Baska milletlerin Okuma oranlariyla karsilastirdigimizda da goze carpan tiksinc durumdur.
zekasını nerede kullanacağını bilmemesinden zeki olmadığı izlenimini uyandırması.
okuma oranı daha çok okuyabilme anlamına gelir, zekayla pek de alakalı değildir. önceleri türkiye ve orta asya-mezapotamya insanlarının ortalamanın üzerinde zeki olduklarını düşünürdüm ancak son zamanlarda bu zannım değişti. her böyle yaklaşık olarak aynı ortalama dolayındadır diye düşünüyorum.

(bkz: artık sen de herkes gibisin)
14 yaşındaki baran'ın sözleri.
türklüğüyle utanç duyan kişi söylemi.

(bkz: ve tanrı mal ı yarattı)
atatürk büyük bir liderdi. evet. ama kabul edelim o ileri görüşlü değildi...
türk milleti: zeki değildir, çalışkan değildir, vefakar: kesinlikle değildir..

(bkz: başıma bir iş gelmeyecekse atatürk ü sevmiyorum)
atatürk türk halkı için boşuna canını tehlikeye atmıştır. bu halk o kadar köpek ki: seni düşman olarak görenler bile var... türk halkını kurtarmak için uğraşmaya değmezdi ata'm.. kusura bakma ileri görüşlü değilmişsin ki bunu göremedin...
zeki değildir. kurnazdır.
bunu dünyadaki zeki türklerin tarihte ve halan nelere imza attığını bilmeyen cahil başlığıdır...
türk insanı zeki değildir. yakınından geçmez. zeki olsaydı sütten ağzı yandığından yoğurdu üfleyerek yerdi.
zeki olduğunu kim söyledi ki?
zeka ama çalışmıyor diye diye zekiliğinden eser kalmamıştır. ama gerçekten orijinal fikirleri, sağlam buluşları, bilme katkısı olan binlerce de insanı görmezden gelemeyiz.
(bkz: Uysal koyun)
okuma oranıyla bir milletin zeki olup olmadığına kanaat getiren saçma bir başlık. eğitilmediği için okuma yazma öğrenemeyen insanlara zeki değildir denemez.
zeki liği okuma yazma oranıyla bir tuttuğunda saçma sapan bir önerme olduğu apaçık ortadadır. zira okuma yazma bilen insanlar arasından size bir tutam ajdar veririm (ki kendisi makina mühendisidir) bu konunun ne kadar saçma sapan bişey olduğunu katılarım diye umuyorum. zekilik denilen olay öğrenmekle olmayıp, öğrendiğin şeyleri hayatta ne kadarına yansıtabildiğinle alakalı bir durumdur. ha sen onu yapamıyoruz dersen onunda okuma yazmayla bir alakası yoktur. sen okursun makina mühendisi olup ajdar gibi takılırsın gözümüzde salaksındır veyahut ecişer vardı bi ara ikiz kardeş hani, onlarda bilgi üniversitesi mezunu olduğunu biliyorum. bana kimse o ikiz kardeşin zeki olduğunu söyleyemez. ancak okuma yazma bilmeyip, yaptığı iş sana ne kadar uzak gelsede o işte başarılı olup. okuma yazma bilmediği halde 4 5 çocuk besleyen bir kişi zekidir. elinde ki şartlar bu okuma yazma bilen kişilerin elinde olsaydı, bokun tezeğin içinden çıkamayacağı kesindir. zeki lik hayatta ki duruşundur. keza sende okuma yazma biliyosun ama salaksın. son olarak, bana eğer amerikan halkının okuma yazma oranı bizden yüksek o halde amerikan halkı çok zekidir dersen eğer. ben dahil seni alnından öpecek binlerce kişi bulabilirim ey dost.
Okuma oranı ile zeka arasında doğrudan bir bağ kuran zekinin önermesidir.
oha falan oluyor, zeki falan olmasın mı?
bu başlığı açan arkadaş bunun net bir örneği sanırım.türk halkına hakeret ederek prim yapmanın önemli olduğunun farkında bazı insanlar.
ırkını koruyamamasından, önüne gelenle; özellikle kendi ırkından daha aşağı milletlerle çiftleşmesinden kaynaklanan durumdur.

gen havuzumuza arap kafası ve kürt mantığı girdi, düşünün artık. vah bize vah.
türk milletinin zekiliği köylü kurnazlıgında gizlidir o kadar.
türk insanı kurnazdır. Kurnazlık da zekilik ile akraba olan bir sıfattır. Vakti zamanında bir video izlemiştim, bir kitap yazarı anlatıyor. "yurt dışında mağazaya girdim, 2 gömlek alana 1 gömlek bedava yazıyordu. 6 gömlek ve bedavalarıyla birlikte 9 gömlek alıp kasaya gittim. Ama benden 8 gömlek parası almaya kalktı. durumu açıklamaya çalıştım ama anlamadı. Sonuç olarak dur dedim. 3 gömlek verdim ve 1'ini bedavaya getirdim. bu işlemi 3 kere tekrar ettim. Kasadan çıkarken şaşkın bir şekilde yüzüme bakmaya devam ediyordu."
zeka ile okuma oranını bağdaştırabilecek bir "zeka" ürünüdür. türk insanı zekidir ancak zekasını avrupalı gibi bilime değil günlük hayatına yönelik kullanır. örneğin; avrupalı patlamalı silah icad ederken banyo sistemini bilmiyordu, türklerin bu silahtan haberi yokkken banyo sistemleri vardı. başka bir örnek, avrupalı kara düzen savaşıp, koskoca kaleler yaparken türkler kaleye ihtiyaç duymadan savaş taktikleriyle avrupalıyı yada diğer düşmanlarını alt edebiliyorlardı. bu yanılgısalı aşağılık kompleksli, avrupanın "siz zeki değilsiniz, bakın bi biliminiz yok bide bize bak, haha" şeklindeki yalanlarına kanmış, cahiliyet timsali bir düşünce ortaya atmıştır. aklı başında bir insan bunun sadece bir lekeleme olduğunu anlamalıdır.
lafı ulu önder mustafa kemal atatürk'e çarptıranlar var ki buna asla izin vermem, sadece gözlemler dogrusunda bahsediyorum. önündeki olayları göremeyen insana zeki falan denemez.
ampule % 50 oy vermesi bunun bir diğer göstergelerinden biridir.