bugün

2009'da yürürlüğe giren, özellikle 10 liradaki Atamızın bıyıkları ve dişlerine dikkat ettiğim yeni banknotlarımız.
bugün bir arkadaşımın banknot 10 lirayı cebinden çıkarması ''baksana dolar gibi yapmışlar'' demesi,benim parayı inceledikten sonra ''osmanlı paralarına benzemiş''dememe sebebiyet veren türk para birimi.
(bkz: monopoly)
tam anlamıyla monopoly parasına benzemis paralardır. para cekmek bir zevk oldu benim icin. 2 ocaktan yani paraları aldıgım ilk gunden beri girdigim her yerde yenikoy u alabilir miyim esprisi yaptım super egleniyorum iyiki degismis.
devalüasyon sonucu devamlı değer kaybeden, ama hiç değer kazanamayan bir para birimi.
yahu akpden zere has etmem ne de ekomomizi acayip iyi buluyorum. ama turk parasi devamli devulasyon sonucu deger kaybediyor demek de abes oluyor. nerdeyse dolarla ayni olacakti bir ara ayrica pound 3.8 lerden 2.3 lere inmistir yani turk lirasi baya deger kazanmistir.
1 ytl madeni para ne kadar karizmatikse, 1 tl madeni para o kadar itici olmuştur.
eş dost yanında " yeni tl yi gördünüz mü ? " deyip cebimden yeni 5 ytl'yi çıkarıp artislik (!) yaparken yiyenimin - cikletten çıkan paralarla benzerlik göstermesi sebebiyle - " paramı ver dayı " zırıntılarına muhatap etmiş şey .
alışkanlarımızın dışında bir noktası tam ortadan katlanmamasıdır. tamam bu mantıklı sebepler yüzünden, katlandıktan sonra kenarda kalan fazladan bölme sayesinde görme özürlüler paranın miktarını anlayabiliyor ama parayı hem ortadan kıvırıp cebe sokmuş bir milletin buna alışması zaman alacaktır.
Yeni banknotlarla birlikte bantla yapıştırılıp kullanılamayacak, bant ile yapıştırıldığında bankalar tarafından kabul edilmeyecek paradır. Bu sebeple ele geçen banknotlara ayrıca dikkat edilmelidir. Elde kalma ihtimali her zaman için bulunmaktadır.
son haliyle makedon dinarına benzemiştir.az ufal da cebime gir kıvamında bulunabilirlik özelliği yoktur emme az büyü de cebimde dur ihtiyacı olan banknot şemaline ulaşmıştır.

(bkz: kim kesti lan bunları)
tum paralara madeni paraymis gibi ozen gostermemizi gerektiren, turkiye cumhuriyeti'nin para birimidir. elimin icinde kayboluyor lan, bak hele, banknot bi de!
yeni 1 lira ve 50 kuruşluk madeni paralarda eskisine göre neden bir ters ilişki gereği duydular bilmiyorum lakin sayelerinde sürekli karışıyor ne alıp verdiğimiz, aferin darphane.
faşist para birimidir. türkiye gibi mozaik bir ülkede "türk lirası" demek ne demektir? acilen isminin "türkiye halkları lirası" veya en azından "türkiye lirası" olarak değiştirilmesi gerekir.

not: dalga geçiyorum enternasyonalist sevgi kelebenkleriyle. hani anlamayıp eksileyen falan olur diye de bu notu düştüm. tallahım.
son çıkan paralarda avrupaya benzeme özentisi ile geleneksel kültür arasında kalma çok açık bir şekilde görülmektedir.
güya yeni para çıkarttık diye euro kalıplarında parlar yapılmıştır. bu durum bozukluklarda daha da ortaya çıkmaktadır. güya üzerlerine bize ait desenler konulmuş. sevsinler sizi.
dünyadaki en itibarlı dönemini 2003 sonrası yaşamıştır. 2008 yılında londra'da bir döviz bürosunun camında aynen şu yazı yazıyordu "son beş yılın en istikrarlı parası türk lirasına yatırım yapın." tabiki bu reklam amaçlı bir yazıydı ve bir sürü başka şeyler de vardı ama bu noktaya gelebilmek bile inanılmaz bir şey. eurovision da birinci olmak, dünya kupasında 3. olmak da güzel şeyler ama ak parti öncesi ile kıyasladığımızda paramızın kazandığı itibar şaşırtıcıdır. tabi takıntılı olmayanlar için şaşırtıcıdır.
tadı ekşi olan tropik bir bitkidir.türkiye'de ankara'da yetiştiği rivayet edilir.
yeni lira kalkınca gene cebimizde yerini almıştır.
5, 10, 20, 50, 100 ve 200 liralık banknotlardan oluşmaktadır.

ilginç ayrıntı ise; küçükten büyüğe doğru geldikçe atatürk yüzünü dönüyor şekli verilmiş. hoş bir ayrıntı.

görsel
--spoiler--

atatürk' e küfredip, hakaret edenlerin üzerinde atatürk portresi olan paraya tapmaları ne ironidir ?

--spoiler--
http://24.media.tumblr.co...x5w79mrv1qepo3ro1_400.gif budur.
hemen hemen her türk vatandaşının, "1 doların 1 liradan daha değersiz" olduğunu göremeden öleceği, uğrunda ölünesi, kazanırken çileler çekilesi para birimi.
yeni simgesi şu olan para birimi: görsel

euro'ya mı benzemiş ne.. ama hoşuma gitti.
yeni simgesi ile daha da değerlenir umarım. neydi o günler, milyonlarla oynadığımızı fakat bi haysiyeti olmayan tl zamanları. şükür bugünlere. bundan bile ülkenin biyerlere geldiği anlaşılıyor ama anlamayan da anlamaz yine, oda onun bileceği şey.
''yok artık'' dediğim anımın baş kahramanı parabirimi. şöyle ki:
bir giyim perakendecisinde yarı zamanlı çalışırken, aç kalmayacak kadar türkçe konuşan, yabancı bir bayan müşteri geldi:
''bu kaç milyon?'' dedi
''29 milyon lira.'' dedim
''lira?'' dedi kadın...
birbirimize boş boş baktık bi'an. meğer türkiye'nin para birimini ''milyon'' sanıyormuş abla.
o haldeydi türk lirası bir zamanlar.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar