2000'li yıllardan önce yüzde 60-70 enflasyonla uğraşırken şimdi yüzde 5 enflasyon nasıl tutturulur hesabı yapılmaktadır.

2000'li yıllardan önce borçlanma faizine yüzde 80-90 faiz ödenirken şimdilerde yüzde 4,5'a düştükten sonra yüzde 8 civarındadır.

2013 yılında 160 milyar dolar ihracat yapılmaktadır.

2000'li yıllardan önce büyük bütçe açıkları verilirken şimdi bütçe fazlası verilmektedir.

işsizlik oranı artan genç nüfusa rağmen belli bir düzeyde tutulabilmiştir.

gelir dağılımındaki bozukluk ve benzin fiyatları ise eleştirilmesi gereken konulardır.
halkın refah düzeyine yansımadıktan sonra zenginlerin paralarına para katmasının bizim için ne gibi bi önemi olacağı anlaşılamayan verilerdir.
istatistikler ne kadar iyi olursa olsun türkiye'de şuan söyle bir gerçek var, fakir yine fakir zengin daha zengin oldu kişi başı düşen milli gelir 8 bin tL civarındaydı ancak ülkede kaç kişi 4 bin tl üzeri geliri var tartışılır üstadım.
kemalistlerin ağlaması.
eskiden 1.000 tl borcum vardı şimdi 20.000 tl ekonomi büyüdükçe ben küçülüyorum.
(bkz: sıcak para)
(bkz: cari açık)
gibi kavramları bilmeyenlerce yanlış kullanılan verilerdir.
kemalistleri ve vatan hainlerini üzen verilerdir.
Dış borç şu kadar diye cik cik ötenlere ;

ilköğretimden liseye kadar kitaplar ücretsiz dağıtılıyor. (benim okuduğum zamanlarda kitapları biraz ucuz bulabilmek için kitapçıları dolaşmaktan canımız çıkardı)

Artık her çocuk 18 yaşına kadar devlet tarafından sağlık sigortası kapsamında. (hastanede parasızlıktan rehin kalan çocukları unutmadık)

Enflasyon oranları bügün %5 - 7 arası ama yok siz enflasyonun %150 olduğu zamanları özlediniz.

imf'ye borcumuz kalmadı yakın zamanda borç para vereceğiz. Çok çok iyi hatırlıyorum eskiden haberlerde her gün imf'den şu kadar borç alındı denilirdi unutmadık bunları.

Ak partili belediyelere bir bakın her taraf tertemiz çevre düzenlemeleri mükemmele yakın. ama yok siz pisliklerle dolu bir ortamda daha mutlusunuz.

eskiden her mahallede bir çeteleşme mafya vari olaylar olurdu. kim bitirdi bunları kim mücadele etti bunlarla, artık türkiye daha huzurlu bir yer cik cik öten kardeşim.

sağlık alanında kapalı yerlerde sigara içme yasağı geldi sigarayla mücadele son sürat devam ediyor bunu kim başabilirdi?

eski araçlar bedelleri ödenerek teşviklerle trafikten çekiliyorlar. işte sosyal devlet böyle bir şeydir arkadaşım bu olayları iyi analiz edeceksin. eski bir arabanın trafikte nedemek olduğunu çok çok iyi biliyorsun. allah korusun belkide ailenden birinin zarar görmesi engellendi.

malum bir de duble yollar var artık daha güvenli seyahat edebiliyoruz. eskiden bir kamyonun arkasına takılır 2 saat giderdik bunun ne demek olduğunu biliyorsun herhalde adamım.

üniversitede birinci öğretim harçları kaldırıldı. 2. öğretim öğrencilerine ise işkura başvurarak çok kolay bir şekilde iş bulabiliyorlar. parasız eğitim diye bağıranlar bunu neden alkışlamadılar?
mr. jöle nin bir yerlerinden uydurarak millete allayıp pullayıp sattığı verileridir.kırın efendim kredi kartlarınızı neden keyfe kullanıyorsunuz da denmiştir yalnız dıkkat edın bır yerlerınıze batmasın bu arada ekmek yoksa pasta bol...
satacak kurumun kalmaması ile geçerliliği kalmamış verilerdir.

sayısal örnekleri ise arkadaşlar zaten verecektir.
mevcut veriler dogruysa gecmise nazaran ekonominin daha iyi oldugunu telaffuz etmenin yanlis olmayacagi, ancak makro verilerin toplumsal refahi ne duzeyde olctugu tartismaya acik oldugu soylem.
türkiye ekonomisinin iyi olduğunu gösteren veriler değildir. geçmişe göre iyi olduğunu gösteren verilerdir. ihracat verileriyle beraber ithalat verilerinin gösterilmemesinde art niyet aranmalıdır.
halen paranın değerinin değiştiğini bilmeyen cahiller var anlamıyorum arkadaş nasıl bir gerzekliktir bu.2002 yılındaki 5 lira (tabi o zamanlar 5 milyondu) ile bugünkü 5 lira aynı mı sizce?
yukarıda bazı arkadaşlar kitapların ücretsiz dağıtıldığını söylemişte açsınlar bir bakalım o kitaplar kullanılacak gibi mi? baksınlar o kitapların basımevlerinin sahiplerine, yazarlarının kim olduğuna.

ayrıca ekonomi iyi felan değildir. makyajlı bir yüzdür. her bok özelleştiği için yakında foya çıkıcak ortaya birileri de hale faiz lobisini, sakız çiğnemenin orucu bozup bozmayacağını tartışsın.
asgari ücret 750 tl civarlarındadır.

buna rağmen benzin 5 tl.

eee asgari ücretle çalışanların benzinle ne işi olur dimi.

bir de her yıl cari açık vermemiz de ekonomimizin çok ta iyi olduğunu göstermez. 1 yıl dengede olsa iyi bir işaret olur.

bazı verilerde iyiyiz ama genelde türkiye ekonomisi kötü durumdadır. döviz değerlerinden de bu anlaşılmaktadır. zira dövizin artıyor olması, borcumuzu artırmaktadır.
--spoiler--

eski araçlar bedelleri ödenerek teşviklerle trafikten çekiliyorlar. işte sosyal devlet böyle bir şeydir arkadaşım bu olayları iyi analiz edeceksin. eski bir arabanın trafikte ne demek olduğunu çok çok iyi biliyorsun. allah korusun belkide ailenden birinin zarar görmesi engellendi.

--spoiler--

benzin 5 tl oldu. işte sosyal devlet böyle bir şeydir. 3 kuruş yatırım yapar 5 kuruş alır haberin olmaz.
iflas erteleme isteyen şirketlerin sayısı henüz binleri bulmamıştır. günde bir tane ancak ya var ya yoktur. dolayısıyla ekonominin çöktüğü söylenemez.
Devamlı verilerle "sen aslında zenginsin" havası pompalanıyor, cebe bakıyoruz aynı para.

Hangi pezevengin ekonomisi iyi ben anlamıyorum.
borçlanma vadeleri daha uzundur.