bugün

fen edebiyat bünyesinde görev yapan asistan,doçent,doktor ,prof. vs insanların egolarının tavan yapması.ve ayrıca bu bölümlerde okuyan gençlerin severek okumamasıdır.
Yatırımların çok az olması diyebiliriz bence.
(bkz: am göt meme)
amaeeennn benmi kurtaracem dunyayi tripleri.
çok açık ve net kadınından erkeğine, gencinden yaşlısına ülkenin büyük bir çoğunluğunun bilimi hiç takmamasıdır. hatta en temel bilimsel konularda bile cahilliğimizden utanmak yerine geyiğe sarmayı tercih ederiz. haber sitelerinin bilim-teknoloji başlığı altındaki haberlerine yapılan yorumlar buna gayet net bir şekilde ayna tutacaktır.
başka iş bulamadığı için bilim adamı olanlar.
torpille yükselen, dünyadan kopuk, araştırma yapmayan, ingilizce bilmeyen hocalar.
iş yapabilecek beyinlerini göç etmek zorunda bırakan devlet.
--spoiler--
çamlıca tepesine;
uzay bilimleri merkezi, genetik labaratuvarı, üstün zekalı çocuklar için bir vakıf-okul kurulabilecekken
'uzaydan görülebilecek bir cami yapılacağı' için olabilir mi?
belki...
--spoiler--

özellikle konu bilim ve araştırma iken ve bu konuda memleketin dünya kadar eksiği varken ülkede selatin camilerinin eksikliğinden dem vuran yöneticiler gayet yeterli bir sebep olsa gerek.
eğitime yeterli önemin verilmemesinden kaynaklanır. her şehre bir üniversite açılırken var olan üniversitelerin bilimsel laboratuvarlarının olmamasından kaynaklanır. araştırma ve geliştirmeye yeterli önemi ve desteği vermemektedir hükümetler varsa yok gösteriştir amaçları çünkü.
çok da derinde aramaya gerek olmayan sebeplerdir. düşün düşün boktur işin diye atasözü var lan bu ülkede. icat çıkarma'ya hiç girmiyorum bile.
şanzıman arıza da ondan.
gericiliğin ülkenin bütün her yerine sirayet etmesidir.
bilimle ilgilenen insanlara inek, ezik, salak, boş işler müdürü, sen adam olmazsın denmesidir. genetik mühendisliğinde okuyorum diyen gence "öğretmen olamadın mı?", "tıbba puanın yetmedi mi?" sorularının sorulmasıdır.
yeterli altyapı olmaması ve bilim adamlarına gereken önem verilmemesi.
-her b*ku eleştirerek "ben iyisini bilirim" havasında yaşamak ve ortaya bir şey koyamamak.
-suçu islama atıp yine bir b*k becerememek.
-bilim iiçin kimsenin kılının kıpırdamaması. hepimiz oturduğumuz yerden eleştirmeye, akıl vermeye bayılıyoruz çünkü.
türkiyede bilim olmaması.
türk kızıdır.

şimdi mesela ben bir araştırma için labaratuvara kapansam sevgilim hayatta rahat bırakmaz beni.
- deney yapıyorum ayağına karı kız atıyon dimi oraya, tuu boyu boyu devrilesice.

örnekleri kafanızda çoğaltabilirsiniz ama işin özeti budur aga.

-mahmut evde ekmek yok, deneyinin amınakoyim. bırak da bakkal kapanmadan ekmek al gel.
-rıza bisiktirol evden, kızlar çaya gelecek.
-cafer çocuğun bezi bitmiş, koş al da gel.
-samet kasaptan iki kilo kıyma al gel, akşam babamlar gelecek, taze olsun oyarım.

gel de bu ortamda bilim yap kolaysa.
gereken imkanlar sağlanmiyor. standartlar fazlasiyla dusuk oldugundan tum beyinler turkiyeden kaciyor.
bilime önem verilmemesidir.
sindirilmiş ezilmiş seyreltilmiş bir ileri demokrasiye sahip olduğumuzdandır. ileri demokrasi gelmeden önce de ezilmiş demokrasi adımını yaşamaktaydık.
herşeyi allah'tan beklemek.

denizde boğulan kızlara yardıma koşan erkek cankurtarana "namahremsin, sen elini süremezsin" diyen baba.
çürük bir binanın (kız kuran kursu) üzerlerine çökmesi sonucu ölen küçük kız çocukları için "allah'ın takdiri" diyen baba.
otopark işinde daha çok para var.
budur.
"neden ilerlesin ki hazır ilerlemiş olanlar var. onların buluşlarını kullanırız" düşüncesidir.
Allah'ın da dikkat etmemizi söylediği Müslüman görünümlü kafirlerdir. islamı bilmeyin sonra engel diyin. Bu insanlar din ile aldatıldığı sürece, aklını kullanmadığı sürece bir mok olmaz bu ülkede. Öyle başını kapar götünü açar kızlar, Atatürk'ü iblis zanneder. Babasının belli olmasını kim sağladı bilmez.
bilimle uğraşılacak yerlerin, şirket mantığıyla yönetilmesiyle alakalıdır. kafana elma düşerse ne ala. yoksa para şart azizim.
abbasilerin dönemin en ileri medeniyetine sahip olduğunu, bilim araştırmalarına en büyük katkının islam devlerleri zamanında olduğunu bilmeyen cühela taifesi zamanında avrupanın bilim yoluna ortadoğu islam devletlerine gelmek için çabaladığını da bilmeden islam'a da bağlarlar elbet sebebi, müsebbibleri kendileriyken...
sonra neden tarih bu kadar önemli derler, dön bi oku çoğcuğum.