bugün

Makro ekonomist ve finans tarihçisi Russell Napier'in açıklamasıdır.

https://odatv.com/turkiye...asi-basladi-21051832.html

yılların yılı anlatmaya çalıştık... akp'nin tek yaptığı şey, her sağ hükümet gibi ama hepsini aşan bir performansla borçlanmak, satıp savmak dedik.

bankalar, aldığınız ev, araç kredilerine, bireysel kredilere, kredi kartlarına parayı yurt dışından buluyor, mevduatları yok dedik.

borcu borçla döndürmek ilanihaye sürdürülemez dedik.

"türkiye'nin borcunun gsmh'ya oranı düşük" laflarının kandırmaca olduğunu, zira türkiye'nin borçlarının sarf borç olduğunu, yani alacağı olmadığını söyledik.

yolun sonudur... hastalıklı akp iktidarına ve laf dinlemez cahil yandaşlarına değil ama türkiye'ye yazık...

(bkz: yandaşların ekonominin batma sebebini anlayamaması)
Lafa bak:
“Kına yakarsınız artık.”

Sanki ben batırdım koca memleketi. Akıl yok fikir var.
doğrudur. ülke her şeyi ithal etmeye başladı. buğdayı dolayısıyla ekmeği bile. bu yüzdendir ki zaten dolar gerçek anlamda her geçen gün hızlı bir şekilde artıyor. hem de öyle böyle değil.
iktidar olan cehape yüzünden iflas ediyoruz. muhalefetteki akape napsın. reis başkan olanda düzeltecek herboku.
(bkz: ortalığı çok karıştırdılar yine akp ye vereceğim)
çomarus angutus cinsi tipler için çokta fark yaratmayacak durumdur. kına yakarız yakmayız. bunlar nerelerine ne yakacak kim bilir. 16 yıldır sürekli geriye giden bir ülke ve 16 yıldır "inadına" oy veren sürü halinde hareket eden bir kitle. ülkeyi el birliği ile batırıyorlar suçlusu gene biz muhalifler oluyoruz. bu zekalarla bu zamana kadar gelebilmemiz bile büyük başarı. resmen rabbim esirgemiş bizi ırağa suriyeye dönmemişiz bu kadar dönek varken.
biz doğruları söylerken çemkirenler, şimdi dediklerimizin doğru olduğunu anladıkları halde yine çemkiriyorlar.

kardeşim bir memleketin ekonomisi saadet zinciri mantığıyla yönetilir mi? öyle yaptılar işte... fakat haklarını yemeyeyim, sandığımdan daha uzun süre döndürmeyi başardılar bu yamuk çarkı...

senin yaptığın, kanarak katıldığın saadet zincirinin yöneticilerine değil, seni uyarmaya çalışanlara çemkirmektir.

şu eblehlerin rezil haline bir bakın. lan iblis, sik kafanla "düşürmek" filan diye saçmalayacağına, bir zahmet devletin sitelerine gir ve bak bakalım dış borç nereden nereye gelmiş? ne kadarı kısa vadeli? ne kadar cari açık var? bankalarda ne kadar mevduat var?

bunları bilme, baksan bile anlayacak bilgi düzeyinde olma, sonra "komplo var, yetişin komşular!"... la hassssiikktiiir... bıktım usandım bu cahillerden... kolaycılığa nasıl da alışmışlar... kendilerine yutturulan iki kelimelik lafları ezberleyip, "büyük resmi görüyorum" diye tafralanmaca!...
Eksi veren arkadaşlar iki yüz gramlık ekmek, 6,28'den benzin, 5,72'den motorin almıyor sanırım. Kötü giden bir ekonomiye destek olmanın, daha da kötü bir ekonomiye yol açacağını düşünmek istemiyorlar muhtemelen. Hadi kendilerini düşünmüyorlar, çocuklarının geleceğini düşünsünler.
seçimin yangından mal kaçırır gibi 24 hazirana alınmasında ki sebebin ne olduğunu sanıyordunuz.

Krizle gelen krizle gitmesin diye. Yalnız satacak bir yerde kalmadı ne yeriz bilmem.
Sanmıyorum.
Neden acaba.
yaşadığı kasabada yumurta toptancılığı yapınca "ticaretle uğraşıyoruz. ekonomi batmayacak, biliyoruz" diye atarlanan, sanki bir şeyden anlarmış, ciddi bir ticaretleri varmış ayaklarına yatan köylülerin inkar etmeye çalıştığı gerçektir.

aslında yumurta toptancılığını bile çok dedim ama neyse... ticaretten biraz anlayan insanlar, borcun ne demek olduğunu bilirler.
Sözlükteki yeni bir atmasyon şeklini, "kuşaklar boyu ticaretle uğraşıp dev bir holdingiz ve ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz, sizin lafınızla sırtımız yere gelmez" şeklinde bir trollemeyi ortaya çıkarmış iflas olasılığı.

Yakında aslında biz sabancıyız da ayıp olmasın diye demiyoduggggg yazacaklar.
(bkz: ortalık çok karıştı oyumu akpartiye vericem)
belki de türkiye çoktan iflas etti de halka alıştırıla alıştırıla belli ediliyor.

zaten kaç yıldır krizdeyiz.
Ekonomiye katkı sağlıyoruz çalışıyoruz diyen arkadaşın karmasının (asgari ücretli) olması da hayatın bir cilvesi sanırım.

(bkz: donuzlandınız)
Elindeki Kafir icadı Telefon ile Ekonomisinin iyi olduğunu iddia eden bir toplumda Normal olandır.
Katılıyorum hayat aşırı pahalı ve aldığımız maaş yetmiyor ev kirası,yeme içme,faturalar vs çoğu kişinin borcu var kimse mutlu değil.
doğrudur. son 2-3 nesle hiç bir yatırım yapılmadı. yani geleceğimiz heba edildi. ona buna yatırım yapacağına eğitimi en üst seviyeye çıkart, bunda yarış zaten bu seni her alanda kurtarır. bunun acısı çok kötü çıkacak.
palavere palavere bunlar...
(bkz: ıslak rüya)

Türkiye yeryüzünde ki en büyük 17. Ekonomidir ve bunu diğer büyük devletler gibi kolaya kacarak degil de disi ve tırnağı ile kazıyarak elde etmiştir.

rusya'nin yayınladığı resmi rakamlara gore rusyanin gelirlerinin %70'ini dogal kaynak satışından elde ediyor. Eh, konu rusya ve resmi rakamlar olunca buna inanması biraz guc ama n`aparsin.

Yoldaşlar, Tanrı askına yaşantınızı boş konusma ve diyaloglar ile sagda solda boşa geçireceğinize iyi birşeyler yapın.
çoktan iflas etti.
Uzere mı?
Yahu biraz sakin olun elbet bulunacaktır bir çözüm yolu amma o çözüm bu hükümetten mi gelir onu bilemem işte.
gidişatın açıkça doğruladığı tespittir.

https://www.sozcu.com.tr/...inda-buyuk-artis-2440749/