bugün

rumların, türkiye paranoyasını etkisiyle, içinde bulundukları zor ekonomik şartlar ileri sürülerek savunma harcamalarını azaltmamaları gerektiği gibi belli bir politik amaçla söylenmiş sözdür.

paranoyaları yersizdir; akp güney kıbrıs'a değil saldırmak, bunu düşünmez bile. ancak, rum yönetiminin kasıtlı olarak pompaladığı türkiye paranoyasının altında, türkiye'nin zor bir duruma düşmesi halinde, kuzey kıbrıs'ı silah zoruyla ele geçirmek için yeterince güçlü olmak niyeti yatmadığına inanmak mümkün değildir.
sıfır sorun politikasının sıfır komşuya dönüşmesi sonucunda, her komşuyla yaşanması mümkün olan durum.
rum tarafı açısından aslında zor değil bunları düşünmek türk tarafında iddia ettikleri haklarından vazgeçmişlikleri yok, kuzey kesiminde bazı birliklerin yerleri bile güneye kaçmış rumların üzerine tapuludur ayrıca 1974 barış harekatı sonrası ada da sadece ateşkes vardır en azından benim bildiğim bir anlaşma veya iki tarafın uluslar arası alanda birbirini tanımışlığı bulunmamaktadır,

zaten büyük ortadoğu projesi kapsamında hareket eden akp'nin rum kesimiyle uğraşmayacağı açıktır ne müslüman bir devlettir nede bop'un hedeflerinden biridir, geçen on yıldan fazla zamanda "ben kamyon sürdüm leonardo da vinci" diyen akp'li bakan dışında rumlarla ilgili en ufak bir münakaşa edeni çıkmadığına göre yolumuza yat filistin kalk israil ve suriye devam edebiliriz.