Düğün günü gelin ve damattan daha çok eğlenilmesi çocukluktan bu yana beni düşündürtmüştür. Zira herkes yiyip içip eğleniyor, düğün sahipleri insanları karşılayıp yer göstermek dışında bir şey yapmıyor!! NEDEN
-bir adet son ayar süslenip kafası kadar topuza sahip gelinin kızkardeşi

-her halta karışan aaa olur mu oğlan tarafı şunu yapacak kız tarafı bunu yapacak diye bik bik öten akrabalar

-damada şu kadar altın isterim bu kadar altın takacaksın diye adamın son kuruşuna kadar harcatıp borca sokmak

- kardeşler düğün salonu

-erik dalı gevrektir

- bir adet zevksiz ve saçma döşenmiş yeni gelin evi.
Çoğu kişinin pasta limonata kuruyemiş için gittiği düğündür.
50 liralık içki, meze, meyve yiyenlerin zarfa 20-30 lira koyduğu düğünlerdir.
düğün sahipleri düğün arefesinde iktisatçı birileriyle protokol imzalamalı bence. aksi halde düğün töreni yıkım töreni halini alır.
Kadınların sadece 1 gece için abiye, ayakkabı ve Çanta istediği düğünlerdir.

Eşimin amcasının düğünü var bu cuma 400 km yol, 200 liraya abiye, 150 liraya 2 ayakkabı aldım. Çantadan ise yalvar yakar vazgeçirdim.

Onun için keseye zarardır Türk düğünü. insanı evlenmeden, akrabadan , yüksek ses hoparlörden, çalgıdan çengiden, yürümekte zorlanıp Kıvırtan ama etrafını kesen bekar kızlardan bıktırır.
adriyatikten çin seddine kadar yayılmış bir kavmin düğününü souyorsun. istersen kainatı anlatalım.
düğün düğündür.
- davul zurna.

- ortada koşturan mavi kareli gömlekli, 5-6 yaşındaki nike ayakkabılı veled.

- sarhoş enişte.

- damada artistlik yapan enişte (sarhoş olan enişte de olabilir).

- halay.

- göbekli amcaların göbek atması.

- damadın kuzenlerinin ve arkadaşlarının onu arkada bir odada sarhos etmeleri.

- damadın oynamasını bilen erkek akrabasının, aslan gibi meydana cıktığında herkesin dağılması ve meydanı ona bırakması.
aşırı masraf yapıldığını düşünüyorum.