecek para bile yok ev geçindirenlerde.
Bütün Para betona gomuldugu için, fabrika acilmadigi için gelismiyor.
Laikler götünü açtığı için sofilerin dikkati dağılıyor. Yoksa güneşin çevresini solar panellerle donatıp dünyaya elektrik satacaktık.
neden gelişsin.

elalemin mühendisi ne icat yapsam da teknolojide ilerlesem diye düşünüyor bizdekiler gece 00:15'de don fotoğrafı atmayı vaat ediyor.