bugün

Yetisenler de suikastlara, komplolara kurban gidiyor, belki de suan intihari dusunuyor, yetismeyiniz rica ederim.
siktir et bilim adamını

bize lazım olan imam ve polis.
Türk eğitim sistemi neden biliminsanı yetiştiremiyor olarak değişmesi gerken soru.
Zamane profesörlerine baktığımızda,
ilahiyat mezunu,
iyi deecede arapça bilen,
Endonezya, malezya gibi ülkelerde tezini vermiş tiplere rastlıyoruz.

Fizik ve kimya derslerinin zorunlu olmamasının dillendiği bir ülke burası. Kim ne bekliyor ki?
yetişiyor ama başka ülkelerde.
sesli güldürendir. yazık lan çocuk özenmiş o kadar. bu yaşlılar cidden sıkıntılı. evet.
Çünkü bilimden çok dine önem veriyoruz. Birşey icat etmeyi allaha şirk koşmak gibi görüyoruz. Eğitim sistemimiz bile dine dayalıdır. Zorunlu seçmeli din derslerinden ne kadar bilim insanı çıkabilir ki ?
beni hüzünlendiren videodur. eminim ki çocukluğunun büyük bir kısmı anneannesi ile geçmiş ve şu an anneannesini kaybetmiş herkesi duygulandırıp, hüzünlendirmiştir.
iklimi uygun değil çünkü, bu iklimde biraz zor yetişir..
nedeni bence bu alıntıda.

--spoiler--
"Aklın seçme gücü, irade. iradenin seçme gücü, sorumluluktur.

Merak, bilgiden önemlidir. Bizde merak az olduğundan ilim değil yorum gelişmiş.

O sebeple öğrenmeyi değil ders vermeyi, akıl yürütmeyi seviyoruz maalesef.

Oysa ilmin bir şartı da Edeptir."

--spoiler--

not: selim cerrah'ın attığı tweetten alıntıdır.
Önem verilmediğinden.

Kısa ve net. Uğraşmaya gerek yok.
kolay yoldan para kazanma iliklerimize işlediğinden ve sorgulamayı sevmediğimizden.
algı ve beceri düzeyleri farklı insanları bir arada eğitmeye çalıştığımız için.

kastım dahiler okulu gibi değil. aksine, çalışmayan, isteksiz, sosyalleşemeyen ya da yetenek geliştiremeyen bireyleri standart eğitim sekmelerinden sıyırma onlara başka olanaklar sunmalıyız ki akademik olarak gelişmeye yatkın bireyler daha hızlı yol alabilsin.
onun yerine imam ve polis yetiştiriyoz.
cogunlugunu bilim yapmasini bilmeyen bir topluma sahip olmamizdan dolayidir. yani sorgulamadan, körü körüne kabullenen bir toplumuz.

bilimin temelini bilgi olusturur. bilgiyi ögrenmek icin deney yapmak gerekir. deney yapmak icin de sorgulamak gerekir. sorgulamak icin de merak etmek gerekir.

simdi de normalde bilim nasil yapilir bunu siralayalim:
- bir konu merak edilir.
- üzerinde tartisilir. sorgulanilir. hipotezler üretilir.
- deneyer yapilir (bu deneyler de sorgulanilir).
- deneylerden edinilen veriler degerlendirilir (bu degerlendirme de sorgulanilir).
- degerlendirilen veriler ile hipotezler karsilastirilir. (bir nevi tekrar sorgulama gerceklestirilir)
- burada elde edilen bilgidir ve bu bilgi ögrenilir (buna ragmen sorgulama devam eder).

bizim toplumda sözde bilim su sekilde yapiliyor.
- bir konuyu merak etmek.
- bu böyle ya...
- sorgulama gerceklesirse; kavga gürültü ve hatta dayak.
bilimin adresi diye tübitak kurumunu gösterirsen adam nasıl yetişecek. lise biter bitmez adamı bir ağacın dibine toprağa diksen bilim adamı olarak yetişme ihtimali daha yüksek olur.
ilk önce bilimi bulmamız lazım .

Daha sonra bilim adamınıda bi türlü çözerik .
Çünkü ekonomimiz bunun için yeterli değil olanı ise Amerika kapıyor.
önce bir Adam yetissin sonra bilim adami da yetisir.
Hukuk fakültesine veterineri dekan yaparsan, üni' lere kızını, oğlunu, karını, yakın akrabalarını doldurursan bilim insanı değil ancak sömürgen yetiştirirsin.
Kim demiş?
Bu ne peki;
görsel
görsel

Çünkü Arapça bir kitabın Türkçe anlamını bilmeden ezberleyen insanlara bile ilim irfan Sahibi diyoruz. Haaaa bir de ilime bilime ne gerek var en büyük ilim Sahibi Allah’tır, Allah her şeyin en iyisini bilir haşa Allah’a rakip mi olacağız.
niye ki ne ?

reyizin ak-neferleri

papaz eriğini imam eriğine çevirme makinası icad ettiler

kimin aklına gelir.
mal mal yorumlar. sanirsin tum bilim dünyası kendisinden icazet alarak adim atiyor. bu ulkede ne degerler var siz bilmeyince yok mu oluyorlar?
sanırım topraklarımızda potasyum ve nitrat eksikliği var. yetişmeyişini başka türlü açıklayamıyorum.
gerek yok böyle şeylere. bilim eğitimle olur, eğitilen sorgular. yani gerek yok böyle şeylere, sizin ne güzel hocalarınız, şeyhleriniz var. dinleyin onların hikayelerini, kana kana için memba çeşmelerinden.