bugün

Çünkü, kar suyu değen tek çay Türk çayıdır. Kar suyu haşereleri öldürür. Ekstra bir ilaç vermeye gerek yoktur.
vallahi yanlış bilgi.
ne iç piyasadaki ne de az da olsa ihraç edilen çaylar yüksek kaliteli değildir.
içilir mi içilir ama kazayla champion pekoe çayı bi kac kez içtiyseniz türk çayımız maalesef çamur hissi verir.
Türkiye de içilen çay
Sıcak suya renk versin diye içtiğimiz bir şeydir.
Tadı kokusu aroması çok zayıftır.
Su götürmez bir gerçek.
Ceylon’la kapışır ama.
Yok öyle bir şey dandik seylan aldım o bile çaykur filizden daha iyi.
Diğer ülke çaylarıni hiç tatmadigim için yorum yapmak doğru olmaz.
Dünya piyasalarında ticari bir değeri yoktur. Türk çayı iç piyasada tüketilir. Ihraç edilmez.
Orta Doğu'da Sri Lanka yani Seylan çayı tüketilir.
bir Sri Lankalı türk çayından bir yudum içince malam tenir ( boktan çay ) diyeceği kesindir.
Dünyanın en iyi çayı Seylan çayıdır.
Türkiye 2023 senesinde Sri Lanka dan 6 milyon 845 ton Seylan çayı ithal etmiştir.
Sri lankadan ithal edilen çay Türkiye'de üretilen iç piyasa çayına 1 ton türk çayına 100 kilo Seylan çayı eklenerek kalitesi yükseltilir.
Eğer Türkiye'de aldığınız bir çaya kaliteli diyorsanız onun içerisinde Sri Lanka çayı karıştırılmış olduğunu ve bu yüzden kaliteli olduğunu unutmamalısınız.
Değil de hadi diyelim dünyanın en çok sevip içtiği çay bu olsa bile benim gözümde beş para etmez bir içecektir.
Keşke kendi ürettiğim ürünün ihraç sonrası geri alımı gibi şey ler olmasaydı, daha ucuza daha iyi kalitede bir giderim olurdu.
Ucuzundan alınca saman gibi oluyor.
Dünya standartlarında 3. Sınıf çaydır. Aksini iddia eden paraya kıyıp çin çayı alsın...
nurgül de öyle !..
çöpünü içtiğimiz için yorum yok.
iyi demlenmiş bir Türk çayının tadını dünyanın en iyi çayı olduğu iddia edilen herhangi bir başka çaya değişmem. Tavşan kanı bir Türk çayı dünyadaki en harika lezzetlerden biridir.
bizim türk çayı fena değil . epeyce seylan , hint
içtim . bir kısmı aleni ilaçlı , boyalı . demlikten
beyaz kağıda döküp bakın . hemen kalp çarpıntısı
yapar . tabii çaykur işini düzgün yapsa kalite daha
da yükselir . çaykur = kızılay . yani akrabalara maaş
dağıtma işletmesi , arpalık .
Ortada olan bir gerçek.
Lakin bizim marketlerde en dandik kalitesini bulabildiğimiz gerçeği.
Net bir gerçektir.
Bildiğim kadarıyla böyle bir şey yok. çay tropikal denebilecek yerlerde en iyi şekilde yetişen bir bitki diye biliyorum.
Ortada olan bir gerçek.

Gerek tadı ve aroması, gerek ince belli bardağı ve iki şekeri ile Türk çayı en kaliteli çaydır.
tirebolu çayı.
Ömründe twinings içmemiş beyanı.
An itibarı ile Türk çayı içerken akla düşmüş gerçek.
En cüzel çay doğuş çay.